SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Blog: 10 dôvodov, prečo som sa stal úspešným

0

Knihy ako BlackSwan od Taleba alebo Thinking fast and slow od Kahnemana mi zmenili pohľad na svet. Pochopil som, koľko nedokonalostí má v sebe ľudský mozog a ako ho to ovplyvňuje vo vnímaní sveta a súvislostí. Jedna z najzaujímavejších chýb je survivorship bias. Napriek tomu, že je po vojne a vidíte spätne udalosti, vyhodnotíte ich nepresne a pripisujete niektorým veciam väčšiu váhu, než reálne v danej situácii mali.

Novinári sa vás spýtajú, čo je za vaším úspechom, a vy vymenujete 10 vecí, ako tvrdá práca, dobré strategické rozhodnutia, ľudia okolo vás, dobrý marketing, produkt, a medzi nimi aj šťastie. Survivorship bias hovorí práve o tom, že tieto závery sú väčšinou nesprávne a málokto si uvedomuje, akú obrovskú rolu zohrali premenné, ktoré si neuvedomujeme.

Trošku som s tým bojoval, keďže ego každého človeka len tak nepustí a, samozrejme, všetko sa podarilo, lebo sa o to priamo zapríčinil. Až kým som si ich nezačal všímať okolo seba.

Napríkad pri hraní FIFA 2015 na Xboxe (offtopic: nehrávajte to, lebo pri najbližšom pozeraní Ligy majstrov budete imaginárne stláčať gombíky).

Boli sme vyrovnaní súperi, ale zrazu niekto začal dlhodobejšie vyhrávať. Nechápal som to. Ale ten, ktorý vyhrával, to chápal veľmi dobre:

„Dobre som spravil, že som si zmenil tím, lebo tomu Realu Madrid ľahko odoberali lopty. Popozeral som si niekoľko videí na nete, naučil som sa to a už som lepší."

Po pár ďalších zápasoch sme zistili, že jeden ovládač je takmer nebadateľne pokazený. Nebolo to zjavné na prvý pohľad, ale hráči neskoro reagovali do jednej zo strán. Keď sme daný ovládač vymenili, každý jeden prehral rozdielom triedy. Nezáležalo teda na tom, aký mal tím alebo koľko videí napozeral, ale aký mal ovládač.

Keby sa vás pritom pýtali novinári, ako to, že stále vyhrávate, neodpovedali by ste správne. A toto sa deje často v biznise, športe a vo vyhodnocovaní výsledkov: Bolo za tým veľa tvrdej práce, super stratégia, leadership atď., lenže veľakrát je pravý dôvod pred nami skrytý, a tak si žijeme vo svojej bubline. A pritom máme len lepší ovládač a nikto vrátane nás to nevie.

Na druhej strane treba povedať:

Šťastie a nekontrolovateľné veci v našich životoch hrajú veľkú rolu, ale keby ste boli úplný začiatočník, tak vás vo FIFA porazím aj s týmto zlým ovládačom J. Čiže do určitej miery máte osud vo svojich rukách a bez tréningu nemáte šancu.

No pri porovnateľnej úrovni skillu, skúseností, tréningu a múdrosti rozhoduje o víťazstve veľa ďalších premenných, ktoré si neuvedomujeme.

Pozri napr. poker, kde je miera šťastia naozaj veľká. Len čo stretnete vyrovnaného súpera, už je to iba o šťastí. Zarábať môžete, len keď hráte proti slabším. Problém potom je, že túto veľkú mieru šťastia si pri biznise ľudia až tak neuvedomujú (a pritom sa toľkokrát poker porovnáva s biznisom).

Dávajte si preto vždy pozor, keď spätne vymenovávate dôvody, prečo sa niečo stalo. Je veľká pravdepodobnosť, že sa mýlite, akokoľvek vám vaše ego hovorí, že tomu rozumiete.

Je dobré, ak sa snažíte vlastnými silami dostať vždy do vyššieho a vyššieho levelu, kde budete rozdielom triedy vedieť ovplyvniť súvislosti. To je to, čo máte pod kontrolou.

Zvyšok závisí už od takého množstva premenných, že ich nedokáže ľudská bytosť uchopiť a ovplyvniť. A tomu sa hovorí náhoda, šťastie.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať