ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Bioaktívne obaly dokážu zásadne predĺžiť trvanlivosť potravín

4

Tím vedcov z Technologickej univerzity Nanyang v Singapure a Harvardskej školy verejného zdravia T. H. Chana vyvinul biologicky odbúrateľný materiál na balenie potravín, ktorý zabíja mikróby kontaminujúce potraviny. Vodotesné balenie používa typ kukuričného proteínu nazývaného zeín, ako aj škrob a ďalšie prírodné zlúčeniny. Podľa štúdie publikovanej v ACS Applied Materials & Interfaces by nový obalový materiál mohol pomôcť predĺžiť trvanlivosť čerstvých potravín o niekoľko dní.

Laboratórne experimenty s obalom ukázali jeho odolnosť pri vystavení zvýšenej vlhkosti alebo enzýmom škodlivých baktérií. Balenie uvoľňuje prírodné antimikrobiálne zlúčeniny, ktoré dokážu zabíjať bežné huby a baktérie, ako je E. Coli. Materiál je navrhnutý tak, aby uvoľnil presne požadované množstvo antimikrobiálnej látky a aby si poradil s akýmikoľvek baktériami alebo vlhkosťou, ktorá sa môže v potravinách vyskytnúť. To zaisťuje, že obal vydrží vystavenie rôznym prostrediam.

V jednom experimente výskumníkov zostali jahody zabalené v novo vyvinutom obale čerstvé sedem dní pred vznikom plesne. Vedci tvrdia, že schopnosť materiálu predĺžiť trvanlivosť môže pomôcť predchádzať plytvaniu potravinami. Tento materiál sa presadzuje aj ako alternatíva k plastovým obalom, o ktorých je známe, že spôsobujú problémy so znečistením životného prostredia.

Zdroj: inhabitat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Zasadny Luboslav Lacko klamar reakcia na: Bioaktívne obaly dokážu zásadne predĺžiť trvanlivosť potravín

3.1.2022 01:01
Zasadny Luboslav Lacko klamar
Reagovať

RE: Dobry den, redakcia: reakcia na: Zasadny Luboslav Lacko klamar

9.1.2022 19:01
Dobry den, tu v redakcii sme sa rozhodli, ze by sme vas chceli odskodnit za to, ze sa vam nepacia nase clanky. A tak by sme vam radi darovali poukazku na nakup elektrospotrebicov. Prosime napiste na: poukazka@nextech.sk do predmetu spravy dajte: Odskodnit kvoli nekvalitnym clankom, do spravy napiste svoju adresu a spotrebic, ktory by ste si najviac priali: televizor, playstation, alebo hernu mys. Vsetky tieto vase staznosti vybavi najblizsia lamparen ;-) Stazovat sa treba teda na lamparen@nextech.sk
Reagovať

RE: Zasadny Luboslav Lacko klamar reakcia na: Zasadny Luboslav Lacko klamar

3.1.2022 09:01
Bolo by dobre k týmto vyjadreniam o klamstve napísať viac. V čom je to klamstvo. Napísať aká je pravda. Inak sú to len také tliachaniny.
Reagovať

RE: RE: Zasadny Luboslav Lacko klamar reakcia na: RE: Zasadny Luboslav Lacko klamar

3.1.2022 15:01
Kolko krat sa ti musi nieco stat aby si sa z toho poucil? Viac ako 2x? 3x? Lacko tu klamal 1000 krat. Staci zdravy rozum, ze vsetko od neho je klamstvo. Omylom raz za mesiac nezaklame. ... Ked chces prist na to v com klame tu, zisti si, co znamena vyraz"zasadne predlzit" a porovnaj to s poctom dni, co hento niekedy predlzi. Vysledok par dni nie je nic vynimocne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať