SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Čelenka vás vďaka aktívnej neuromodulácii dokáže naozaj uspať

0

Startup Elemind so sídlom v Cambridge uviedol nové nositeľné zariadenie v podobe čelenky, ktorá pomáha zlepšiť kvalitu spánku. Čelenka za 349 dolárov využíva senzory elektroencefalografie (EEG) na detekciu mozgových vĺn a potom vydáva zvukové impulzy, ktoré ovplyvňujú tieto oscilácie prostredníctvom kostného vedenia. V klinickej štúdii 76 % účastníkov zaspalo rýchlejšie, pričom čas potrebný na prechod z bdelosti do spánku sa skrátil v priemere o 48 %.

Cieľom čelenky je potlačiť alfa vlny, čo pomáha navodiť spánok. Čelenka Elemind je jedinečná v tom, že je prvým zariadením, ktoré využíva zvuk na priame pasívne ovplyvňovanie mozgových vĺn. Čelenka je pohodlná na nosenie, má viacero EEG elektród, procesor, trojosový akcelerometer, nabíjaciu lítiovo-polymérovú batériu a vlastnú elektroniku, ktorá zhromažďuje elektrické signály mozgu, odhaduje ich fázu a cez reproduktor generuje ružový šum na vedenie cez kosti. Má hmotnosť približne 60 gramov.

Čelenka funguje tak, že izoluje mozgovú aktivitu v pásme alfa s frekvenciou 8 až 12 Hz a generuje impulzy ružového šumu (biely šum bez vyšších frekvencií), aby narušila vzorce, ktoré udržiavajú človeka v bdelom stave. Potlačením vĺn alfa čelenka umožňuje, aby prevládli pomalšie oscilácie, ako sú vlny theta pri ľahkom spánku. Pre testujúcich neboli impulzy ružového šumu, ktoré čelenka vydávala, nepríjemné a používateľ zíval už po dvoch minútach.

Elemind plánuje pridať algoritmus, ktorý rieši delta vlny, nízkofrekvenčné 0,5 až 2 Hz vlny charakteristické pre hlboký spánok. Spoločnosť plánuje preskúmať aj ďalšie možnosti využitia svojej technológie, napríklad na zvýšenie prahu bolesti a zlepšenie konsolidácie pamäte počas hlbokého spánku. Čelenka sa považuje za bezpečnú, pretože posúva mozgovú aktivitu len v rámci jej prirodzených limitov.

Elemind teraz prijíma predobjednávky na beta verziu čelenky za 349 USD, pričom všeobecný predaj sa začne neskôr v tomto roku. Zákazníci budú mať takisto možnosť predplatiť si členský plán za 7 až 13 dolárov mesačne, ktorý zahŕňa cloudové úložisko na údaje o spánku a prístup k novým aplikáciám po ich vydaní.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať