TCL_092023 TCL_092023 TCL_092023

Čaká na ľudstvo veľká populačná korekcia?

4

V roku 1800 bola Zem domovom približne miliardy ľudí. O sto rokov neskôr sa ich počet zvýšil o ďalších 600 miliónov. Dnes žije na planéte zhruba 8 miliárd ľudí. Takýto rast je pre našu ekosféru neudržateľný a hrozí „populačná korekcia“, ktorá by podľa novej štúdie mohla nastať ešte pred koncom tohto storočia. Tvrdí to populačný ekológ William Rees z Univerzity Britskej Kolumbie v Kanade. Varuje, že spotrebúvame zdroje Zeme neudržateľným tempom, čoho výsledkom by mohol byť určitý druh civilizačného kolapsu, ktorý „napraví“ svetovú populáciu. V najhoršom prípade by k nemu mohlo dôjsť ešte pred koncom storočia. Zostali by len najbohatšie a najodolnejšie spoločnosti.

„Homo sapiens sa vyvinul tak, aby sa exponenciálne rozmnožoval, geograficky expandoval a spotreboval všetky dostupné zdroje,“ píše Rees vo svojom publikovanom článku. „Po väčšinu evolučnej histórie ľudstva sa proti takýmto expanzívnym tendenciám uplatňovala negatívna spätná väzba. Vedecká revolúcia a využívanie fosílnych palív však mnohé formy negatívnej spätnej väzby obmedzili, čo nám umožnilo naplno využiť náš potenciál exponenciálneho rastu.“

Advertisement

Rees poukazuje na to, že naša dominancia nad planétou spôsobila, že sme zabudli, že sa stále riadime prirodzeným výberom. Ba čo viac, náš sklon ku krátkodobému mysleniu nás naďalej núti vziať si čo najviac, keď je to možné. To podnietilo nadmernú spotrebu a znečistenie, za ktoré je v súčasnosti zodpovedná časť súčasnej svetovej populácie a ktoré sa bude zvyšovať s rastúcim finančným zabezpečením a počtom obyvateľov, tvrdí Rees. Meniaca sa klíma je dôkazom záťaže, ktorej je planéta už teraz vystavená, ale je to len malá časť celkového problému prekročenia limitov.

Ako Rees zdôrazňuje, keďže naďalej využívame dostatok fosílnych palív, zároveň ignorujeme aj ďalšie príznaky prekročenia. Všetky tieto vzájomne prepojené problémy, od našej spotreby biomasy až po narušenie planetárnych cyklov živín, poháňajú šieste masové vymieranie na Zemi a hrozí chaotický rozpad základných systémov podpory života na našej planéte. Navyše naše navrhované riešenia, ako napríklad prechod na obnoviteľné zdroje energie, v skutočnosti neriešia problém exponenciálneho rastu populácie a ešte viac prispievajú k nadmernej spotrebe, ktorá je s ním spojená.

Otázkou je, či technologické zlepšenia dokážu držať krok s rastúcimi nárokmi, ktoré naša spotreba kladie na planétu. Ak inovácie nedokážu poskytnúť riešenia, nedostatok potravín, nestabilita biotopov, vojny a choroby môžu začať ovplyvňovať počet obyvateľov, predpovedá štúdia. Ďalším bodom, ktorý Rees uvádza, je, že si musíme oveľa viac uvedomovať nebezpečenstvo, v ktorom sa nachádzame, a mali by sme nájsť spôsoby, ako dosiahnuť vo vzťahu s planétou lepšiu rovnováhu medzi tým, čo dávame a berieme. Štúdia bola uverejnená v časopise World.

Zdroj: sciencealert.com

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

primiti_vLacko aHubinsky reakcia na: Čaká na ľudstvo veľká populačná korekcia?

22.8.2023 00:08
primiti_vLacko aHubinsky
Reagovať

No koreksn reakcia na: Čaká na ľudstvo veľká populačná korekcia?

21.8.2023 14:08
Treba mrte ludi,pretoze viac hlav,viac kapusty. Jedla,pitia,dychania aj zabavy a sexu je bohato,tak sa netrocharme a podme v slapajach kolara ci opaku arabov(jedna zena aspon troch chlapov,snad jeden z nich bude mat spermie este ako tak funkcne...
Reagovať

RE: No koreksn reakcia na: No koreksn

3.9.2023 13:09
Veď ty už predsa existuješ, tak prečo by ťa malo zaujímať či bude niekto ďalší nie :D Určite aj v 1900 existovali podobné individuá ako ty, škoda že žiaden z nich svojimi sarkastickými poznámkami v miestnej krčme neovplyvnil tvoj rod aby si dal pauzu.

dychania, pitia a jedla mame dost a to sa veru tak skoro nezmeni, ale očividne tvoj komplex z toho ze sa ludia su schopny mat medzi sebou sex a ty asi nie.. to pri takomto rozmyslani zostane asi rovnake..
Reagovať

RE: No koreksn reakcia na: No koreksn

22.8.2023 00:08
Spamätaj sa, chlapče. Ľudí s tvojím názorom je nadmerne veľa a preto tak aj sveta vyzerá.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať