SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Bezpečnosť dát: Princíp jedenkrát a dosť by mal platiť v celej Európe

Tlačové správy
0

Štát by si opakovane nemal pýtať údaje, ktoré mu už raz občania alebo firmy dali. Toto pravidlo, takzvaný „princíp jedenkrát a dosť“, by malo platiť vo všetkých krajinách EÚ. Na to, aby ho bolo možné zaviesť naprieč Európu je potrebná cezhraničná spolupráca vlád a IT spoločností, ktoré prevádzkujú systémy pre verejnoprávne inštitúcie.

Koncom januára sa v estónskom hlavnom meste Talline konalo úvodné stretnutie zástupcov konzorcia z 21 európskych krajín k projektu TOOP (The Once Only Principle). Tento projekt v rámci programu Horizont 2020 spustila Európska komisia 1. januára 2017 s cieľom zabezpečiť implementáciu princípu „jedenkrát a dosť“.

Projekt TOOP je súčasťou akčného plánu Európskej únie v oblasti eGovernmentu na obdobie 2016-2020, ktorý má prispieť k zvýšeniu efektívnosti jednotného digitálneho trhu. Cieľom projektu TOOP je umožniť cezhraničnú spoluprácu medzi úradmi štátnej správy a uľahčiť cezhraničné obchodné aktivity firiem. Eliminujú sa tiež zbytočné bariéry pre európske spoločnosti, ktoré musia opakovane predkladať rovnaké údaje a dokumenty.

Zástupcom Slovenka v konzorciu je spoločnosť PosAm. Jej experti sa podieľali aj na plánovaní a príprave projektu. „Pri práci na projekte TOOP využijeme naše skúsenosti a znalosti pri zavádzaní princípu jedenkrát  a dosť zo Slovenska. Len nedávno sme oslávili tretie výročie zavedenia systému Register účtovných závierok, ktorého autorom je PosAm. Jeho cieľom bolo práve zavedenie tohto princípu pri komunikácii účtovných jednotiek s verejnou správou,“ hovorí Peter Kolesár, Riaditeľ pre verejnú správu PosAm.

PosAm je tiež koordinátorom pre slovenské verejné inštitúcie, ktoré sa zapoja do pilotného projektu. V súčasnosti na ňom participujú Ministerstvo financií SR a Štatistický úrad SR. Pre maximalizáciu efektu princípu „jedenkrát a dosť“ budú k účasti postupne prizvané aj ďalšie inštitúcie.

Tri pilotné projekty
Zavádzanie princípu „jedenkrát  a dosť” naprieč krajinami sa otestuje najprv v troch pilotných projektoch. Ide o cezhraničné elektronické služby pre mobilitu podnikania, aktualizáciu dát o podnikateľských subjektoch a online sprístupnenie dokumentácie a certifikátov pre lodnú prepravu. V rámci týchto pilotov môže byť prepojených až šesťdesiat informačných systémov z dvadsaťjeden krajín. Úlohou pilotných projektov je nielen otestovať navrhovanú architektúru a technológie, ale taktiež urýchliť úradom a firmám poskytovanie služieb a zjednodušiť podnikanie v rámci jednotného digitálneho trhu EÚ.

Prepojenie na existujúce programy a iniciatívy
Hlavnou úlohou projektu TOOP je vypracovanie návrhu inovatívnej federatívnej architektúry, umožňujúcej prepojenie a spoluprácu jednotlivých národných registrov a systémov v celoeurópskom meradle. Táto architektúra podporí cezhraničnú spoluprácu verejnoprávnych inštitúcií jednotlivých európskych krajín a medzinárodné aktivity podnikateľských subjektov. TOOP za týmto účelom zváži možnosti existujúcich EU programov (EIRA, EIF) a využitie už existujúcich IT komponentov (tzv. stavebných prvkov) vyvinutých v rámci projektu e-SENS a prevádzkovaných v rámci infraštruktúry digitálnych služieb nástroja CEF (Connecting Europe Facility).

Seesame

Všetky autorove články
bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať