SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Ak nejazdíte podľa predpisov, auto to prezradí vašej poisťovni

Technológie
2

Moderné vozidlá majú schopnosti, ktoré by sme pred niekoľkými desaťročiami nepovažovali za možné. Patrí medzi ne možnosť zdieľania jazdných návykov majiteľov s poisťovňami. Nová správa odhalila, ako prepojené autá so zabudovanou telematikou odovzdávajú štatistiky a údaje o vodičoch  poisťovniam, často bez toho, aby si to majitelia uvedomovali. Pripojené vozidlá sa v automobilovom priemysle stávajú čoraz bežnejším zjavom, to však znamená, že množstvo údajov o používateľoch sa zdieľa s inými subjektmi.

Denník New York Times sa touto problematikou zaoberal a zistil, že niektorí majitelia áut si možno neuvedomujú, že ich jazdné štatistiky sa odovzdávajú poisťovniam, ktoré tieto informácie využívajú na zdôvodnenie zvýšenia sadzieb. Denník uvádza príklad 65-ročného muža, ktorý si prenajíma vozidlo Chevrolet Bolt. Jeho poistenie sa v roku 2022 zvýšilo o 21 %. Nakoniec mu poisťovací agent povedal, že jedným z dôvodov je správa LexisNexis.

LexisNexis je globálny dátový broker so sídlom v New Yorku, ktorý má divíziu Risk Solutions, ktorú využíva odvetvie poistenia automobilov. Táto správa obsahovala dátumy všetkých 640 jázd uskutočnených vozidlom za posledných šesť mesiacov, časy začiatku a konca jazdy, prejdenú vzdialenosť a akékoľvek prípady prekročenia rýchlosti, prudkého brzdenia alebo prudkého zrýchlenia. Jediné, čo chýbalo, boli údaje o polohe.

Podrobnosti o jazdách poskytla spoločnosť General Motors. Zariadenia, ktoré zhromažďujú informácie o jazde, existujú už roky a umožňujú ľuďom dobrovoľne zdieľať svoje štatistiky o jazde s poisťovateľmi v nádeji, že sa im znížia sadzby. Niektoré pripojené autá však zdieľajú údaje priamo z vozidiel a môže sa to stať bez toho, aby o tom vodič vedel. 

Niektorí výrobcovia automobilov ponúkajú v prepojených autách voliteľné funkcie na „zlepšenie jazdy“, ktoré hodnotia jazdu ľudí, ale nie každý si uvedomuje, že ich zapnutie povedie k tomu, že spoločnosti poskytnú informácie poisťovniam. GM potvrdil, že zdieľa „vybrané poznatky“ o prudkom brzdení, prudkom zrýchľovaní, prekročení rýchlosti nad 80 míľ za hodinu (128 km/h) a čase jazdy registrovaných používateľov funkcie Smart Driver s LexisNexis a ďalším dátovým brokerom s názvom Verisk.

Aj Subaru, Acura, Honda, Hyundai, Kia a Mitsubishi ponúkajú funkcie hodnotenia vodičov so zberom údajov, ktoré sa odosielajú do databáz poistenia. Aj keď sú ľudia, ktorí tento druh poistenia založeného na správaní vítajú, pretože môže prinútiť ľudí jazdiť opatrnejšie, tí, ktorí nevedia, že boli do takéhoto programu zaradení, nemajú žiadne výhody – len nepríjemné prekvapenie, keď príde na obnovenie ich poistenia.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

GDPR reakcia na: Ak nejazdíte podľa predpisov, auto to prezradí vašej poisťovni

19.3.2024 18:03
A deje sa to len v USA, alebo aj v EÚ kde vládne GDPR?

Poďme sa báť nejakého bubáka. Napríklad aj toho, že kartové spoločnosti nabonzujú zdravotnej poisťovni či si žlčnikár kúpil zas bôčik, aj keď ho má zakázany. A zdravotka mu potom nepreplatí vyšetrenie a ani liečenie.
Reagovať

Lebo... reakcia na: Ak nejazdíte podľa predpisov, auto to prezradí vašej poisťovni

19.3.2024 08:03
bonzovať je teraz v móde. Je mi na grcanie z toho čo niekto urobí preto aby mal väčší zisk.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať