SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Budúcnosť lodného priemyslu je elektrická a autonómna

Technológie
0

Spoločnosť Brunswick Corp. umožnila na veľtrhu CES 2022 nahliadnuť do budúcnosti plavby a poskytla ochutnávku nových technológií, ktoré môžeme očakávať. Firma je najväčším svetovým výrobcom výletných lodí a motorov, no teraz sa chce stať popredným technologickým hráčom v námornom priemysle. Jej zámerom je, aby toto odvetvie držalo krok s automobilovým a leteckým priemyslom. Brunswick získal ocenenie CES Innovation Award 2022 za pokročilé funkcie svojho motora Mercury 600 Verado V12, uvedeného minulý rok. Ide o najväčší prívesný motor na svete.

Aj v roku 2020 spoločnosť získala ocenenie CES za svoj ochranný a bezpečnostný systém First Mate. Elektrické člny sú v tomto odvetví už viac ako desaťročie, ale v poslednom roku sa rozšírili za hranice malých plavidiel. Divízia Mercury spoločnosti Brunswick vyvinula elektrický prívesný motor s výkonom 65 kW pre novú sériu pretekárskych elektrických člnov E1. Elegantný čln s názvom RaceBird môže dosiahnuť rýchlosť približne 93 km/h. Mercury do roku 2023 uvedie na trh päť elektrických motorov, pričom prvý z nich sa objaví už tento rok.

Ďalšia futuristická oblasť, ktorú Brunswick skúma, je autonómna plavba. Boston Whaler, jedna z jeho značiek lodí, predstavil svoj systém Docksense vlani v novembri. Poskytuje 360-stupňový pohľad na vodu spolu s upozorneniami na nebezpečenstvo a záložné kamery, čím zvyšuje situačné povedomie operátora lode. Spoločnosť takisto spolupracuje s Carnegie Robotics Laboratories na asistenčnom systéme, ktorý poskytuje „autonómiu druhého stupňa“ s viacerými typmi spätnej väzby a zásahov.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Plavba bez kormidelníka a autonómne kotvenie asi nebudú pre lode k dispozícii v blízkej budúcnosti, čiastočne pre problémy umelej inteligencie pri rozpoznávaní objektov v morskom prostredí (v niektorých scenároch má ťažkosti s rozlišovaním hranice medzi vodou a oblohou), ale aj preto, že je problematické vyrobiť robustné a zároveň lacné systémy pre obmedzené množstvo vyrobených lodí.

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať