SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Inovatívna zliatina nehrdzavie, je pružná a pri poškodení sa sama zacelí

6

Vedci z Rice University vytvorili novú zliatinu s jedinečným súborom vlastností, ktoré sa ukazujú ako vysoko účinné pri ochrane ocele pred koróziou. Nový povlak nielenže zabránil hrdzaveniu ponorených dosiek z bežnej ocele, ale je aj flexibilný a dokázal, že sa pri poškodení môže sám opraviť. Nový antikorózny povlak je vyrobený z ľahkej zliatiny síry a selénu. Má schopnosť blokovať vlhkosť a chlór ako povlaky na báze zinku a chrómu, schopnosť chrániť oceľ v podmienkach podobných morskej vode ako povlaky na báze polymérov a schopnosť brániť korózii vyvolanej mikróbmi.

Zistilo sa to prostredníctvom série experimentov. V prvom z nich boli malé dosky z bežnej mäkkej ocele vybavené povlakom zo zliatiny síry a selénu a ponorené do morskej vody na jeden mesiac spolu s nepokrytou kontrolnou oceľovou doskou. Zatiaľ čo holá oceľ výrazne zhrdzavela, oceľ s povlakom nevykazovala žiadnu zmenu farby a ukázala sa ako veľmi odolná proti oxidácii. Potom vedci testovali povlak proti baktériám redukujúcim sírany, o ktorých je známe, že výrazne urýchľujú korozívny proces.

Vzorky s povlakom a bez neho boli vystavené pôsobeniu planktónu a biofilmov a zliatina opäť pomohla chrániť oceľ pod nimi. Podľa vedcov povlak ponúkal „účinnosť inhibície“ 99,99 percenta. A čo je azda najpôsobivejšie, tím zistil, že zliatina má silné samoopravné vlastnosti. Keď fóliu rozrezali na polovicu a dva kusy položili vedľa seba na horúcu platňu, po zahriatí na 70 °C sa v priebehu dvoch minút zmenila na jediný kus fólie.

Dierky sa dali opraviť zahriatím materiálu na 130 °C počas 15 minút, pričom zacelený materiál bol rovnako účinný pri ochrane ocele ako nepoškodené pôvodné povlaky. Navyše nová zliatina je flexibilná a neslúži len ako ochranný povlak pre oceľovú infraštruktúru vo vodnom prostredí, ale nájde uplatnenie aj v ohýbateľnej elektronike. Vedci uvádzajú, že zliatina je lepší izolant ako väčšina ohybných materiálov a zároveň je pružnejšia ako väčšina izolačných materiálov. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Stary Lacko klamar reakcia na: Inovatívna zliatina nehrdzavie, je pružná a pri poškodení sa sama zacelí

10.11.2021 13:11
Stary Lacko klamar
Reagovať

RE: Stary Lacko klamar reakcia na: Stary Lacko klamar

10.11.2021 15:11
Co za trola toto pise. Keby si aspon napisal kde je to klamstvo. Ale na to asi chybaju mozgove bunky, vsak?
Reagovať

RE: RE: Stary Lacko klamar reakcia na: RE: Stary Lacko klamar

10.11.2021 23:11
Domysli si mozgom. Nie je to inovativne. Lacko dehonestuje vyznam slov. Kedy si to vsimnes?
Reagovať

RE: RE: RE: Stary Lacko klamar reakcia na: RE: RE: Stary Lacko klamar

11.11.2021 17:11
Neviete po slovensky? Zistite si co "inovativne" znamena. Tu to nema co robit. Je to iba ina zliatina, ziadna nova ani inovativna!

RE: RE: RE: Stary Lacko klamar reakcia na: RE: RE: Stary Lacko klamar

11.11.2021 13:11
co nie je inovativne? Nova lepsia zliatina?

RE: Stary Lacko klamar reakcia na: Stary Lacko klamar

10.11.2021 14:11
A ved pravda je tu vsetko napisane.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať