SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Biohybridná fazuľa s “elektronickými” koreňmi dokáže ukladať elektrickú energiu

5

Zaujímavý nový výskumný projekt zo švédskej univerzity v Linköpingu ukázal, ako možno korene rastlín použiť ako zariadenia na ukladanie energie. Vedci považujú proces, ktorý vyžaduje zalievanie rastlín špeciálnym roztokom, aby sa ich korene stali elektricky vodivými, za dôkaz koncepcie superkondenzátora na báze koreňov, ako aj biohybridných systémov, ktoré spájajú biologické procesy s elektronickými funkciami. V roku 2015 vedci v univerzitnom laboratóriu organickej elektroniky vyrobili elektrické obvody vo vaskulárnom tkanive ruží dávkovaním vodivého polyméru nazývaného PEDOT do rastlín, pričom obvody sa potom použili na vytvorenie tranzistorov.

V roku 2017 vedci namiesto toho pridali konjugovaný oligomér nazývaný ETE-S, ktorý v rastline vytvoril polyméry, ktoré sa zmenili na elektrické vodiče schopné uchovávať energiu. Rastlina fazule použitá v experimentoch tímu polymerizuje konjugovaný oligomér ETE-S obsiahnutý v zavlažovacom roztoku ako súčasť prirodzeného procesu. Tým sa na koreňoch vytvoril vodivý polymérny film a celý koreňový systém sa zmenil na sieť vodičov, ktoré zostali elektricky aktívne viac ako štyri týždne.

Vedci koreňový systém prispôsobili na použitie v úlohe superkondenzátora, pričom korene fungujú ako elektródy systému počas nabíjania a vybíjania. Zistili, že tak možno uchovať 100-násobok energie oproti predchádzajúcim systémom, ktoré využívali iba stonky rastlín. Navyše sa zdá, že to má malý vplyv na blaho samotnej rastliny, čo umožňuje používať systém dlhší čas. Podľa názoru výskumníkov práca predstavuje sľubnú cestu k integrácii energetických systémov do živých rastlín bez toho, aby sa ohrozili ich biologické funkcie. Výskum bol publikovaný v časopise Materials Horizons.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Niektorým občanom Slovenska tiež asi dali do tiel nejakú elektroniku, keď niekto šťukne, môže bolieť a inokedy zasa nie. reakcia na: Biohybridná fazuľa s “elektronickými” koreňmi dokáže ukladať elektrickú energiu

11.11.2021 14:11
Niektorým občanom Slovenska tiež asi dali do tiel nejakú elektroniku, keď niekto šťukne, môže bolieť a inokedy zasa nie, lebo je to pekný pocit. Ktovie, kto to tu šíril, ale toto sa fakt dá a nevieme ako to robia, asi nejakým internetom alebo mobilnou sieťou. Možno je to tiež nejaký polymér a kondenzátor, či tranzistor v tele. Tak si ľudkovia dávajte pozor, čo a kde jete a pijete. Ba čo viac, môžu vám tým vypnúť srdce a mozog, tak pozor na nich. Je to nejaká nebezpečná technológia, ktorou tu chcú mať napichnutých čo najviac ľudí, aby ich mohli ovládať a asi aj zničiť. Keď niekto šťukne enter na klávesnici, vy môžete kľudne zgegnúť. Toto teraz vlády robia a napichávajú ľudí, aby ich mali pod kontrolou, keby sa vzbúrili. Asi je to aj štátne tajomstvo. Možno to dali do jedla a vody a možno do vakcín. Neviem ako sa to dostalo do ľudí, ale varujeme vás všetkých, aby ste si na nich dali pozor. No, mávajte sa tu pekne...
Reagovať

RE: Vraj je už kyborg jedna mŕtvy. RIP. reakcia na: Niektorým občanom Slovenska tiež asi dali do tiel nejakú elektroniku, keď niekto šťukne, môže bolieť a inokedy zasa nie.

12.11.2021 18:11
Vraj je už kyborg jedna mŕtvy. RIP. Všetko nano odinštalované. Už je obyčajný človek. Moment? Teraz to dávajú na sý en en, práve počul nejaké hlasy v systéme. Tak nič. Ponechali si ho a bolí.
Reagovať

RE: RE: To je len hypnóza. Mučia ho ňou. reakcia na: RE: Vraj je už kyborg jedna mŕtvy. RIP.

13.11.2021 16:11
To je len hypnóza. Počuje, čo mu naprogramovali. Pani na neho ziape každý deň, tie voloviny, čo počuje. Je to blud. Kyborg jedna drž sa. Snažia sa poprieť, že spáchali trestný čin.
Reagovať

RE: O tom už vieme. To je projekt kyborg jedna. Ona tým počuje hlasy v hlave. Asi sú to mini zvukové reproduktory v hlave. reakcia na: Niektorým občanom Slovenska tiež asi dali do tiel nejakú elektroniku, keď niekto šťukne, môže bolieť a inokedy zasa nie.

11.11.2021 15:11
O tom už vieme. To je projekt kyborg jedna. Ona tým počuje hlasy v hlave. Asi sú to mini zvukové reproduktory v hlave. Menia tak budúcnosť telefonovania elektronikou v hlave jedinca. Počuješ to ako hlasy v hlave a z riadiaceho centra ťa tak môžu navigovať. Vraj to úspešne testovali v obchodnom reťazci, kedy jej kázali nájsť tovar a povedali jej v hlave cenu a ona našla tovar a cena sedela. To je stará technológia, už to skrátka dávno máme. Tí ľudia sú sajborgovia, no je to tajné, aby ich nediskriminovali a neodsudzovali, že sú super technológiou, ktorú ešte všetci nemajú v tele. Toto je naša budúcnosť, meníme sa na polo stroje polo ľudí. Nie je to štátne tajomstvo, toto bežne robia vedci ľuďom, aby ich vylepšili. Tak sa bude telefonovať v budúcnosti: Len si dáš mikro reproduktorový implantát do hlavy a keď ti bude zvoniť mobil, potrasieš hlavou a hovoríš. Toto niektoré štáty robia ľuďom, aby ich pripravili na budúcnosť. Držte sa, budete sajborgovia, čo je v prípade kyborg jedna forma otroctva, lebo to bolo bez súhlasu jedinca, no už je vylepšená, tak si ju tu nechajme (:
Reagovať

bioenergia reakcia na: Biohybridná fazuľa s “elektronickými” koreňmi dokáže ukladať elektrickú energiu

10.11.2021 18:11
od fazuľe by som čakal energiu skôr v plynnom ako elektrickom stave
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať