ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Bojíte sa, že vás v práci nahradí umelá inteligencia? Možné to je

Prieskumy trhu
0

Posuny v oblasti robotiky spôsobujú nielen technologický a etický rozruch, ale aj ekonomický, a to predovšetkým v Spojených štátoch. Roboty však nielen niektoré pracovné miesta obsadia, ale aj vytvoria nové či premenia ich podobu. Pozrime sa, ako sa bude vyvíjať trh s nástupom prvých robotov.

Správa od analytickej spoločnosť Forrester Research predpovedá, že umelá inteligencia – či už vo forme robotov, automatizácie, inteligentných zariadení, alebo systémov strojového učenia – obsadí 7 % pracovných pozícií v USA do roku 2025. Číslo však zahŕňa aj ďalšie faktory, pretože celkovo tuší nahradenie človeka strojom až na 16 % pracovných pozícií, ale aj vytvorenie 9 % nových.

Takéto čísla môžu posilniť obavy zamestnancov, ktorí potrebujú dovolenky či drahé zdravotné poistenie, z nahradenia umelou inteligenciou, ktorá dovolenku nepotrebuje a zdravotné neduhy ju tiež veľmi netrápia.

Je však dobré pozrieť sa na vec aj z iného pohľadu.

Analytici Craig LeClair a J. P. Gownder, obaja zo spoločnosti Forrester, ktorí sú za správu zodpovední, poznamenávajú, že robotika síce nahradí ľudských pracovníkov v ich odboroch, ale aj vytvorí nové a zaujímavejšie pracovné miesta.

Asi 13,9 milióna pracovných miest bude podľa štúdie novo vytvorených práve vďaka šikovným technológiám, a to len počas nasledujúcich deviatich rokoch.

„Kognitívna éra vytvorí nové pracovné miesta, ako je špecialista na monitoring robotov, dátový vedec, špecialista na automatizáciu a správca obsahu,“ píšu analytici. „Ale transformácia existujúcich pracovných pozícií bude ešte dramatickejšia. Spôsobí ju zmena procesov tak, aby využívali kognitívnu podporu, napr. presunutím práce súvisiacej so zadávaním dát z nižších pozícií k analytikom či na pracovníkov na vyšších pozíciách orientovaných na zákazníkov.“

Analytici vyzdvihli aj časovú úsporu: Taký Watson od IBM, čo je kognitívna platforma, môže výrazne skrátiť čas, ktorý dátoví analytici potrebujú na „prelúskanie“ dát. To zároveň znamená, že títo dátoví analytici by sa mohli viac sústrediť na náročnejšie a dôležitejšie práce, ako je analýza výsledkov.

Odstránením nutnosti zaoberať sa obyčajnými úlohami a zabezpečením zaujímavejšej práce pre zamestnancov by sa mohla zvýšiť tak pracovná morálka, ako aj odhodlanie pracovníkov zostať vo firmách, píše sa v správe.

Štúdia si takisto všíma, že využitie robotiky na základné činnosti dá ľudským zamestnancom viac času venovať sa priamo zákazníkom, ktorí sú stále častejšie zahltení množstvom informácií, získaných z aplikácií, sociálnych médií alebo napríklad e-mailových kampaní.

„Niektorí pracovníci budú naďalej strácať pozície pre kognitívne systémy, ale pomalšie, než sa časť z nich domnieva. Objavili sme však, že premena podstaty pracovných miest je významnejšia než ich strata,“ opisujú LeClair a Gownder.

Ktoré pracovné miesta sa zaobídu bez ľudského faktora ako prvé?

Podľa agentúry Forrester to budú administratívne a pomocné sily, ktoré budú „najrýchlejšie nahradzované“, s najväčším prepadom pracovných miest v týchto oblastiach počas nasledujúcich štyroch rokov.

Predajcovia a podobní zamestnanci zrejme budú tiež postihnutí robotizáciou.
Miesta, ktoré však vyžadujú istú profesijnú špecializáciu, vysoké odborné znalosti a kreatívne myslenie, veľmi zasiahnuté nebudú. Ide napr. o lekárov a pracovníkov v oblasti finančníctva či manažmentu.

Štúdia podporuje názor niektorých počítačových vedcov a výskumníkov umelej inteligencie, ktorí hovoria o väčšej spolupráci medzi ľuďmi a robotmi. S nástupom inteligentných systémov a robotiky budú možno stroje v budúcnosti ľuďom pomáhať v ich práci ešte výraznejšie než doteraz.

ComputerWorld

Všetky autorove články
robot umela inteligencia

Pridať komentár