XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Britské firmy majú technológiu zabraňujúcu pohybu dronov v citlivých oblastiach

Technológie
0

Letecké úrady sa stále viac obávajú ohrozenia bezpečnosti leteckej dopravy majiteľmi bezpilotných lietadiel prevádzkovaných v blízkosti letísk. Tri britské firmy preto vyvinuli zariadenie, ktoré zabráni lietajúcim dronom vstúpiť do citlivých oblastí tým, že im uprostred letu preruší spojenie s vysielačkou operátora.

Systém Auds (Anti-UAV Defense System) ruší signál smerujúci k dronom, takže tie nie sú schopné naň reagovať. Po takomto prerušení operátor s najväčšou pravdepodobnosťou privolá dron späť v domnienke, že došlo k poruche. Systém spája niekoľko nedávno ohlásených technológií, ktoré môžu zničiť aj väčšie bezpilotné lietadlá.

Auds najprv deteguje pohyb dronu v zakázanom vzdušnom priestore pomocou radaru a následne ho „uvidí" vďaka kamere vybavenej termovíznym zariadením, takže cielenie sa môže uskutočniť vizuálne. Po tom, čo sa rádiový signál zameria na dron, preruší jeho prepojenie s prevádzkovateľom. Celý proces trvá asi 25 sekúnd.

auds.jpg

Na rušenie sa používa silný rádiový signál vysielaný smerovými anténami v určitých frekvenciách. Rušenie môže byť krátkodobé, aby si majiteľ dronu uvedomil, že niečo nie je v poriadku, a privolal svoj dron späť, ale aj dlhodobé až do vybitia batérie a následného zrútenia dronu.

Systém Auds bol otestovaný vo Veľkej Británii, USA a Francúzsku a vo všetkých troch krajinách boli do skúšok zapojené aj vládne organizácie.

Zdroj: bbc.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať