SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Bežný prací prášok dokáže významne pomôcť recykláciou plastov

0

Výskumníci z King's College London vyvinuli nový spôsob rozkladu plastov na recykláciu, a to pomocou pracieho prášku. Ich zistenia boli uverejnené vo vedeckom časopise Cell Reports Physical Science. Výskum sa zameral na kyselinu polymliečnu (PLA), bežný typ plastu na jedno použitie. Hoci PLA je najbežnejší komerčný bioplast, čo znamená, že sa vyrába z organických materiálov, ako je kukuričný škrob a cukrová trstina, po premene týchto materiálov na plast sa nerozkladá a namiesto toho končí na skládkach alebo, čo je ešte horšie, v oceáne.

Výskumníci sa snažili nájsť spôsob, ako rozložiť PLA bez toho, aby museli použiť extrémne teplo, a nakoniec sa dostali k enzýmu Candida antarctica lipáza B, ktorý sa bežne nachádza vo väčšine pracích prostriedkov, upravili ho a rozpustili v iónovej kvapaline. Po namočení plastového pohára do roztoku zistili, že plast sa po 24 hodinách úplne rozpustil. Ďalším krokom výskumníkov je zistiť, ako by sa dal rozpustený plast znovu využiť na recykláciu.

„Teraz spolupracujeme s inžiniermi, aby sme zistili, ako by sme mohli tento proces zlepšiť zahrnutím predbežného spracovania, ako je napríklad drvenie, čo by nám umožnilo pracovať vo väčšom rozsahu,“ povedal profesor chémie Alex Brogan. „Hlavným zlepšením, ktoré musíme ukázať, je, že z rozloženého plastu možno skutočne znovu vyrobiť plast a uzavrieť cyklus.“

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať