NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

CES 2020: Ani tohtoročné podujatie Consumer Electronics Show nesklamalo

0

Všetko v jednom do kuchyne. Julia krája, mixuje, šľahá, dusí i varí

Spoločnosť CookingPal, zameraná na kuchynskú techniku, predstavila zariadenie na prípravu jedál Julia v štýle „všetko v jednom“. Ide o inteligentné zariadenie, ktoré  krája, mixuje, šľahá, dusí, varí, miesi a dokonca váži ingrediencie pomocou zabudovanej váhy. Na dosiahnutie maximálnej jednoduchosti má Julia, držiteľ ceny CES 2020 Best of Innovation, len jediné tlačidlo a je vybavená „inteligentným kuchynským hubom“, osempalcovým tabletom určeným na diaľkové ovládanie zariadenia. 

Okrem toho, že je hub odolný proti prachu i vode a je kompatibilný s Alexou, obsahuje aj zbierku podrobných receptov s fotografiami a videami a integruje aj online nakupovanie surovín. A ak používateľ nevie, čo sa dá pripraviť zo surovín, ktoré už má, môže pomocou vstavanej kamery tabletu zhotoviť fotografiu obsahu svojej chladničky a hub mu odporučí príslušné recepty. Zariadenie by sa malo dostať na trh v treťom štvrťroku, cena zatiaľ nebola určená.

AirSelfie – dron na robenie selfie

Zhotovenie skupinovej selfie alebo nájdenie správneho uhla, ak sami držíte fotoaparát, môže byť zložité. Americká spoločnosť AirSelfie ponúka zariadenie, ktoré to urobí za vás.nDron za 99,95 dolára sa zameria na tvár vďaka rozpoznaniu tvaru očí, nosa a úst, potom vás bude sledovať pri pohybe. Gestom ruky ho môžete vyzvať, aby urobil fotografiu alebo začal filmovať.

Robotický exoskelet Guardian XO dodá skladníkom nadľudskú silu

Spoločnosť Sarcos prezentovala svoj robotický exoskelet Guardian XO už na minuloročnej výstave CES. Tentoraz ohlásila jeho pilotné skúšky v spolupráci s Delta Airlines. Zamestnanci spoločnosti Delta boli medzi prvými, ktorí si obliekli nositeľný exoskelet, napájaný batériami, ktorý svojim nositeľom dodá nadľudskú silu a vytrvalosť.

Celotelové robotické oblečenie umožňuje používateľovi zdvíhať ťažké predmety celé hodiny bez fyzickej námahy alebo únavy. Sarcos hovorí, že obliecť či vyzliecť Guardian XO trvá menej ako 30 sekúnd, na pohyby operátora reaguje v priebehu milisekúnd a až 20-násobne zvýši jeho silu. Batéria vydrží na 8 hodín a možno ju vymeniť za prevádzky, čo predlžuje dobu použitia. 

Guardian XO je určený na pomoc ľuďom dvíhajúcim pri práci ťažké bremená, ktoré by bolo náročné alebo nemožné zvládnuť konvenčnými zdvíhacími strojmi. Delta je pripravená nasadiť robotický oblek na použitie v teréne a preskúmať možnosti jeho uplatnenia. Guardian XO by sa dal využiť v množstve operácií – od manipulácie s nákladom v skladoch až po presun ťažkých komponentov v strediskách údržby.

Laserový zameriavač na likvidáciu komárov v miestnosti

Komáre sú nepríjemné, ale aj neuveriteľne nebezpečné v oblastiach, kde sú bežné choroby prenášané týmto hmyzom, ako je napr. zika či horúčka dengue. Existuje veľa spôsobov na ich kynoženie, no až doposiaľ sa pri tom nevyužívali lasery. Teraz startup s názvom Bzigo vyvíja zariadenie, ktoré presne deteguje a lokalizuje komáre. Po zistení komára pošle oznámenie cez Wi-Fi do smartfónu používateľa a komár je označený laserovým ukazovadlom.

Riešenie je určené iba na použitie v interiéri a umožňuje vám identifikovať umiestnenie hmyzu, potom ho už môžete ľahko eliminovať (pomocou vlastných zdrojov na zabíjanie). Zariadenie je vybavené infračervenou LED, širokouhlou kamerou s vysokým rozlíšením, vlastnou optikou a procesorom. Inovácia spočíva v niekoľkých algoritmoch počítačového videnia, ktoré dokážu rozlišovať medzi komármi a inými signálmi vo veľkosti pixelov (napr. prach) analýzou ich pohybových vzorov.
V súčasnosti má Bzigo funkčný prototyp na detekciu komárov v priebehu niekoľkých minút po tom, čo sa dostanú do miestnosti, a to do vzdialenosti až osem metrov. Spoločnosť teraz rokuje s investormi o začatí výroby a uvedení zariadenia na trh do roku 2021.

Zariadenie si možno rezervovať vkladom 9 dolárov na stránke bzigo.com. Ten vás oprávňuje na zľavu 30 dolárov z odhadovanej ceny 169 dolárov. V budúcnosti plánuje Bzigo vytvoriť „protikomáriu“ technológiu vo forme mikrodronov, ktoré autonómne odstránia komáre a po splnení svojej úlohy sa vrátia na základňu na dobitie.

Mercedes predstavil „bio“ auto budúcnosti, inšpirované Avatarom

Mercedes-Benz ukázal na podujatí koncepčné vozidlo s názvom Vision AVTR, ktoré sa snaží vytvoriť spojenie medzi vodičom a autom prostredníctvom biometrickej technológie a pohlcujúceho pohľadu na svet vonku.nMercedes hovorí, že dizajnová štruktúra spája interiér a exteriér vozidla do „emocionálneho celku“. Auto má priehľadné dvere a 33 pohyblivých, viacsmerných „bionických klapiek“. Nie je celkom jasné ako, ale údajne dodávajú vozidlu energiu a poskytujú vodičovi a cestujúcim neuveriteľný pohľad na vonkajší svet. Tieto projekcie sa zobrazujú na obrovskom čelnom displeji vozidla, ktorý má akoby trojuholníkový tvar.

Ak sedíte vo vozidle Vision AVTR, auto zistí váš pulz a cíti vaše dýchanie. Toto biometrické spojenie je neoddeliteľnou súčasťou fungovania koncepcie, ktorá chce spojiť cestujúcich a automobil do určitého „symbiotického organizmu“. Po nastúpení do auta položíte ruku na impulzovú ovládaciu podložku na konzole, ktorou spravujete všetky kľúčové funkcie vozidla. Keď zdvihnete ruku, premietne sa vám na dlaň obrazovka s ponukou. Dizajn sedadla je inšpirovaný visutými lôžkami, v ktorých spávajú postavy z filmu Avatar.

Ak sú vo vozidle cestujúci alebo deti, Vision AVTR dokáže podľa toho prispôsobiť svoje funkcie. Obrazovku môžu rodičia použiť na monitorovanie pohody detí v zadnej časti auta. Vision AVTR má pre deti tzv. Magic Pool, ktorý „ponúka hry zamerané na učenie a zážitok z rozšírenej reality vhodný pre deti“. Rieky, hory, budovy, popri ktorých vedie vaša trasa, sú zobrazené spolu s faktmi a informáciami, takže dieťa sa za jazdy učí.

Dôležitá stránka tohto konceptu je udržateľnosť. Sedadlá sú vyrobené z vegánskych materiálov, podlaha je zhotovená z nového druhu dreva nazývaného Karuun, ktorý rastie v Indonézii a ťaží sa ručne. Zdrojom energie pre Vision AVTR nová batériová technológia, ktorá je založená na organických chemických článkoch na báze grafénu a neobsahuje vzácne nerasty a kovy. Navyše materiály batérie sú kompostovateľné. Samozrejme, Vision AVTR je autonómne vozidlo a vďaka predným a zadným nápravám, ktoré sa môžu otáčať do strany až o 30 stupňov, sa dokáže pohybovať aj bočne.

Veľký záujem vzbudila paralelná realita

Ak prídete na letisko, vidíte obrovskú obrazovku, ktorá zobrazuje údaje o desiatkach letov. Čo keby táto obrazovka zobrazovala iba váš let, vaše meno, bránu a šípku ukazujúcu smer, ktorým máte ísť?

Ak máte obavy, že by to bolo neslušné voči ostatným, nerobte si starosti. Všetci ostatní okolo vás totiž môžu vidieť svoje prispôsobené informácie na rovnakom displeji, a to bez okuliarov s rozšírenou realitou alebo bez zamierenia smartfónu na obrazovku. Umožňuje to systém Parallel Reality, ktorý v beta verzii prináša svojim zákazníkom spoločnosť Delta Air Lines v spolupráci s firmou Misapplied Sciences. Jeho demonštráciu si mohli pozrieť návštevníci na CES 2020.

Najzaujímavejšie je to, že osoba, ktorá stojí vedľa vás, vidí niečo iné ako vy, aj keď sa obaja pozeráte na ten istý displej. Po naskenovaní vášho palubného lístka kamera nad vami deteguje tvar vášho tela a zobrazí správu o vašom lete. Delta tvrdí, že keď bude technológia uvedená na trh, bude môcť v rovnakom čase zobraziť na jednej obrazovke osobný obsah až pre 100 cestujúcich.

Kľúčový prvok systému Parallel Reality je poznanie vašej polohy, aby vám mohol poskytnúť personalizované správy. Delta v tomto prípade používa kameru a tvar postavy, ale dalo by sa použiť aj iné označovanie, napríklad rozpoznávanie tváre alebo telefón. Systém vraj nebude ukladať nijaké informácie o zákazníkoch a prvýkrát bude nasadený na letisku v Detroite.

Revolučné riešenie Hydraloop zrecykluje až 85 % vody v domácnosti

Holandský systém na recykláciu vody získal na CES 2020 cenu Best of Innovation v oblasti udržateľnosti, ekologického dizajnu a inteligentnej energie. Spoločnosť Hydraloop tvrdí, že ide o prvý systém svojho druhu na svete.

Hydraloop má sídlo vo vodohospodárskom technologickom stredisku Water Campus v holandskom Leeuwardene (inovačné mesto OSN). Už desať rokov pracuje na výskume a vývoji systémov na recykláciu vody, aby sa výrazne znížila spotreba vody. Výsledkom je systém, ktorý je cenovo dostupný a ľahko použiteľný, nenáročný na údržbu. Recykluje 85 % všetkej použitej vody v domácnosti. Čistí a dezinfikuje pomocou UV svetla vodu zo sprchy, kúpeľa a z práčky, takže ju možno znovu použiť na splachovanie toaliet, pranie, polievanie záhrady alebo do bazéna.

Hydraloop znižuje spotrebu vody o 45 %, takisto o 45 % znižuje aj emisie odpadových vôd a o 6 % redukuje uhlíkovú stopu. Jeho použitím možno ušetriť 600 kWh energie (údaj platný pre krajinu s chladnejším podnebím a 4-člennú rodinu). Viac informácií o fungovaní systému nájdete na webe Hydraloop. Produkt je momentálne k dispozícii v Európe, na Strednom východe a v Afrike. Do USA sa začne dodávať v druhej polovici roka 2020, jeho cena bez dane, dopravy a inštalácie bude okolo 4000 dolárov.

TCL má funkčný prototyp skladacieho smartfónu

Dozaista ste si všimli, že minuloročné skladacie telefóny stoja dvojnásobok toho, čo by „mali“ podľa svojich špecifikácií. Vývoj nových technológií je drahý a do ceny je zahrnutý aj príplatok za vlastníctvo futuristického zariadenia. TCL, značka najznámejšia svojimi cenovo dostupnými televízormi, však pracuje na skladacom telefóne, ktorý vraj bude stáť menej ako 1500-dolárová skladacia Motorola Razr.

Prototyp je takmer štvorcový a otvára sa v strede, aby odhalil 7,2-palcový plastový displej ohraničený hrubými čiernymi plastovými rámami. Vnútri nie je žiadna selfie kamera, na chrbte je však prúžok až so štyrmi fotoaparátmi. Na rozdiel od iných skladacích telefónov je tento dostatočne pevný, aby sa pri otváraní udržal v akejkoľvek fáze ohybu, iné modely majú tendenciu po dosiahnutí určitého bodu úplne sa otvoriť alebo zatvoriť.

Prototyp smartfónu využíva operačný systém Android, má podporu 5G a pravdepodobne bude mať procesor Snapdragon 765 alebo 765G. TCL neuverejnil nijaké informácie o názve, cene či termíne uvedenia. No očakáva sa, že by sa mohol dostať na trh koncom tohto roka a pre tých, ktorí si chcú skladací smartfón vyskúšať, by predstavoval relatívne dostupnú možnosť.

Navyše spoločnosť uviedla, že pripravuje asi tucet skladacích dizajnov, ktoré sú v rozličných fázach rozpracovanosti – od konceptov až po funkčné prototypy. Nejde pritom len o telefóny, ale napríklad aj o nositeľnú elektroniku či zariadenia pre inteligentné domácnosti.

Sennheiser má autorádio, ktoré nepotrebuje žiadne reproduktory

Veľa spoločností na výstave CES predstavilo technológie, ktorými vstupujú do nového segmentu trhu. Patrí medzi ne aj Sennheiser, nemecká technologická spoločnosť, ktorá je pravdepodobne najznámejšia svojou ponukou mikrofónov, slúchadiel a ďalších zvukových zariadení. Na výstave ohlásila svoj posun smerom k zvukovým zariadeniam pre automobily. Nový koncept jej autorádia nemá reproduktory, ale používa v ich úlohe samotný automobil na vytvorenie imerzívneho zvukového systému.

Sennheiser tvrdí, že nová technológia bezreproduktorového audiosystému dokáže naplniť interiér vozidla živým a pohlcujúcim zvukom bez použitia klasických reproduktorov. Vznikla v spolupráci so spoločnosťou Continental, a to integráciou patentovanej zvukovej technológie Sennheiser AMBEO 3D do systému Continental Ac2ated Sound.

Koncept Ac2ated používa na vytvorenie 3D zvuku namiesto reproduktorov povrchy v interiéri vozidla. Vynechanie reproduktorov sa premieta do zníženia hmotnosti a úspory priestoru. Continental tvrdí, že tento nový spôsob vytvárania zvuku v aute prináša nielen vyššiu kvalitu zvuku, ale je takisto ideálny pre elektrické vozidlá, kde je úspora miesta a hmotnosti dôležitá priorita.

Kotúľajúci sa robot Ballie od Samsungu je ako váš osobný BB-8

Samsung na výstave CES predstavil kotúľajúci sa robot, ktorý pripomína BB-8 z Hviezdnych vojen. Volá sa Ballie, má veľkosť softbalovej lopty a bude sa pohybovať vo vašej blízkosti. Môžete ho použiť na hliadkovanie okolo svojho domu, pričom jeho kamera bude hľadať zlodejov. Kamera sa však dá využiť aj na zachytenie „mimoriadnych momentov“, ako povedal Sebastian Seung, výkonný viceprezident spoločnosti Samsung Electronics. Napríklad okamihu tesne pred tým, ako váš pes zničí vašu novú hračku.

Samsung hovorí, že Ballie môže poslúžiť aj ako fitnes pomocník. Nič totiž nerozprúdi vašu krv rýchlejšie, ako keď vás bude prenasledovať robot. Ballie dokáže aj komunikovať s inými inteligentnými zariadeniami. Spoločnosť však neoznámila, kedy bude robot k dispozícii a koľko bude stáť.

Sony ohúrilo svojím konceptom elektrického vozidla

Na výstave CES 2020 prišla spoločnosť Sony s prekvapujúcim ohlásením – predstavila koncept elektrického vozidla s názvom Vision-S. Auto má 33 snímačov vrátane snímača CMOS a snímača ToF (Time of Flight), ktoré sa bežne používajú vo fotoaparátoch a v tomto prípade slúžia na detekciu objektov a ľudí mimo aj vnútri vozidla. Okrem toho je auto vybavené zariadením Solid State LiDAR na meranie a mapovanie oblasti okolo vozidla, aby sa zabránilo kolízii a umožnila sa jazda v bezpečnej vzdialenosti a rýchlosti.

Podľa stránky so špecifikáciami môže Vision-S zrýchliť z 0 na 100 km/h iba za 4,8 sekundy (na porovnanie, najlepší variant Tesla 3 dosiahne túto rýchlosť za 3,4 sekundy). Informačno-zábavný systém zahŕňa panoramatickú obrazovku na sledovanie obsahu na prednej časti palubnej dosky. Každé sedadlo vo vozidle má navyše zabudovaný reproduktor s technológiou priestorového zvuku Sony 360 reality audio. Žeby chcel japonský technologický gigant začať predávať autá? Možno raz v budúcnosti. No zatiaľ je pravdepodobnejšie, že má v úmysle ponúkať senzory a príslušenstvo iným výrobcom automobilov.

INOVÁCIE

Intel ukázal prototyp 17-palcového notebooku so skladacím displejom

Na tlačovom podujatí Intelu na výstave CES 2020 hovorili zástupcovia spoločnosti o budúcnosti počítačov. Prezentovaný bol Horseshoe Bend, koncept 17-palcového notebooku so skladateľným displejom, ktorého kľúčovou časťou je panel OLED. Predstaviť si to možno ako notebook s jedinou skladacou obrazovkou bez spoja, ktorý by oddeľoval veko od klávesnice. Môžete ho držať ako knihu, a ak toto véčko úplne otvoríte, máte 17-palcový notebook, v zatvorenom stave má zariadenie veľkosť 13 palcov.

Viceprezident pre oblasť mobilných platforiem Chris Walker označil notebook za prvý 17-palcový skladací OLED počítač na svete. Ukázal, ako môžu používatelia streamovať video v hornej časti a prezerať ďalšie videá v spodnej časti. Potom prototyp otvoril a streamoval video na celú obrazovku.

Horseshoe Bend prichádza po tom, čo spoločnosť Lenovo predstavila prvý skladací počítač na svete ThinkPad X1 Fold. Toto zariadenie je založené na „hybridnej“ technológii Intelu v podobe nedávno uvedených procesorov Tiger Lake. Má 13,3-palcový OLED displej, 5G pripojenie a hmotnosť menšiu ako 1 kg. Podobne ako v prípade prototypu Intelu sa môže obrazovka rozdeliť na rôzne úlohy alebo slúžiť ako jeden celok, napríklad ako tablet.
Aj Dell ohlásil na CES niekoľko nových zariadení s dvoma obrazovkami, jedno so skladacím displejom, druhé s dvoma samostatnými displejmi.
Intel očakáva, že budúcnosť patrí notebookom s dvoma obrazovkami, analytici sa však domnievajú, že takéto produkty sa nedostanú na trh skôr ako v roku 2021. Kľúčové je, aby Microsoft aktualizoval svoj operačný systém, aby technológia duálnej obrazovky fungovala so systémom Windows.

Inteligentná poštová schránka s ochranou proti zlodejom

Rozmach online nakupovania viedol k prudkému nárastu „zlodejov balíkov“, ktorí kradnú balíčky nechané kuriérmi na verandách. V niektorých amerických mestách sa tento problém stal akútnym. Kanadská spoločnosť Danby ho chce vyriešiť inteligentnou poštovou schránkou Parcel Guard, ktorá sa v priebehu tohto roka začne predávať v Spojenom kráľovstve aj v USA (cena v USA je 399 dolárov).

Box má zásuvný modul na menšie balíčky, ktorý je zaistený proti krádeži. Ten sa otvára pomocou kódu alebo smartfónovej aplikácie, a ak treba schránku otvoriť na diaľku, umožňuje uskutočňovať telefónne hovory medzi kuriérom a zákazníkom. Takisto je vybavený kamerou na snímanie pohybu, ktorá umožňuje zaznamenať, kedy boli doručené balíčky. Vyžaduje si však neustále pripojenie Wi-Fi a napájanie.

Trojkolka so solárnym pohonom a maximálkou 40 km/h

Francúzsky startup Wello ukázal vozidlo, ktoré leží na pomedzí medzi elektrickým autom a bicyklom. Ide o solárnu elektrickú trojkolku. Vozidlo je ovládané pedálom, nevyžaduje vodičský preukaz a môže jazdiť v pruhu pre cyklistov. Môže však dosiahnuť maximálnu rýchlosť 40 km/h a pred dažďom je chránené solárnou strechou.

Wello už predáva verziu svojho vozidla určenú na doručovanie balíkov, ale na trh prichádza variant pre rodičov, vybavený jedným detským sedadlom vzadu, ktoré sa dá zložiť do skladovacieho kontajnera. Wello stojí 7000 eur, takže je len o málo lacnejšie ako nové auto. Výrobca však tvrdí, že má výhodu vyššej účinnosti a ľahšieho parkovania.

Dell predstavil zariadenia budúcnosti – koncepty UFO, Duet a Ori

Dell na výstave CES ukázal, ako si predstavuje zariadenia budúcnosti – prezentoval vreckové herné zariadenie UFO, skladací koncept Ori a zariadenie s dvoma obrazovkami Duet. Koncept UFO je vlastne vreckové herné zariadenie Alienware. Bude mať 8-palcovú obrazovku s rozlíšením 1900 × 1200, používať procesory Intel Core 10. generácie a bude disponovať konektivitou Wi-Fi, bluetooth a Thunderbolt. Bude obsahovať odnímateľné ovládače, ale bude ho možné ovládať aj pomocou myši a klávesnice ako akékoľvek iné PC.

Koncept Duet je zariadenie s dvoma 13,4-palcovými displejmi. Podobá sa na XPS 13, s výnimkou toho, že spodná klávesnica a trackpad boli úplne nahradené druhým displejom. Hoci Duet vyzerá ako obyčajný notebook, jeho druhý displej bude podporovať použitie pera aj dotykové ovládanie. Dve obrazovky sa môžu použiť na viac úloh vedľa seba alebo ako jeden veľký displej s obsahom rozprestierajúcim sa cez dva panely.

Napokon koncept Ori je skladacie zariadenie (názov je odvodený od origami), ktoré sa môže pochváliť 13-palcovou obrazovkou s rozlíšením QHD+. Ponúka podobné používateľské skúsenosti a výhody ako dve obrazovky, ibaže s bezšvovým spojením. Keďže ide iba o prototypy, Dell nehovorí, aký softvér bude na zariadeniach fungovať. No Microsoft už pomocou pripravovaného systému Windows 10X napomáha presadzovanie hardvéru s duálnymi a skladacími displejmi. Dell neprezradil, kedy by sa zariadenia Ori a Duet mali dostať do obchodov, v súčasnej podobe však ponúkajú fascinujúci pohľad na možnú budúcnosť počítačov.

Ovládajte televízor pomocou myšlienok

Jeden z dôležitých trendov  na CES je „rozhranie mozog – počítač“, teda náhlavné súpravy so snímačmi, ktoré môžu monitorovať elektrickú aktivitu v mozgu a merať ju. Francúzska technologická spoločnosť NextMind vyvinula bluetoothovú náhlavnú pásku s cenou 399 dolárov, o ktorej sa hovorí, že by sa mohla použiť ako náhrada za diaľkové ovládače alebo gamepady pre videohry.

Umožňuje nositeľovi meniť kanály alebo ovládať postavy vo VR hre jednoducho zameraním sa na objekt na obrazovke. Čelenka používa osem elektród na snímanie toho, na čo nositeľ zameriava pozornosť, napríklad na aký kanál chce prepnúť alebo akú pieseň chce počúvať.

Virtuálny plot pre túlavého psa

Tento GPS obojok s cenou 1495 dolárov vám umožní „nakresliť“ hranice na pohyb vášho psa kdekoľvek vrátane vášho domu, domov príbuzných a priateľov, kempingu alebo parku. Ak pes ujde, systém GPS vás upozorní pomocou smartfónovej aplikácie a pomôže vám ho vyhľadať napríklad v lese. Obojok využíva dva počuteľné tóny, po ktorých nasleduje mierny elektrický šok. Podobá sa teda kontroverzným elektrickým obojkom používaným na výcvik, ktoré sú v niektorých krajinách nezákonné.

Nositeľná kamera pre sluchovo a zrakovo postihnutých

Sluchové pomôcky majú niekedy problém s izolovaním zvukov a spolu s hlasom hovoriacej osoby môžu zosilniť aj hluk na pozadí. Nositeľná kamera Hear, vyrobená izraelskou technologickou spoločnosťou OrCam, používa umelú inteligenciu na identifikáciu hovoriacej osoby. Potom využíva technológiu na odčítavanie z pier, aby izolovala zvuk jej hlasu a uľahčila porozumenie osobe s poruchami sluchu.

Rovnaká spoločnosť ponúka aj MyEye, kameru pre zrakovo postihnutých ľudí, ktorá sa pripája k okuliarom a používa strojové videnie na čítanie textu, keď jej majiteľ ukazuje na konkrétnu pasáž.

Vychladené pivo už za 1 minútu

Chladič Juno, ktorý vynašiel Akram Boukai, tvorca inteligentných hodiniek poháňaných telesným teplom, funguje tak, že rýchlo otáča plechovkou nápoja alebo fľašou vína, čím sa zlepšuje odvod tepla z kvapaliny. Na vychladenie piva stačí menej ako minúta, pri šampanskom to môže trvať tri až päť minút. Chladič v súčasnosti stojí 178 eur a môžete ho získať prostredníctvom crowdfundingovej stránky Indiegogo.

Inteligentná podrážka Wahu sa automaticky prispôsobí terénu

Talianska technologická spoločnosť E-Novia priniesla na CES zaujímavé riešenie. Volá sa Wahu a ide o inteligentnú podrážku, ktorá mení tvar, aby vyhovoval lokálnemu prostrediu. Využíva zabudované senzory na automatické prispôsobenie úrovne priľnavosti a odpruženie nerovností v teréne. Trik spočíva v tom, že podrážka obsahuje komory, ktoré elektronický piest zapĺňa kvapalinou podľa potreby.

Wahu má štyri režimy – indoor, trail, road a urban frost a získal ocenenie CES 2020 Innovation Award. Pravdepodobne bude v rámci partnerstva dopĺňať obuv niektorej talianskej značky (zatiaľ nevedno ktorej). Inteligentná podrážka bude k dispozícii od 3. štvrťroka 2020 za cenu okolo 223 USD. Tím stojaci za Wahu hovorí, že budúca iterácia produktu bude monitorovať charakteristiku používateľovej chôdze a prispôsobovať sa jej, aby pomáhala udržiavať rovnováhu.

Burger King bude predávať fašírky a klobásy z umelého „bravčového“ mäsa

Bravčové mäso sa vo svete konzumuje najviac, no prízrak afrického moru ošípaných výrazne zvýšil jeho ceny. Výrobcovia Impossible Burger však oznámili, že uvedú na trh dva bravčové produkty na rastlinnej báze, o ktorých tvrdia, že budú dostatočne autentické na to, aby presvedčili miliardy konzumentov bravčového mäsa na svete. Falošné mleté bravčové a raňajkové klobásy od Impossible Foods budú prvé výrobky napodobňujúce bielkovinu bez použitia mäsa.

Impossible Sausage bude k dispozícii na 139 predajných miestach Burger King v USA od konca tohto januára. Bezmäsité repliky sa v poslednom čase veľmi rozšírili, pretože čoraz viac ľudí si vyberá vegetariánske možnosti z enviromentálnych, etických a zdravotných dôvodov. Impossible Foods a Beyond Burger sa zameriavajú na vytvorenie štruktúry a chuti mäsa pomocou rastlinných prísad.

Bravčové mäso je obzvlášť dobrá stávka, keďže epidémia afrického moru ošípaných zdecimovala jeho zásoby na celom svete a od augusta 2018 celosvetovo zabila takmer štvrtinu všetkých ošípaných. Hlavné ingrediencie v produkte Impossible Pork budú podobné ako pri Impossible Burger - voda, koncentrát sójových bielkovín, kokosový olej, slnečnicový olej a prírodné príchute. Rozdiely medzi burgerom a klobásou budú len v detailoch – klobása je pružnejšia a bravčové mäso je mastnejšie.

Spoločnosť predstavila falošné bravčové mäso na nezvyčajnom mieste – na výstave spotrebnej elektroniky CES 2020 v Las Vegas. Na tlačovom podujatí v reštaurácii Kumi v hoteli Mandalay Bay ponúkal Impossible Foods množstvo ázijských jedál z falošného mletého bravčového mäsa. Vo svojom stánku v Kongresovom centre zasa rozdával vzorky vietnamského sendviča Báhn mi. Impossible Foods už údajne pracuje aj na náhradách rýb, kuracieho mäsa, syra a mlieka. Jeho cieľom je do roku 2035 úplne odstrániť chov zvierat.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
CES 2020 technika inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať