SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Cesty a diaľnice budúcnosti budú Inteligentné a samoopravné

Technológie
2

Dr. Luna Lu, profesorka na Purdue University a riaditeľka Centra pre inteligentnú infraštruktúru (CII), tvrdí, že naše budúce diaľnice a mosty musia byť „dostatočne inteligentné“ na to, aby zabránili svojmu vlastnému poškodeniu. CII vyvíja senzory ktoré dokážu inžinierom presnejšie povedať, kedy čerstvý betón úplne vytvrdol a je pripravený na hustú premávku, čím sa znižuje pravdepodobnosť vzniku trhlín v betóne a potreba opravy.

Ďalším aspektom inteligentnej infraštruktúry sú samoopravné materiály, ktoré dokážu samy zaceliť malé praskliny, čím sa zníži vplyv korózie a ďalšie problémy s trvanlivosťou. Podľa Dr. Lu je pre budúcnosť ciest dôležité aj lepšie prepojenie autonómnych vozidiel a vozidiel riadených ľuďmi so základnou infraštruktúrou. Naša súčasná infraštruktúra nebola vybudovaná na podporu nových technológií, ako sú autonómne autá, ktoré predstavujú ďalšiu výzvu pre existujúcu infraštruktúru, ale aj príležitosť na ďalšie rozšírenie výhod inteligentných ciest.

Dr. Lu sa v podstate zhoduje s Intelom, ktorý vo svojej bielej knihe o technológii inteligentnej cesty poukázal na to, že dopravné zápchy stoja priemerného Američana každoročne takmer sto hodín života a približne 1377 dolárov. Inteligentná cestná technológia dokáže sledovať vozidlá a upravovať semafory, keď sa k nim blíži menej áut, prípadne žiadne, čím pomáha predchádzať zápcham. To by mohlo pomôcť vodičom a cestujúcim ušetriť 9,4 hodiny ročne.

Na tento účel výskumníci z Fraunhoferovho inštitútu v Nemecku pracujú na projekte KI4LSA, ktorý využíva umelú inteligenciu na umožnenie inteligentného, ​​prediktívneho prepínania svetiel. Zlepšením plynulosti dopravy a znížením zápch prispejú inteligentné cesty k zvýšeniu energetickej účinnosti a zníženiu emisií skleníkových plynov, vďaka čomu budú prospešnejšie aj pre životné prostredie.

Zdroj: lifewire.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Co he na merabi tvrdosti betonu reakcia na: Cesty a diaľnice budúcnosti budú Inteligentné a samoopravné

27.5.2022 08:05
inteligentne tak to vie len nextech
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Cesty a diaľnice budúcnosti budú Inteligentné a samoopravné

26.5.2022 11:05
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať