PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Diamantové zrkadlo odolá laseru dostatočne silnému, aby prepálil oceľ

2

Tím harvardských inžinierov použil diamant, jeden z najpevnejších známych materiálov, na vytvorenie nového zrkadla, ktoré dokáže odolať laserovým lúčom dostatočne silným na to, aby prepálili oceľ. Zrkadlo bolo vyvinuté ako reakcia na niektoré nedostatky súčasných vysokovýkonných laserových systémov s kontinuálnymi vlnami. Zrkadlá používané na usmerňovanie lúčov v laseroch sú tvorené tenkými vrstvami materiálov s rôznymi optickými vlastnosťami. Ak má jedna z týchto vrstiev čo i len malú chybu, laser zrkadlo prepáli namiesto toho, aby sa odrazil.

Jednoduchšie by mohlo byť použitie jediného materiálu na celé zrkadlo, aby sa obmedzila možnosť výskytu defektov. Na vytvorenie nového diamantového zrkadla musel výskumný tím využiť špičkové techniky leptania, ktoré boli pôvodne vyvinuté na vyrezávanie nanoštruktúr v diamante na použitie v kvantovej optike a komunikácii. Výskumníci použili iónový lúč na vyleptanie mikroskopických štruktúr na povrchu tenkého diamantového plátu s rozmermi len 3 × 3 mm.

Tieto štruktúry dodávajú diamantovému zrkadlu jeho reflexné vlastnosti, pričom vedci dospeli k 98,9-percentnej odrazivosti, ktorá pomáha zachovať jeho trvanlivosť. Výskumníci otestovali svoje nové zrkadlo tak, že ho umiestnili pred 10 kW laser, ktorý používa americké námorníctvo na výskum a ktorý je dostatočne silný na to, aby prepálil oceľ. Zrkadlo vyšlo z testu bez poškodenia. Tím skúma možnosti komercializácie tejto technológie a je presvedčený, že nové diamantové zrkadlá sa využijú v rôznych oblastiach – od výroby polovodičov a obrany až po komunikáciu v hlbokom vesmíre a priemyselnú výrobu.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Diamantové zrkadlo odolá laseru dostatočne silnému, aby prepálil oceľ

26.5.2022 11:05
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

26.5.2022 21:05
Dievcatko, vyzera to tak, ze ty si asi bola do Lubka velmi zalubena a on ta poslal do prdele a teraz sa ho snazis nejako hanit... No dari sa ti len to, ze tu kazdemu lezies na nervy. Tvoje komenty su bezvyznamne, ako aj ty sama. Chod si to radsej niekde do sukromia spravit, to ta na chvilku upokoji a nas neotravuj. Niektori z nas to tu citaju preto, ze sa chcu dozvediet nieco nove a zaunimave. A ked to tu niekoho nebavi, mozno napise k nejakemu clanku relevantny koment a ide citat nieco ine niekde inde. Mas tiez tu moznost, tak ju nevahaj vyuzit. Pa pusinka :*
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať