SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Budúcnosť lodného priemyslu je elektrická a autonómna

Technológie
2

Spoločnosť Brunswick Corp. umožnila na veľtrhu CES 2022 nahliadnuť do budúcnosti plavby a poskytla ochutnávku nových technológií, ktoré môžeme očakávať. Firma je najväčším svetovým výrobcom výletných lodí a motorov, no teraz sa chce stať popredným technologickým hráčom v námornom priemysle. Jej zámerom je, aby toto odvetvie držalo krok s automobilovým a leteckým priemyslom. Brunswick získal ocenenie CES Innovation Award 2022 za pokročilé funkcie svojho motora Mercury 600 Verado V12, uvedeného minulý rok. Ide o najväčší prívesný motor na svete.

Aj v roku 2020 spoločnosť získala ocenenie CES za svoj ochranný a bezpečnostný systém First Mate. Elektrické člny sú v tomto odvetví už viac ako desaťročie, ale v poslednom roku sa rozšírili za hranice malých plavidiel. Divízia Mercury spoločnosti Brunswick vyvinula elektrický prívesný motor s výkonom 65 kW pre novú sériu pretekárskych elektrických člnov E1. Elegantný čln s názvom RaceBird môže dosiahnuť rýchlosť približne 93 km/h. Mercury do roku 2023 uvedie na trh päť elektrických motorov, pričom prvý z nich sa objaví už tento rok.

Ďalšia futuristická oblasť, ktorú Brunswick skúma, je autonómna plavba. Boston Whaler, jedna z jeho značiek lodí, predstavil svoj systém Docksense vlani v novembri. Poskytuje 360-stupňový pohľad na vodu spolu s upozorneniami na nebezpečenstvo a záložné kamery, čím zvyšuje situačné povedomie operátora lode. Spoločnosť takisto spolupracuje s Carnegie Robotics Laboratories na asistenčnom systéme, ktorý poskytuje „autonómiu druhého stupňa“ s viacerými typmi spätnej väzby a zásahov.

SAP_052022

Plavba bez kormidelníka a autonómne kotvenie asi nebudú pre lode k dispozícii v blízkej budúcnosti, čiastočne pre problémy umelej inteligencie pri rozpoznávaní objektov v morskom prostredí (v niektorých scenároch má ťažkosti s rozlišovaním hranice medzi vodou a oblohou), ale aj preto, že je problematické vyrobiť robustné a zároveň lacné systémy pre obmedzené množstvo vyrobených lodí.

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Hlupy Luvoslav Lacko klamar reakcia na: Budúcnosť lodného priemyslu je elektrická a autonómna

27.1.2022 01:01
Hlupy Luvoslav Lacko klamar
Reagovať

RE: Nemôže inak, bojí sa o život, preto predáva rozprávky, mal by si byť rád, nechce dopadnúť ako Kuciak za pravdu ;) reakcia na: Hlupy Luvoslav Lacko klamar

28.1.2022 18:01
Nebodaj by si chcel, aby Ľubo Lacko dopadol ako Kuciak, za šírenie pravdy? Šíri rozprávky, tak to má byť. Aby to ľudia nezneužili proti nemu. Len si predstav, že by sem dal návod ako vyrobiť jadrovú bombu z plutónia, či uránu. Zaraz by si išiel do hory kopať lopatou urán, aby si ju vyrobil. Takto dostaneš svoju rozprávku a ideš spokojný večer hajinkať. Je to múdry redaktor, takým zadieračom ako si ty by som nedala do ruky ani nožík na šúpanie ovocia. :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať