
Budúca verzia Windows 12 zmodernizuje OS pomocou AI, zrýchli aktualizácie a zlepší zabezpečenie
Microsoft sa už dlhé roky snaží modernizovať platformu Windows. Najnovším pokusom o to bol Windows Core OS, snaha, ktorej cieľom bolo dodať modulárny operačný systém UWP, ktorý zbavil platformu starších funkcií a kompatibility aplikácií v prospech ľahkej, rýchlejšej a oveľa bezpečnejšej inštalácie aktualizácií. Nepodarilo sa mu však dodať verziu Windows Core OS pre tradičné PC. Hoci vývoj verzie operačného systému Windows Core pre počítače bol zastavený, spoločnosť neskončila so snahou modernizovať platformu Windows, aby jej pomohla konkurovať jej modernejším súperom.
Podľa zdrojov, ktoré sú oboznámené s plánmi Microsoftu, spoločnosť opäť tvrdo pracuje na novom internom projekte, ktorý je navrhnutý tak, aby modernizoval platformu Windows s použitím mnohých rovnakých inovácií, na ktorých pracoval aj pre Windows Core OS, ale so zameraním na natívnu kompatibilitu so staršími aplikáciami Win32. Projekt má kódové označenie CorePC a je navrhnutý ako modulárny a prispôsobiteľný variant systému Windows, ktorý by Microsoft mohol využívať v zariadeniach rôznych formátov.
Nie všetky počítače so systémom Windows potrebujú celú šírku podpory starších aplikácií Win32 a CorePC umožní spoločnosti konfigurovať „edície“ systému Windows s rôznou úrovňou kompatibility funkcií a aplikácií. Veľkou zmenou CorePC oproti súčasnej dodávanej verzii Windows je, že CorePC využíva model State Separation (oddelenie stavu) rovnako ako Windows Core OS, čo umožňuje rýchlejšie aktualizácie a bezpečnejšiu platformu prostredníctvom oddielov určených len na čítanie, ktoré sú neprístupné pre používateľa a aplikácie tretích strán, podobne ako v prípade iPadOS alebo Androidu.
Aktuálna verzia systému Windows nie je takáto platforma, čo znamená, že celý systém je nainštalovaný do jedného zapisovateľného oddielu. Systémové súbory, používateľské údaje a programové súbory sú uložené na rovnakom mieste. CorePC rozdeľuje operačný systém na viacero oddielov, čo je kľúčom k rýchlejšej aktualizácii OS. Oddelenie stavu umožňuje aj rýchlejšiu a spoľahlivejšiu funkciu resetovania systému. Zatiaľ čo Windows Core OS bol snahou „prestavať“ Windows od základov ako moderný, konfigurovateľný OS bez riešenia kompatibility so staršími aplikáciami, Windows CorePC začína s úplným Windows desktopom a rozdelí ho na modulárny, konfigurovateľný systém pri zachovaní natívnej podpory pre staršie aplikácie a pracovné postupy tam, kde je to potrebné.
CorePC umožní Microsoftu konečne dodať verziu Windows, ktorá skutočne konkuruje chromebookom, pokiaľ ide o operačný systém, výkon a možnosti. Verzia Windows, na ktorej beží iba Edge, webové aplikácie, aplikácie pre Android (prostredníctvom Project Latte) a aplikácie Office, určená pre počítače nižšej triedy v školstve, sa už interne testuje a je zhruba o 60 – 75 % menšia ako Windows 11 SE.
Microsoft pracuje aj na verzii CorePC, ktorá zahŕňa súčasný súbor funkcií a možností desktopového systému Windows, ale má povolené oddelenie stavu na rýchlejšie aktualizácie operačného systému a lepšiu bezpečnosť. Spoločnosť pracuje na vrstve kompatibility s kódovým názvom Neon aj pre staršie aplikácie, ktoré na fungovanie vyžadujú zdieľaný stav OS. Napokon sa hovorí aj o tom, že Microsoft experimentuje s verziou CorePC, ktorá je „optimalizovaná pre kremík“ a je navrhnutá tak, aby sa zamerala na možnosti AI a vertikálne optimalizovala hardvér a softvér podobným spôsobom ako Apple Silicon.
Nie je prekvapením, že AI skúsenosti sú kľúčovým zameraním systému Windows na rok 2024. Niektoré funkcie AI, ktoré sa vyvíjajú, zahŕňajú schopnosť systému Windows analyzovať zobrazovaný obsah a poskytovať kontextové výzvy na okamžité spustenie projektov alebo aplikácií na základe informácií, ktoré sa práve prezerajú. Systém Windows môže byť tiež schopný identifikovať objekty a text v obrázkoch a umožniť používateľovi tieto položky jednoducho vystrihnúť a prilepiť inam. Niektoré funkcie AI budú na fungovanie vyžadovať dedikovaný hardvér.
Zdroj: windowscentral.com.
Zobrazit Galériu