
Azure Space umožní, aby satelity dokázali „vidieť“ cez mraky
Microsoft hovorí, že 67 % sveta pokrývajú mraky, čo sťažuje presné a pravidelné pozorovania Zeme z vesmíru. Na vyriešenie tohto problému vyvinul SpaceEye. Ide o je systém založený na umelej inteligencii, ktorý denne vytvára bezoblačné optické a multispektrálne snímky planéty. Ako základný zdroj údajov využíva prístroj Synthetic Aperture Radar (SAR) z misie Sentinel-1, keďže radarové údaje nie sú ovplyvnené oblačnosťou.
SpaceEye potom kombinuje tieto radarové údaje s historickými optickými snímkami a vytvára obrazovú predpoveď umelej inteligencie o tom, ako to vyzerá pod mrakmi. Okrem toho sa Microsoft Azure využíva na prípravu snímok a ich zobrazenie s vyššou vernosťou prostredníctvom projektu Microsoft Turing. Projekt Turing zlepšuje snímky pomocou sémantického superrozlíšenia, ktoré umožňuje zvýšiť rozlíšenie satelitných snímok a urobiť ich porovnateľnými s leteckými snímkami v atmosfére.
Táto technológia už funguje na Azure na zlepšenie Bing Maps po celom svete a v súčasnosti už pokrýva viac ako 50 % všetkých požiadaviek používateľov. Microsoft takisto spolupracuje so spoločnosťou Airbus, aby v Azure priniesol satelitné snímky s vysokým rozlíšením a výškové údaje. Prostredníctvom tohto partnerstva bude Airbus zásobovať Azure Maps svojimi satelitnými snímkami s rozlíšením SPOT 1,5 m, Pléiades 50 cm a Pléiades Neo 30 cm a údajmi o nadmorskej výške WorldDEM4Ortho.
Zdroj: petapixel.com.
Zobrazit Galériu