PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Nový štart. A pripravme sa na budúcnosť

1

Tak, a je to tu. V rukách držíte februárové vydanie magazínu, teraz už pod novým názvom NexTech. O dôvodoch, prečo sme sa po toľkých rokoch rozhodli pre zmenu zavedenej značky, som písal už v minulom vydaní editoriálu. Len zopakujem, že to nebolo jednoduché rozhodnutie a bolo s ním spojené množstvo emócií, diskusií, porád, ale aj logistických procesov – od zmlúv, rollupov, mediakitov cez migráciu mailového servera po redizajn webu. Ale máme to za sebou, a tak sa môžeme naplno venovať obsahu.

Hlavná príčina, prečo sme sa rozhodli pre nový názov, je zmena doby, v ktorej žijeme. Éru počítačov vyhradených pre ítečkárov nahradili smart technológie, ktoré vďaka zjednodušenému ovládaniu môžu a dokážu využívať už všetky vekové kategórie a bez potreby špeciálneho vzdelania. A druhý dôvod je, že informačné technológie už nie sú viazané iba na spracovanie informácií vo vybraných profesiách, ale dostali sa doslova všade – od sledovania toho, ako si čistíme zuby, cez online nakupovanie, navigáciu v neznámom teréne až po robotické vysávanie. Preto skratka Tech v novom názve magazínu. 

Slovo Next zase evokuje to, že sa budeme zameriavať na nové, prichádzajúce technológie, ktoré môžu zásadným spôsobom zmeniť náš život. Inovačné cykly sa totiž skracujú a vývoj napreduje exponenciálnym tempom extrémne rýchlo, preto je veľmi dôležité adaptovať sa na zmeny, ktoré prinášajú. 

Svet, v ktorom žijeme, sa za posledné roky naozaj výrazne zmenil. Pritom sme len na začiatku veľkej transformácie celej spoločnosti. Životné prostredie, zdravie, vzdelávanie, pracovné zručnosti, doprava, bezpečnosť – to všetko sú oblasti, ktoré vďaka technologickým inováciám zásadným spôsobom zmenia svoju tvár. 

Podľa prognostikov a futurológov by sa počas nasledujúcich 10 rokov mala naša spoločnosť zmeniť výraznejšie ako za uplynulých 300 rokov. Pred 300 rokmi sme tu mali ešte stredovek, tak si skúsme predstaviť tie masívne zmeny spoločnosti a kvality života, ktoré nás čakajú. A na ktoré sa musíme pripraviť, aby nás na druhej strane nezvalcovali. Môžem vymenovať aspoň zopár príkladov.

Výskum v oblasti medicíny ukazuje, že sa čoskoro vyrovnáme s rakovinou a množstvom ďalších civilizačných chorôb. Prevencia, diagnostika a personalizovaná liečba umožnia ľuďom dožívať sa podstatne vyššieho veku, a to vo veľmi dobrej kondícii. To je, samozrejme, skvelé, no na druhej strane dôchodkový systém s niečím takým vôbec nepočíta. Za 10 rokov bude možno bežný priemerný vek 90 rokov a o 20 rokov bude storočnica úplne všedný životný míľnik. Otázkou teda je, z čoho sa bude vyplácať dôchodok vitálnym 100-ročným seniorom, ktorí budú chcieť plnohodnotne žiť, a nie iba prežívať. Spoliehať sa na štát by bolo veľmi krátkozraké, každý rozumný jedinec by si mal nájsť nové možnosti uplatnenia sa, ktoré mu zabezpečia aj potrebný príjem. Vzhľadom na nastupujúcu automatizáciu a robotizáciu to však znamená potrebu získať úplne nové zručnosti. 

Kým predchádzajúcej generácii stačili vedomosti získané v škole na 26 rokov, dnes je to len na 4,5 roka. Až 65 % detí nastupujúcich dnes do základných škôl bude mať pracovné miesta, ktoré ešte neexistujú a na ktoré ich vzdelávanie nedokáže pripraviť. V súčasnosti pritom nevieme zadefinovať obsah ani názov pracovných miest, ktoré ešte len vzniknú. Na lepšiu predstavu o ich širokospektrálnosti uvádzam niekoľko možných príkladov profesií budúcnosti: architekt rozšírenej reality, šéfkuchár 3D tlačeného jedla, dátový detektív, manažér firemného šťastia, kurátor osobných spomienok, nanolekár, kouč finančného zdravia či strážca digitálneho súkromia atď. Zdajú sa vám uletené? Možno ani nebudú ďaleko od reality.

Zásadným spôsobom sa zmení doprava v mestách, osobné vlastníctvo áut bude dostupné asi len majetnejším vrstvám, pre bežnú verejnosť bude k dispozícii viacero možností prenájmu autonómnych taxíkov, minibusov, elektrických miniautíčok či skútrov podľa aktuálnej potreby a na zavolanie, pretože to bude podstatne lacnejšie, flexibilnejšie a ekologickejšie.

Zmení sa aj spôsob využívania počítačov, tradičné sedenie za stolom a využívanie klávesnice s myšou sa stane skôr výnimočným. Bežnejšie bude využívanie hlasových asistentov, ktorí za nás vybavia kopec rutinnej práce vrátane e-mailov. Namiesto displejov sa budú používať okuliare s rozšírenou realitou alebo smart šošovky. Ľudia tak budú môcť kopec agendy vybaviť aj počas športovania či na prechádzke. V skutočnosti veľa rutinnej práce ubudne, pretože ju vybaví virtuálna asistentka s umelou inteligenciou. Ľudia tak budú tráviť menej času v práci a viac sa budú môcť venovať sebe či rodine. Nedávny experiment Microsoftu v jeho japonskej pobočke ukázal, že keď sa zamestnancom skrátil pracovný týždeň iba na 4 dni, ich produktivita vzrástla o 38 %. Možno nás čaká aj koniec tradičného 8-hodinového pracovného dňa. Možno vďaka technológiám budeme pracovať iba 6 hodín denne, a to nie v kuse naraz, ale po častiach hocikedy v priebehu dňa podľa chuti a potreby. Nebudeme platení podľa času stráveného v práci, ale našej osobnej pridanej hodnoty. 

Technológie nám môžu priniesť zlatú éru ľudstva, keď život na tejto planéte bude zaujímavejší, zdravší, komfortnejší, bezpečnejší, len treba vyriešiť viacero „ale“, ktoré ostávajú otvorené. Našou úlohou ako magazínu bude nielen predstavovať nové technológie, ale aj upozorňovať na širšie súvislosti. Tak nám v tom držte palce...

Martin Drobný

Všetky autorove články
magazin NEXTECH

1 komentár

Budeme pracovať 6h ;) reakcia na: Nový štart. A pripravme sa na budúcnosť

6.2.2020 09:02
Už vidím, ako súkromník dovolí zamestnancovi pracovať iba 6h, keď by bol najradšej, aby zamestnanec pracoval 12h a najradšej aj v SO a za rovnakú, takmer minimálnu mzdu. To je na Slovensku zatiaľ veľké scifi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať