CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

BMW Group Digital Day 2018

Tlačové správy
0

Spoločnosť BMW Group počas podujatia Digital Day 2018 ponúkla pohľad do aktuálneho vývoja produktov, technologických konceptov, inovácií a výrobných procesov, ktoré budú vytvárať budúcnosť mobility.

Digitalizácia predstavuje jednu z hlavných súčastí v aktuálnej radikálnej premene osobnej mobility. Dláždi cestu novým jazdným zážitkom, rozširuje možnosti pre vyššiu bezpečnosť a pre viac komfortu na cestách a zároveň otvára nové možnosti pre účinnejší vývoj a presnejšiu výrobu vozidiel zameraných priamo na zákazníka. Spoločnosť BMW Group systematicky pracuje s digitalizáciou vo všetkých oblastiach. Vzhľadom na inovatívne schopnosti vie digitalizáciu vyžiť pri vývoji prémiových automobilov a motocyklov, ktoré vzbudzujú emócie ako aj pri službách zameraných na zákazníkov a na zlepšovanie zážitku z mobility ako celku. Spoločnosť BMW Group počas podujatia Digital Day 2018 ponúkla pohľad do aktuálneho vývoja produktov, technologických konceptov, inovácií a výrobných procesov, ktoré budú vytvárať budúcnosť mobility.

Spoločnosť BMW Group dnes už v rámci inteligentných vozidiel vytvára cestu pre konektivitu a pre integráciu služieb digitálnej mobility. Objavuje potenciál digitalizácie pre jej ďalší vývoj a pre posilnenie postavenia vedúceho poskytovateľa osobnej mobility na prémiovej úrovni. Spoločnosť BMW Group vo svojej korporátnej stratégii NUMBER ONE > NEXT definovala kľúčové oblasti, ktoré vytvoria piliere digitalizovanej a bezemisnej mobility. Smerovanie vpred zabezpečí ďalšie rozvíjanie tém obsiahnutých v označení D-ACES (Design, Autonomous, Connected, Electrified a Services - Dizajn, Autonómnosť, Konektivita, Elektrifikácia a Služby) doplnených o dôrazné a významné investície do výskumu a vývoja. Inovácie a iniciatívy predstavené počas Digital Day 2018 dokazujú prechod spoločnosti na spoločnosť zameranú na technológiu mobility.

Mobilný štandard 5G: Spoločnosť BMW Group je pripravená pripojiť sa na vysokorýchlostnú informačnú diaľnicu.
Štandard mobilných sietí 5G, ktorý príde v budúcnosti, zvýši dátový tok a minimalizuje oneskorenie, čím odhalí úplne nové technické možnosti pri prenose dát. Tento vývoj sa dá využiť na rozšírenie konektivity vo vozidlách. BMW Group už pracuje na technológiách, ktoré pomôžu využiť celý potenciál sietí 5G. Zámerom je, aby sa o pár rokov, hneď po príchode sietí 5G do prevádzky, dali naplno využívať v sériovo vyrábaných vozidlách.

BMW Group počas podujatia Digital Day 2018 predviedla výhody inovatívnej technológie mobilnej siete 5G známej aj ako škálovateľnosť siete. Táto technológia znamená, že dátový tok a infraštruktúra siete sa dajú využívať podľa aktuálnych potrieb konkrétnych aplikácií a ich špecifických požiadaviek. Zákazník tak má prístup k virtuálnej sieti vytvorenej z jednotlivých častí, ktoré sa dajú využiť na aktualizáciu navigačných máp v HD rozlíšení, na priamy prenos dát medzi jednotlivými vozidlami či na sťahovanie videí v HD kvalite.

Umelá inteligencia zvyšuje bezpečnosť.
Umelá inteligencia zohráva kľúčovú rolu pri vývoji algoritmov, ktoré rozdeľujú a vyhodnocujú veľké množstvá údajov a následne vytvárajú riešenia a rozhodnutia, podľa ktorých sa bude vozidlo správať a pohybovať. BMW Group používa umelú inteligenciu pri vývoji systémov automatizovanej jazdy, ktorá sa vie vyrovnať aj s mimoriadne komplexnou dopravnou situáciou v centrách miest. Umelá inteligencia je jedným z dôležitých krokov pri napĺňaní ďalšieho vývojového cieľa spoločnosti BMW Group, ktorým je autonómna jazda.

Medzi výhody systémov vybavených umelou inteligenciou patrí aj možnosť ich bezhraničného pracovného nasadenia. Na rozdiel od ľudí dokážu inteligentné systémy podávať konštantný výkon. Nepoznajú únavu či omyly a aj v náročných situáciách si udržiavajú plnú koncentráciu.

Zmiešaná realita pomáha pri vývoji.
Zmiešaná realita znamená spojenie reálnych prototypov a virtuálnej simulácie, ktorá sa dá použiť na zrýchlenie a na optimalizáciu vývoja vozidiel. BMW Group patrí medzi lídrov v používaní týchto metód. Využíva aj technológie zo spotrebnej elektroniky a zo sveta počítačových hier ako aj novú generáciu digitálnych okuliarov. Tie umožňujú mimoriadne realistickú vizualizáciu zväčšujúceho sa počtu komponentov a funkcií vozidla. Dojmy z reálne vytvoreného komponentu tak môžu doplniť digitálne vytvorené zážitky.

BMW Group využíva zmiešanú realitu najmä pri vývoji interiérov vozidiel. Počítačovo vytvorená simulácia sa spája s maketou interiéru. Vďaka tomu sa už vo veľmi skorej fáze vývoja môže vytvoriť komplexný obraz interiéru predprodukčného vozidla vrátane zážitku z jazdy v takomto vozidle.

Operačný systém BMW 7.0: zobrazovací a ovládací koncept budúcnosti.
Nová generácia zobrazovacieho a ovládacieho systému s označením Operačný systém BMW 7.0 je kompletne digitálna a mimoriadne sofistikovaná. Viac ako kedykoľvek predtým sa zameriava na užívateľa a na jeho individuálne požiadavky. Vďaka čistému vyobrazeniu a štruktúre, intuitívnemu ovládaniu a možnosti nastaviť si zobrazované informácie podľa vlastných preferencií je systém pripravený tak, aby vodičovi v pravý čas zobrazil tú správnu informáciu.

Prepracovaná plne digitálna prístrojová doska má priestor na zobrazenie sekcie s navigačnou mapou ako aj na zobrazovanie ďalšieho, individuálne zvoleného obsahu. Zároveň vytvára jednoducho zobraziteľnú prístrojovú dosku. V stredovej konzole sa nachádza Control Display, ktorý prešiel ďalšími úpravami a vylepšeniami v prospech intuitívneho dotykového ovládania a zobrazovania obsahu v reálnom čase, ktorý pochádza až z desiatich voľne konfigurovateľných stránok menu, pričom každá obsahuje dve až štyri položky. Plochá štruktúra menu umožňuje rýchly prístup k všetkým nastaveniam a funkciám. Operačný systém BMW 7.0 zároveň rozšíril viacdruhové rozhranie medzi vozidlom a vodičom. Majiteľ má na výber ovládač iDrive ako aj dotykové alebo hlasové ovládanie či možnosť ovládať niektoré funkcie gestami.

Výstraha pred nebezpečenstvom v reálnom čase predchádza nehodám.
Spoločnosť BMW Group zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky aj tým, že medzi navzájom prepojenými vozidlami vysiela výstrahy pred nebezpečenstvom v danej lokalite. Na to, aby sa dali posielať takéto výstrahy, sa najprv anonymne pozbierajú údaje zo snímačov vozidla, odošlú sa do centrály a následne sa rozošlú všetkým vozidlám v okolí. Tak sa dajú rozposielať informácie o dopravných nehodách či o extrémnych poveternostných podmienkach v konkrétnych lokalitách. Tie sa zobrazia iba vodičom vo vozidlách, ktoré sa nachádzajú v postihnutej oblasti, prípadne by sa mohli stať obeťami takýchto situácií.

Výstrahy o poveternostných nástrahách ako hmla, námraza, hustý dážď či akvaplaning alebo nehody sa do vozidiel značky BMW vybavených zodpovedajúcou technológiou konektivity vysielajú už od novembra 2016. Napriek tomu táto technológia stále ponúka široké možnosti neodhaleného potenciálu. V priebehu roka 2018 sa výrazne spresnia informácie o dopravných zápchach v reálnom čase, pretože budú využívať aj informácie z núdzového brzdenia. Takisto sa začnú vysielať aj výzvy polície na vytvorenie koridoru pre záchranné zložky. Rýchla výmena presných informácií o dopravných podmienkach je zároveň dôležitým predpokladom pre používanie systémov automatizovanej jazdy.

24 hodín pripojenia BMW áut v Nemecku a Franúzsku

IT systém spoločnosti BMW Group poskytne prepojeným vozidlám aktuálne informácie a digitálne služby.
Prepojené vozidlá sú už dnes na 46 trhoch prostredníctvom zabezpečenej mobilnej siete schopné prijímať aktuálne informácie a prenášať údaje do IT systému spoločnosti BMW. Okrem aktuálnych výstrah pred nebezpečenstvom sa takto vzduchom prenášajú aj aktualizácie navigačných máp.

V budúcnosti poskytne IT systém platformu aj pre ďalšie dátové aplikácie. Spoločnosť BMW Group bude na zlepšenie aktuálnych služieb a na vývoj nových používať aj technológie založené na cloudových riešeniach a na umelej inteligencii. Najvyššiu prioritu budú mať v tomto prípade bezpečnosť a ochrana prenášaných dát. Bezpečnosť a dostupnosť zaručuje koordinovaná spolupráca viacerých špecializovaných systémov, ktoré spravuje spoločnosť BMW Group. Tento prístup zároveň umožňuje kontrolované otváranie prístupu na zapracovanie služieb od externých partnerov. Tie sa potom rýchlosťou internetu dostanú ku koncovým užívateľom. Súčasťou špecializovaných systémov je aj Open Mobility Cloud, ktorý poskytuje personalizované služby od BMW Connected ako aj Location Platform na rýchly prenos výstrah pred nebezpečenstvom v reálnom čase.

Digitálne procesy zrýchľujú vývoj a výrobu.
Digitalizácia otvára nové výzvy a možnosti aj v oblasti výroby. Špeciálne výrobné techniky so súhrnným označením ako 3D tlač získali úspech vďaka tomu, že sa dokážu rýchlo a flexibilne prispôsobiť aktuálnym podmienkam a potrebám výrobného procesu. Najlepším príkladom využitia takýchto špeciálnych výrobných procesov je malosériová výroba mimoriadne náročných súčiastok. Používa sa to napríklad pri vývoji prototypov, skúšaní vozidiel a pri testoch v reálnej premávke.

Prvý raz sa takto vyrobené čerpadlo vodnej pumpy použilo v roku 2010 v pretekárskych vozidlách seriálu DTM. Nový model BMW i8 Roadster využíva plátennú strechu s hliníkovým nosníkom vyrobeným z kovového prášku s použitím laserového tavenia. Ide o prvé použitie tejto prevratnej technológie vo výrobe automobilov. Okrem toho aj rad na mieru vyrábaných produktov s označením MINI Yours Customized umožňuje záujemcom, aby si navrhli vzhľad vybraných komponentov. Tie sa následne vytlačia pomocou technológie 3D tlače. Na vrchole takejto výroby je Additive Manufacturing Center (Centrum pre dodatkovú výrobu), ktoré v rámci mníchovského Forschung und Innovation Zentrum (Centrum pre výskum a vývoj) spoločnosti BMW Group dodáva rôznym vývojovým oddeleniam spoločnosti ročne približne 140 000 prototypov súčiastok.

Zobrazit Galériu

BMW Group

Všetky autorove články
BMW Digital Day inovácie technológie vývoj mobilita

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať