SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Magnetický gél zrýchli hojenie rán až 3x

0

Chronické kožné vredy, ktoré sa často vyskytujú na nohách diabetikov, sa hoja veľmi pomaly, niekedy sa vážne infikujú a vyžadujú si amputáciu nohy. Nový magnetický gél by tomu mohol zabrániť, pretože údajne strojnásobuje rýchlosť hojenia takýchto rán. Ľuďom, ktorí trpia vredmi na diabetickej nohe, sa zvyčajne hovorí, aby zranenie nezaťažovali, pretože to zabíja krehké nové kožné bunky a brzdí proces hojenia. Napriek tomu určitá mechanická stimulácia kože podporuje rast nových kožných buniek, čo pomáha hojeniu rán.

Vedci z Národnej univerzity v Singapure vytvorili špeciálny hydrogél. Materiál, ktorý sa aplikuje na obväze priamo na ranu, obsahuje drobné magnetické častice spolu s dvoma typmi kožných buniek: keratinocytmi, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri obnove kože, a fibroblastmi, ktoré v koži vytvárajú spojivové tkanivo. Keď je miesto rany vystavené dynamickému magnetickému poľu generovanému vonkajším zariadením, magnetické častice reagujú nie príliš intenzívnym pohybom a premiestňujú bunky spolu s nimi.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tieto bunky interagujú s vlastnými kožnými bunkami pacienta a v podstate im poskytujú jemný, ale účinný tréning. Pri testoch vykonaných na myšiach sa pri liečbe gélom zvýšila rýchlosť rastu dermálnych fibroblastov (hlavný typ kožných buniek) približne o 240 % a navyše sa viac ako zdvojnásobila rýchlosť produkcie kolagénu.

Liečba okrem toho zlepšila komunikáciu medzi keratinocytmi a inými bunkami, čím podporila rast nových ciev v mieste rany. Prispôsobivosť technológie, ako aj jej jednoduchá aplikácia pre pacientov umožňuje jej použitie na zlepšenie hojenia rán v rôznych situáciách aj mimo cukrovky, a to vrátane popálenín a chronických nediabetických vredov. Článok o výskume bol publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať