SAMSUNG_1023 Advertisement SAMSUNG_1023 Advertisement SAMSUNG_1023 Advertisement

Bioaktívny kompozit pomôže na výplň a hojenie zlomených kostí

0

Pri liečbe vážnych zlomenín je dôležité, aby čo najrýchlejšie dorástlo nové kostné tkanivo a zabránilo sa infekcii miesta rany. Vedci teraz vyvinuli implantovateľný kompozitný materiál, ktorý údajne funguje v oboch smeroch. Látka bola vytvorená prostredníctvom spoločného výskumného projektu SCABAEGO (Scaffold Bioactive Glass-Enhanced Osteogenesis) financovaného nemeckou vládou. Myšlienka je taká, že keď dôjde k problematickej zlomenine kosti, zdravotnícky personál začne CT skenovaním miesta zlomeniny. Na základe tohto skenovania sa z nového kompozitu vytlačí na mieru prispôsobené trojrozmerné lešenie.

Táto štruktúra sa potom chirurgicky aplikuje na miesto zlomeniny, takže vyplní oblasť, kde chýba kostné tkanivo. Nakoniec sa lešenie naplní kostnou dreňou odobratou z pacientovho bedra alebo inej veľkej kosti. Kompozit je kombináciou bioaktívneho skla a biodegradovateľného polyméru známeho ako polykaprolaktón, pričom ten druhý zvyšuje štrukturálnu pevnosť lešenia. Podľa výskumníkov bioaktívne sklo zvyšuje pH v mieste zlomu na alkalickú úroveň, čo môže inhibovať rast baktérií. Keď sa sklo dostane do kontaktu s telesnými tekutinami, premení sa na chemickú zlúčeninu veľmi podobnú kosti, nazývanú hydroxylapatit.

Predplatné NEXTECH 2023

„Po šiestich až siedmich rokoch bude lešenie plne biologicky degradované a premenené na kosť,“ hovorí Dr. Tobias Großner, úrazový chirurg a vedúci experimentálnej úrazovej chirurgie v Univerzitnej nemocnici v Heidelbergu. Vedci už začali technológiu overovať v predklinických testoch. Vylaďujú aj zloženie kompozitu, aby maximalizovali obsah bioaktívneho skla a zároveň ho udržali dostatočne pevným.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať