SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Autonómne vozidlo Uberu zaznamenalo chodkyňu, ale nemohlo zabrzdiť. Malo vypnuté núdzové systémy

Technológie
0

Národná komisia pre bezpečnosť dopravy (National Transportation Safety Board – NTSB) vydala predbežnú správu o vyšetrovaní nehody, pri ktorej autonómne vozidlo spoločnosti Uberu usmrtilo chodkyňu v arizonskom meste Tempe. V správe sa hovorí, že radar a snímače LIDAR vozidla detegovali objekt na ceste asi šesť sekúnd pred nárazom.

Vyšetrovatelia tvrdia, že vozidlo 1,3 sekundy pred zrazením chodkyne rozhodlo, že musí brzdiť, ale nemohlo tak urobiť, pretože spoločnosť Uber predtým zablokovala automatický systém núdzového brzdenia Volvo, aby nespôsoboval zmätky pri autonómnej jazde.

Systém navyše nie je navrhnutý tak, aby upozornil vodiča na to, že je potrebné brzdenie. Testovací vodič „menej ako sekundu“ pred nárazom chytil volant a stúpil na brzdu menej ako sekundu po zrážke.

Chodkyňa prechádzala cez cestu mimo priechodu a mala na sebe tmavé oblečenie. Navyše podľa toxikologickej správy sa v jej krvi našli stopy metamfetamínu a marihuany.

Štvorstranová správa poskytuje podrobný prehľad o tom, čo sa stalo v noci 18. marca, keď testovacie vozidlo Uber zrazilo 49-ročnú Elaine Herzbergovú a zabilo ju. NTSB však neposkytuje žiadnu analýzu a správa nehovorí ani o tom, kto nesie vinu za usmrtenie chodkyne.

Nie je tu ani zmienka o chybe v softvéri Uberu, o ktorej sa už skôr písalo v médiách. Naopak, agentúra uviedla, že systém Uberu funguje dobre.

Spoločnosť po nehode zastavila testovanie svojich autonómnych vozidiel. Jej generálny riaditeľ Dara Khosrowshahi sa nedávno vyjadril, že Uber vykonal aj vlastné interné vyšetrovanie, ale čaká na správu NTSB, kým dá testom opäť zelenú.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Uber autonom auto doprava bezpečnosť umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať