SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Biotechnologická AI dokáže nasimulovať až 500 miliónov rokov prirodzenej evolúcie

Výskum a vývoj
0

EvolutionaryScale, biotechnologický startup založený bývalými výskumníkmi zo spoločnosti Meta, predstavil prelomový jazykový model (LLM), ktorý dokáže navrhovať proteíny simuláciou až 500 miliónov rokov prirodzenej evolúcie. Spoločnosť, ktorú spoluzakladal počítačový vedec Alexander Rives, oznámila aj počiatočné financovanie vo výške 142 miliónov USD, pričom investormi boli napríklad Nat Friedman, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti GitHub, a Daniel Gross, spoluzakladateľ spoločnosti Superintelligence. Na kole financovania sa podieľali aj spoločnosti Lux Capital, Amazon a NVIDIA.

Nástroj startupu na proteínové inžinierstvo má rozsiahle využitie vrátane cielenia na rakovinové bunky, vývoja nových liekov a vytvárania mikróbov schopných rozkladať plastový odpad. Jazykový model s názvom ESM3 bol vycvičený na údajoch z 2,78 miliardy prírodných proteínov a dokáže brať do úvahy sekvenciu, štruktúru a funkciu proteínov.

Pri testovaní ESM3 vytvoril doteraz neznámy fluorescenčný proteín, čo zvýraznilo jeho schopnosť simulovať evolúciu a objavovať nové funkčné proteíny. Spoločnosť EvolutionaryScale vydáva rôzne veľké modely ESM3, pričom menšie open source verzie sú k dispozícii na nekomerčný výskum a väčšie verzie sú dostupné komerčne prostredníctvom AWS a nVidie.

Zdroj: observer.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať