Konečne vytvorili recyklovateľný plast, ktorý nie je vyrobený z ropy

0

Nech sa akokoľvek snažíme plasty recyklovať, je lacnejšie vyrobiť ich nanovo, a tak sa na skládky vyhadzuje nepredstaviteľné množstvo plastového odpadu, ktorý znečisťuje aj naše oceány. Zo všetkých nových plastov, ktoré boli kedy vyrobené, vzniklo viac ako 6 miliárd ton plastového odpadu (ktorý sa nerozkladá, ale len rozpadá na menšie a menšie kúsky), pričom doteraz sa recyklovalo menej ako 10 %. Východiskové materiály pri výrobe nových plastov pochádzajú z fosílnych palív, ktoré by mali zostať v zemi, ak chceme odvrátiť zmenu klímy.

Teraz však dvaja vedci zo Štátnej univerzity v Boise v USA vyvinuli nový druh plastu, ktorý na rozdiel od existujúcich plastov nie je vyrobený zo surovej ropy a jej derivátov. Navyše laboratórne experimenty replikujúce priemyselné procesy naznačujú, že zhruba 93 percent nového plastu by sa dalo recyklovať na čisté východiskové materiály – dokonca aj vtedy, keď sa tento plast zmieša s iným nespracovaným plastovým odpadom, papierom a hliníkom. Základom nového typu plastu je polyetylkyanoakrylátu alebo PECA, ktorý sa pripravuje z monoméru používaného na výrobu sekundového lepidla.

Tak ako všetky plastové polyméry aj nový produkt vzniká procesom polymerizácie, pri ktorom sa jednotlivé opakujúce sa monomérne jednotky spoja chemickou reakciou, čím sa vytvorí jeden dlhý reťazec. Ak sa bude vyrábať v priemyselnom rozsahu, nový recyklovateľný plast PECA môže nahradiť polystyrénové plasty, ktoré nie sú akceptované vo väčšine programov recyklácie. Hoci by bolo skvelé nahradiť polystyrén ľahko recyklovateľnou alternatívou, ten tvorí len 6 % súčasného plastového odpadu, čo je malá časť oveľa väčšieho problému. Tvorcovia nového plastu PECA si však myslia, že by mohol ponúknuť konkurencieschopnú alternatívu aj k iným formám plastov okrem polystyrénu.

Predplatné NEXTECH 2023

Počiatočné laboratórne experimenty naznačujú, že nový plast PECA má porovnateľné vlastnosti s existujúcimi plastmi a je stabilný v horúcom a vlhkom prostredí. Táto trvanlivosť a odolnosť proti degradácii je to, čo robí plasty takými všestrannými, ale zároveň to sťažuje ich zničenie. Väčšina plastov sa buď spáli, alebo vyhodí. Tvorcovia nového plastu Allison Christy a Scott Phillips ukázali, ako možno dlhé polymérne reťazce plastu PECA tepelne „rozlomiť“ pri teplote 210 °C a vzniknuté monoméry vydestilovať na čistý produkt, ktorý sa dá opäť použiť. Štúdia bola publikovaná v časopise Science Advances.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať