ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Britský milionár bude pestovať eko diamanty

2

Britský multimilionár a ochranca životného prostredia Dale Vince chce každoročne vytvoriť tisíce karátov uhlíkovo negatívnych, laboratórne vypestovaných diamantov. Vince, ktorý založil spoločnosť Ecotricity, dodávateľa zelenej energie, tvrdí, že vyvinul prvé diamanty na svete, ktoré sa vyrábajú z uhlíka, vody a veternej a solárnej energie v „zariadení na ťažbu z oblohy“ v Stroude. 

„Zelená technológia“ využíva oxid uhličitý zachytený priamo z atmosféry na formovanie diamantov, ktoré sú chemicky identické s diamantmi vyťaženými zo zeme. Výsledkom je „prvý diamant na svete s nulovým dosahom“, tvrdí Vince. Podľa podnikateľa tradičný priemysel ťažby diamantov spôsobuje „nezvratné škody“ na životnom prostredí. Ako hovorí, nepotrebujeme ťažiť diamanty zo zeme, môžeme ich ťažiť z oblohy.

Laboratórne pestované diamanty sú čoraz obľúbenejšie. Výskum ukázal, že tradičná výroba jednokarátového kameňa môže vyžadovať presun 1000 ton horniny a zeme, 3890 litrov vody a viac ako 108 kg emisií oxidu uhličitého. Vince očakáva, že jeho nový podnik Sky Diamonds bude každý mesiac produkovať 200 karátov uhlíkovo negatívnych diamantov, uviedol však, že produkcia by sa mohla v budúcom roku zvýšiť na 1000 karátov mesačne.

Sky Diamonds použije na vytvorenie diamantov vo svojom zariadení v Gloucestershire proces známy ako chemická depozícia z pár. Tento proces zvyčajne zahrnuje umiestnenie „diamantového semena“ do utesnenej komory alebo „diamantového mlyna“, ktorý sa zahreje na 800 °C a naplní sa metánom bohatým na uhlík. Uhlíkové prvky sa postupne spoja s „jadrom“ a vytvoria diamant anatomicky identický s kameňom, ktorého rast pod zemou trval miliardy rokov.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Trochu nízka teplota reakcia na: Britský milionár bude pestovať eko diamanty

3.11.2020 05:11
Prosím Vás opravte si chybu. Nebude to 80°C ale 800°C. To by sme si doma diamanty "varili" asi všetci :-)
Reagovať

Trochu nízka teplota reakcia na: Britský milionár bude pestovať eko diamanty

3.11.2020 05:11
Prosím Vás opravte si chybu. Nebude to 80°C ale 800°C. To by sme si doma diamanty "varili" asi všetci :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať