SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Budeme raz bývať v podobných obydliach ako termity?

0

Zdá sa, že obydlia termitov by mohli prispieť k tomu, aby naše ľudské obydlia boli chladnejšie a efektívnejšie vetrané. Vedci zo švédskej Lundskej univerzity skúmajú prúdenie vzduchu v termitích kopcoch, aby zistili, ako tento hmyz využíva geometriu na lepšie vetranie. Ak sa ľuďom podarí prevziať niektoré prvky z ich konštrukcií, mohlo by to znížiť znečistenie ovzdušia aj náklady na chladenie. Podľa amerického ministerstva energetiky klimatizácie spotrebujú približne 6 % energie vyrobenej v USA. Táto energia stojí Američanov každoročne 29 miliárd dolárov a vyprodukuje približne 129 miliónov ton znečistenia ovzdušia.

Podľa výskumníkov z Lundu sú termity inteligentní stavitelia. Ich obydlia majú „sofistikovaný“ systém tisícov tunelov, kanálov a vzduchových komôr, ktoré maximalizujú prúdenie vzduchu, aby sa v nich udržala nízka teplota. Odborníci teraz skúmajú, ako možno geometriu využiť v budovách na generovanie lepšieho prúdenia vzduchu bez energeticky náročných ventilátorov. Ako výskumníci videli do vnútra termitích kopcov? Urobili ich CT snímky, aby sa pozreli na kanály, a na štúdium prúdenia vzduchu použili 2D a 3D modely. Skeny odhalili hustú sieť hladkých, zakrivených kanálov.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Odborníci cez tieto modely nechali prúdiť vzduch, oxid uhličitý a vodu zmiešanú s farbivom a pozorovali prúdenie. Fotografia vnútra kopca, ktorý je domovom viac ako milióna termitov, vyzerá ako detailný obraz huby. Pre termity to vytvára turbulentné prúdenie vzduchu, ktoré je kľúčovým faktorom pre ich jedinečnú chladiacu ventiláciu. Siete tunelov vo vonkajších stenách termitiska môžu zachytávať vietor a vytvárať vnútornú turbulenciu, čo vedie k zvýšenej výmene vzduchu s okolím a pomáha regulovať vnútornú klímu.

Odborníci z Lundu uviedli, že 3D tlač bude kľúčom k replikácii konštrukcií termitov v domoch a budovách. Napodobnenie zložitých termitích štruktúr však nebude jednoduché. Výskumníci si predstavujú steny vyplnené sieťami kanálov, ktoré využívajú senzory a aktuátory na pohyb vzduchu, čo si vyžaduje oveľa menej energie ako bežné ventilátory. Po prvýkrát tak bude možné navrhnúť skutočnú živú, dýchajúcu budovu.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať