SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Bizarný samovyvažovací elektromobil Shane má len dve kolesá

Technológie
2

Shane Chen, ktorý vynašiel samovyvažovací „hoverboard“, teraz použil túto technológiu v návrhu dvojkolesového elektromobilu s príznačným názvom Shane. Chenov hoverboard Hovertrax je malá motorizovaná plošina s kolesom na každej strane (spolu dve kolesá), na ktorej jazdec stojí. Je to vlastne malý Segway bez riadidiel. Keď sa jazdec pohybuje na doske po chodníku, tá automaticky upravuje svoju rýchlosť, aby sa udržala priamo pod ťažiskom jazdca. Tento princíp, známy ako mobilné obrátené kyvadlo, udržiava jazdca vo vzpriamenej polohe namiesto toho, aby sa nakláňal dopredu alebo padal dozadu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Elektromobil Shane bude mať podľa plánu rovnako len dve (veľké) kolesá a medzi nimi bude umiestnený zjednodušený priestor pre päť cestujúcich. Kupé sa bude automaticky posúvať dopredu a dozadu vzhľadom na kolesá, čím sa bude presúvať jeho ťažisko, aby zostalo stabilné a vodorovné za každých okolností, najmä pri brzdení a zrýchľovaní.

Keďže Shane bude mať len dve kolesá, bude sa riadiť pomocou jednoduchého diferenciálneho riadenia rýchlosti namiesto zložitejšieho systému riadenia založeného na závesoch. Vozidlo bude takisto vybavené rekuperačnými tlmičmi v kolesách, ktoré pomáhajú nabíjať batériu pri stláčaní a odrážaní. Shane by mal byť podľa Chena ľahšie ovládateľný ako štvorkolesový automobil (najmä pri parkovaní), navyše by mal mať menší valivý odpor a vo všeobecnosti by mal byť energeticky úspornejší. Chen teraz hľadá partnerov z priemyslu, ktorí by mali záujem premeniť jeho koncept na skutočný sériový automobil.

 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Tak toto ma reakcia na: Bizarný samovyvažovací elektromobil Shane má len dve kolesá

23.10.2023 23:10
Len samé nevýhody a iba technicky analfabet preberie takuto sprostosť a ďalej ju vydáva za prielom v inzinierstve
Reagovať

som robot reakcia na: Bizarný samovyvažovací elektromobil Shane má len dve kolesá

23.10.2023 19:10
No a acquaplaning či šmik na zľadovatenej vozovke v zákrute z toho urobí odšťavovač...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať