S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Čína má hypergravitačný stroj na „stláčanie“ času a priestoru

Technológie
2

V Číne bol zapnutý najpokročilejší hypergravitačný stroj na svete, schopný generovať sily tisíckrát väčšie ako zemská gravitácia. Po uvedení do plnej prevádzky bude odstredivé hypergravitačné a interdisciplinárne experimentálne zariadenie (Centrifugal Hypergravity and Interdisciplinary Experiment Facility – CHIEF) ponúkať multidisciplinárnu vedeckú platformu s najväčšou hypergravitačnou centrifúgou na svete, ktorá pomôže riešiť zložité technické problémy vo viacerých oblastiach.

Projekt dostal zelenú v roku 2018 od čínskej Národnej komisie pre rozvoj a reformy. Výstavba sa začala v roku 2020 a prvá fáza uvedenia do prevádzky sa podľa plánu uskutoční tento rok. CHIEF pozostáva z troch hlavných hypergravitačných centrifúg (zariadenia, ktoré veľmi rýchlo otáča nádobou, takže ťažšie kvapaliny a pevné látky sú vytláčané na vonkajšie okraje alebo na dno) a 18 palubných jednotiek.

Nainštalovaný bol hlavný motor prvej centrifúgy – zariadenie pripomínajúce dve masívne ramená držiace dva koše, v ktorých budú umiestnené experimentálne moduly. Podľa vlády v Chang-čou prebieha výroba zvyšných dvoch centrifúg a 10 palubných jednotiek. Zemská gravitácia sa vyjadruje ako 1g (jednotka gravitácie) a všetko, čo je väčšie ako 1g, sa nazýva hypergravitácia.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Keď sa astronaut vracia na Zem vo vesmírnej lodi, je vystavený hypergravitácii 4g, čo zodpovedá štvornásobku jeho telesnej hmotnosti. Hypergravitačné centrifúgy sa považujú za revolučný výskumný nástroj, pretože dokážu vytvoriť extrémne fyzikálne podmienky, ktoré v bežnom prostredí neexistujú. Chen Yunmin z Čínskej akadémie vied uviedol, že takéto zariadenia by mohli „stlačiť“ čas a priestor, čo by umožnilo výskum mnohých komplexných fyzikálnych problémov.

„Vedci môžu napríklad pozorovať transport znečisťujúcich látok, ktorý by v prírode trval desiatky tisíc rokov,“ vysvetlil Chen, ktorý je zároveň hlavným iniciátorom tohto masívneho vedeckého zariadenia. Špičkové hypergravitačné zariadenie vyvinuli aj inžinieri americkej armády. Má kapacitu približne 1200 g-t (gravitačné zrýchlenie × tona). Budované zariadenie v Chang-čou bude mať celkovú kapacitu 1900 g-t.

Projekt je navrhnutý tak, aby sa v ňom nachádzalo šesť hypergravitačných experimentálnych komôr, z ktorých každá bude zameraná na určitú oblasť výskumu: svahové a priehradné inžinierstvo, seizmickú geotechniku, hlbinné inžinierstvo a životné prostredie, hlbinné morské inžinierstvo, geologické procesy a spracovanie materiálov.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Napríklad v hlbinnom morskom inžinierstve by takýto vedecký výskum mohol priblížiť k realite hydráty zemného plynu. Ide o zamrznuté fosílne palivo, ktoré sa nachádza na morskom dne a pod permafrostom a pozostáva z vody a plynu, zvyčajne metánu. Tieto hydráty sa považujú za bohaté zásoby energie, ponúkajú čisté spaľovanie, čo z nich robí jeden z najsľubnejších alternatívnych zdrojov energie budúcnosti.

Podľa vedcov zapojených do projektu budú hypergravitačné experimenty schopné reprodukovať proces ťažby a simulovať rôzne metódy ťažby v hlbinách mora, čo poskytne dôležitú vedeckú a experimentálnu podporu pre optimálnu ťažbu a minimalizáciu budúcich nešťastí. Podľa verejne dostupných informácií náklady na vybudovanie zariadenia CHIEF presiahnu 2 miliardy jüanov (276,5 milióna USD).

Zdroj: msn.com

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

vsak toto je obycajna centrifuga reakcia na: Čína má hypergravitačný stroj na „stláčanie“ času a priestoru

27.11.2024 09:11
Mozno dosahuje vacsie g-cka, ale i tak to nestlaca cas a priestor. Akurat tak dokaze urychlit sedimentaciu.
Reagovať

Jazykový model reakcia na: Čína má hypergravitačný stroj na „stláčanie“ času a priestoru

23.11.2024 19:11
Na čom sa len trénoval tento jazykový model že vypotil takú blbosť o čínskom stroji času?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať