ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Autonómny dron Kawasaki: Takto by mohla vyzerať budúcnosť nákladnej dopravy

4

Spoločnosť Kawasaki vmontovala preplňovaný motor s objemom 1000 cm3 zo svojho hyperbiku H2R do autonómnej nákladnej helikoptéry a teraz predviedla robotický systém na jej nakladanie a vykladanie bez toho, aby boli ľudia ohrození jej veľkými lopatkami. K-Racer X1 je dron s veľkosťou približne ako malé auto. Má vertikálny štart vďaka hornému rotoru v štýle vrtuľníka, ale tam, kde je zvyčajne chvostový rotor na vyrovnávanie krútiaceho momentu, tento stroj používa dve dopredu smerujúce vrtule namontované na konci štíhlych krídel. Tie slúžia na pohon dopredu, pričom krídla zabezpečujú určitý vztlak.

Spoločnosť zatiaľ nešpecifikovala, ako rýchlo bude jej dron lietať. V H2R tento motor produkuje pôsobivých 300 konských síl, takže v istom zmysle je prekvapujúce, že tento dron je dimenzovaný iba na užitočné zaťaženie do 100 kg. Vo videu Kawasaki ukazuje prototyp K-Racer pri lete a testovaní automatizovaného doručovacieho robotického systému.

Zásielky sú v súčasnosti relatívne malé, nakladajú sa ručne, potom modul prejde po rampe a umiestni sa v klietke pod dronom. Kawasaki však pracuje na väčších pojazdných moduloch, ktoré sa môžu integrovať s inými robotickými systémami v továrňach a doručovacích centrách, takže celý proces bude nakoniec úplne autonómny. Automatizácia je pre Japonsko, ktorého populácia starne rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete, kritická.

SWAN_122021

V roku 2014 bolo 38 % obyvateľov krajiny starších ako 60 rokov a toto percento sa bude v nasledujúcich desaťročiach zvyšovať. Roboty preto budú musieť prevziať veľa práce a úplne autonómny systém, ktorý zvládne logistické operácie na krátke až stredné vzdialenosti, ako je K-Racer, by mohol byť v budúcnosti veľmi dôležitý.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

ludstvo zabludilo gigantickym sposobom reakcia na: Autonómny dron Kawasaki: Takto by mohla vyzerať budúcnosť nákladnej dopravy

4.1.2022 01:01
ba priam sa mu podarilo zatlacit zdravy rozum do kuta.
Reagovať

RE: reakcia na: ludstvo zabludilo gigantickym sposobom

4.1.2022 02:01
Luboslav Lacko zase opity pri pisani!
Reagovať

RE: RE: Redakcia reakcia na: RE:

9.1.2022 18:01
Dobry den, neurazajte nam prosim redaktorov, pracuju denno denne 12hodin, aby pre vas prekladali tieto clanky. Dakujeme za pochopenie, redakcia.
Reagovať

nevidim reakcia na: Autonómny dron Kawasaki: Takto by mohla vyzerať budúcnosť nákladnej dopravy

3.1.2022 19:01
na tom nic vynimocne. Na svk ked to doleti do osady tak to vyzbieraju iba zo zberne...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať