
Čaká na ľudstvo veľká populačná korekcia?
V roku 1800 bola Zem domovom približne miliardy ľudí. O sto rokov neskôr sa ich počet zvýšil o ďalších 600 miliónov. Dnes žije na planéte zhruba 8 miliárd ľudí. Takýto rast je pre našu ekosféru neudržateľný a hrozí „populačná korekcia“, ktorá by podľa novej štúdie mohla nastať ešte pred koncom tohto storočia. Tvrdí to populačný ekológ William Rees z Univerzity Britskej Kolumbie v Kanade. Varuje, že spotrebúvame zdroje Zeme neudržateľným tempom, čoho výsledkom by mohol byť určitý druh civilizačného kolapsu, ktorý „napraví“ svetovú populáciu. V najhoršom prípade by k nemu mohlo dôjsť ešte pred koncom storočia. Zostali by len najbohatšie a najodolnejšie spoločnosti.
„Homo sapiens sa vyvinul tak, aby sa exponenciálne rozmnožoval, geograficky expandoval a spotreboval všetky dostupné zdroje,“ píše Rees vo svojom publikovanom článku. „Po väčšinu evolučnej histórie ľudstva sa proti takýmto expanzívnym tendenciám uplatňovala negatívna spätná väzba. Vedecká revolúcia a využívanie fosílnych palív však mnohé formy negatívnej spätnej väzby obmedzili, čo nám umožnilo naplno využiť náš potenciál exponenciálneho rastu.“
Rees poukazuje na to, že naša dominancia nad planétou spôsobila, že sme zabudli, že sa stále riadime prirodzeným výberom. Ba čo viac, náš sklon ku krátkodobému mysleniu nás naďalej núti vziať si čo najviac, keď je to možné. To podnietilo nadmernú spotrebu a znečistenie, za ktoré je v súčasnosti zodpovedná časť súčasnej svetovej populácie a ktoré sa bude zvyšovať s rastúcim finančným zabezpečením a počtom obyvateľov, tvrdí Rees. Meniaca sa klíma je dôkazom záťaže, ktorej je planéta už teraz vystavená, ale je to len malá časť celkového problému prekročenia limitov.
Ako Rees zdôrazňuje, keďže naďalej využívame dostatok fosílnych palív, zároveň ignorujeme aj ďalšie príznaky prekročenia. Všetky tieto vzájomne prepojené problémy, od našej spotreby biomasy až po narušenie planetárnych cyklov živín, poháňajú šieste masové vymieranie na Zemi a hrozí chaotický rozpad základných systémov podpory života na našej planéte. Navyše naše navrhované riešenia, ako napríklad prechod na obnoviteľné zdroje energie, v skutočnosti neriešia problém exponenciálneho rastu populácie a ešte viac prispievajú k nadmernej spotrebe, ktorá je s ním spojená.
Otázkou je, či technologické zlepšenia dokážu držať krok s rastúcimi nárokmi, ktoré naša spotreba kladie na planétu. Ak inovácie nedokážu poskytnúť riešenia, nedostatok potravín, nestabilita biotopov, vojny a choroby môžu začať ovplyvňovať počet obyvateľov, predpovedá štúdia. Ďalším bodom, ktorý Rees uvádza, je, že si musíme oveľa viac uvedomovať nebezpečenstvo, v ktorom sa nachádzame, a mali by sme nájsť spôsoby, ako dosiahnuť vo vzťahu s planétou lepšiu rovnováhu medzi tým, čo dávame a berieme. Štúdia bola uverejnená v časopise World.
Zdroj: sciencealert.com