SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

CES 2024: Novinky a inovácie od ASUSu

0

Novinky boli predstavené na sprievodnom virtuálnom podujatí Search of Incredible: Transcendence. Podujatie tiež zdôraznilo integráciu umelej inteligencie do spotrebiteľských a firemných notebookov. AI umožňuje používateľom bezproblémovú prácu s počítačom a lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Používatelia môžu vďaka týmto špičkovým technológiám očakávať rýchlejšie generovanie obsahu, zjednodušenú analýzu dát, efektívnejší multitasking a zvýšenú bezpečnosť.

Medzi nové produkty patria minipočítače ASUS NUC (Next Unit of Computing), ktoré sú výsledkom prevzatia divízie Intel NUC. Tento rad malých a barebone počítačov bol začlenený do noviniek na rok 2024 a zahŕňa modely NUC 14 Pro, NUC 14 Pro+ a ďalšie firemné a herné riešenia.

ASUS tiež predstavil niekoľko inovatívnych produktov, ktorým patrí svetové prvenstvo: prvý 14-palcový notebook s dvoma OLED displejmi Zenbook Duo (2024) a prvý prenosný monitor so skladacím OLED displejom ZenScreen Fold OLED. Predstavené boli aj notebooky s umelou inteligenciou ASUS Zenbook 14 OLED, ASUS Vivobook Pro 15 OLED a úplne nový rad notebookov ASUS Vivobook S, ktoré sú vybavené novými AI procesormi Intel Core Ultra alebo AMD Ryzen 8040.

Fanúšikovia rozšírenej reality (AR) sa môžu tešiť na vizuálnu revolúciu, ktorú prinesú špičkové AR okuliare AirVision M1.

Séria NUC 14 Pro ponúka procesory Intel Core Ultra, rozsiahle možnosti konektivity a všestranné možnosti pripojenia monitorov. Procesory sú vybavené jednotkou NPU (Neural Processing Unit), ktorá je zameraná na umelú inteligenciu a slúži na zrýchlenie AI úloh a spúšťanie cloudových AI programov, čo prináša výnimočný výkon a zároveň uprednostňuje energetickú účinnosť. Tento pokrok prispieva k predĺženiu životnosti batérie, čo je v súlade so šetrnejším prístupom k životnému prostrediu.

Hráčom sú určené nové notebooky TUF Gaming A16 a F16, ako aj výrazná modernizácia notebooku TUF Gaming A15 2023. Tieto notebooky sú vybavené procesormi Intel Core HX alebo AMD 8000 a grafickými čipmi GeForce RTX 40 pre notebooky. Novinkou v rodine TUF Gaming je základná doska Z790-BTF WiFi, grafická karta GeForce RTX 40 BTF White a základné dosky BTF White OC Edition.

Zenbook Duo (2024) je prvý 14-palcový notebook s dvoma displejmi a umelou inteligenciou, ktorý je vybavený dvoma identickými dotykovými OLED displejmi. Ponúka plnohodnotnú odnímateľnú Bluetooth klávesnicu ASUS ErgoSense s touchpadom a dizajn, ktorý je zameraný na používateľa a nanovo definuje všestrannosť na cestách. Notebook má hmotnosť iba 1,35 kg .Dva plnohodnotné ASUS Lumina OLED displeje s rozlíšením 3K, frekvenciou 120 Hz a pomerom strán 16 : 10 sú spojené pomocou 180° pántu, takže je možné rozšíriť pracovnú plochu až na veľkosť 19,8 palca. Displeje je vďaka integrovanému stojanu, odnímateľnej klávesnici a intuitívnemu softvéru ASUS ScreenXpert možné používať vertikálne alebo horizontálne v niekoľkých používateľských režimoch – notebook, duálna obrazovka, stolný režim alebo režim zdieľania.

Nabíjateľnú klávesnicu je možné odpojiť, aby sa naplno využila veľká pracovná plocha, alebo umiestniť na spodný displej pre tradičný zážitok z práce s notebookom. Maximálna konfigurácia obsahuje procesor Intel Core Ultra 9 s integrovanou NPU jednotkou pre akceleráciu AI, 32 GB pamäte LPDDR5x, 2 TB PCIe 4.0 SSD úložisko.

ASUS Vivobook Pro 15 OLED ponúka kreativitu a hranie hier vďaka špičkovým komponentom: procesoru až do Intel Core 9 Ultra s integrovanou NPU jednotkou, grafickému čipu NVIDIA GeForce RTX 4060 s funkciou MUX, 24 GB DDR5 RAM a 2 TB NVMe SSD úložisku. Notebook sa tiež môže pochváliť pokročilým chladením ASUS IceCool Pro, ktoré umožňuje dosiahnuť kombinovaný tepelný výkon (TDP) až 125 W. ASUS Lumina OLED displej ponúka pomer strán 16 : 9, rozlíšenie 3K, frekvenciu 120 Hz, živé farby a rýchlu odozvu 0,2 ms. ASUS Vivobook Pro 15 OLED obsahuje množstvo používateľsky prívetivých funkcií, ako je virtuálny otočný ovládací prvok ASUS DialPad, bezpečnostné funkcie kamery ASUS AiSense a potlačenie šumu pomocou AI pre čistejší zvuk pri konferenciách. Vo výbave sú aj všestranné možnosti pripojenia prostredníctvom WiFi 6E a portov typu Thunderbolt 4, USB-C, USB Type-A a HDMI 2.1.

Séria ASUS Vivobook S pozostáva z elegantných, výkonných a ľahkých 14-, 15- a 16-palcových notebookov s certifikáciou Intel Evo Edition. Tieto notebooky ponúkajú dokonalý zážitok pre používateľov, ktorí hľadajú produktivitu na cestách a okamžitú zábavu, s modernými farebnými variantmi a minimalistickou, špičkovou estetikou. Vďaka tomu sú dokonalou voľbou pre vyváženú mobilitu a výkon. Notebooky ASUS Vivobook S 14/15/16 (S5406/S5506/S5606) sú poháňané procesormi Intel Core Ultra s TDP do 45 W a ponúkajú NPU jednotku, ktorá poskytuje energeticky efektívnu akceleráciu moderných AI aplikácií. Dostupné sú aj modely s procesormi od AMD, modely ASUS Vivobook S 14/15/16 OLED (M5406/M5506/M5606). Tie sú vybavené procesormi AMD Ryzen 8040 s grafickým čipom AMD RDNA 3 a ponúkajú TDP do 45 wattov a Ryzen AI akceleráciu pre efektívny výkon v moderných AI aplikáciách. Všetky notebooky série ASUS Vivobook S majú dedikovaný kláves Copilot, ktorý umožňuje pohodlné používanie AI nástrojov v systéme Windows 11.

Špičkové ASUS Lumina OLED displeje s rozlíšením až 3,2K (S5606/M5606), 120 Hz obnovovacou frekvenciou, 100 % pokrytím priestoru DCI-P3 a certifikáciou DisplayHDR True Black 600 zabezpečujú realistický obraz.

ASUS Zenbook 14 OLED (UX3405/UM3406) je prémiový ultrabook, ktorý v závislosti od verzie ponúka špičkový procesor až do Intel Core Ultra 9 a grafický čip Intel Arc alebo najnovší procesor AMD Ryzen 8040 s grafickým čipom AMD RDNA 3. Oba procesory prinášajú najnovšie inovácie hardvérového zrýchlenia umelej inteligencie, ktoré optimalizuje výkon a energetickú efektivitu. Zenbook 14 OLED má hmotnosť iba 1,2 kg a hrúbku len 14,9 mm, čím posúva sofistikovanosť ultraprenosných notebookov na úplne novú úroveň. Pútavý audiovizuálny zážitok zabezpečuje ASUS Lumina OLED displej s rozlíšením 3K a frekvenciou 120 Hz a nové výkonné superlineárne reproduktory.

ASUS ExpertBook B5 je firemný notebook pripravený na umelú inteligenciu, ktorý nanovo definuje štandardy prenosného výkonu a je k dispozícii v 14-palcovej a 16-palcovej verzii. Využíva najnovší procesor Intel Core Ultra 7 s AI, ktorá poháňa ďalšiu vlnu podnikových funkcií a ponúka zlepšené zabezpečenie pomocou AI. K dispozícii je v konfigurácii s voliteľnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2050, dvoma SSD diskami a 64 GB operačnou pamäťou typu DDR5 s dvoma SO-DIMM modulmi. B5 má ultraľahké celokovové šasi s hmotnosťou iba 1,29 kg v prípade 14-palcového modelu a predstavuje tak starostlivo navrhnuté riešenie, ktoré kombinuje výkon so zrýchlením umelej inteligencie s bezkonkurenčnou prenosnosťou. Konektivita dostala do výbavy podporu pre 4G LTE a WiFi 7 (model CMA), čo zabezpečuje bezproblémový zážitok pre profesionálov na cestách.

ASUS ExpertCenter D7 SFF (D700SER) a ASUS ExpertCenter D9 Mini Tower (D901MDR) predstavujú spojenie estetiky a funkčnosti. Ponúkajú elegantný a mimoriadne kompaktný dizajn s objemom 8,6 l a 15,9 l, vďaka čomu zvyšujú produktivitu bez kompromisov. Inteligentný dizajn sa prejavuje v každom aspekte, od kompaktných rozmerov až po najnovšie procesory 14. generácie Intel Raptor Lake Refresh S s grafickou kartou NVIDIA RTX 4060. Nejde však len o výkon, ale aj o zjednodušenie správy IT.

Dizajn umožňuje prístup bez použitia nástrojov, čo spolu s inovatívnym rozmiestnením komponentov a správou káblov zjednodušuje výmenu komponentov. Znižuje sa tým záťaž na IT profesionálov. Energetickú efektivitu zvyšuje nový 500 W TFX platinový zdroj a inteligentný ventilátor. Počítače sú tiež testované podľa amerických vojenských noriem MIL-STD 810H, čo zaručuje odolnosť v akomkoľvek pracovnom prostredí.

ASUS TUF Gaming F16 FX607 je herný notebook navrhnutý pre pohlcujúce herné zážitky. Ponúka špičkový výkon, vojenskú odolnosť a pokročilú technológiu displeja. Poháňa ho najnovší procesor 14. generácie Intel Core i9 14900HX s grafickou kartou až do NVIDIA RTX 4070 s technológiou NVIDIA Advanced Optimus. ASUS TUF Gaming A16 FA607 využíva procesor AMD Ryzen 9 7845HX s grafickou kartou až do NVIDIA RTX 4070 pre notebooky a s technológiou NVIDIA Advanced Optimus.. 84-lopatkové ventilátory Arc Flow a prachový filter na účinný odvod tepla udržiavajú optimálny výkon počas dlhých herných relácií. TUF Gaming F16 a A16 sú tiež vybavené úžasným 16-palcovým displejom s pomerom strán 16 : 10 a obnovovacou frekvenciou až 165 Hz. IPS displeje ponúkajú rozlíšenie FHD alebo 2,5K, takže hráči si môžu vychutnať ostré detaily, živé farby, rýchlu odozvu 3 ms a podporu technológie NVIDIA G-SYNC pre plynulý herný zážitok. Notebooky ponúkajú 90 % pomer obrazovky k telu, čím poskytujú pohlcujúci vizuálny zážitok.

ASUS TUF Gaming F15/17 a A15/17 ponúkajú procesor až do Intel Core i9 13900H (F15/17) alebo AMD Ryzen 9 Zen 4 (A15/17) pre bezproblémový multitasking. Plynulú grafiku pri hraní hier zabezpečujú grafické karty série GeForce RTX 40 pre notebooky, ktoré poskytujú vysokú snímkovú frekvenciu aj pri rozlíšení 1440p. Funkcie MUX Switch a NVIDIA Advanced Optimus spolu s technológiou DLSS, ktorá využíva umelú inteligenciu, zabezpečujú mimoriadne plynulý pohyb a vyšší počet fps.

Na veľtrhu CES je vystavené aj najnovšie šasi ProArt. Ponúka predný panel s otvorenou mriežkou, široké vetracie otvory a dva výkonné 200 mm predné ventilátory pre vynikajúce prúdenie vzduchu s minimálnym hlukom. Dva deflektory vzduchu presne usmerňujú chladiaci vzduch, čím optimalizujú teploty kritických komponentov, ako sú procesor, grafická karta a napájacie obvody. Dostatočný vnútorný priestor pojme veľké komponenty vrátane základných dosiek s dĺžkou až 12 palcov a šírkou 10,9 palca a podporuje chladiče s výškou až 190 mm alebo kvapalinové chladenie s výškou až 420 mm. Šasi tiež ponúka priestor až pre osem 2,5-palcových SSD alebo štyri 3,5-palcové HDD disky.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Asus TUF

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať