SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Čína má novú plazmovú stealth technológiu na maskovanie stíhačiek

Technológie
0

Čína môže mať čoskoro neviditeľné stíhačky schopné oklamať aj radary. Tamojší vedci tvrdia, že pokročilé plazmové stealth zariadenie dokáže „zamaskovať“ špecifické oblasti lietadla pred bežným radarom. Podľa vojenských expertov používa nová čínska plazmová technológia nabité plynové oblaky okolo lietadiel na absorbovanie radarových lúčov bez toho, aby sa výrazne menil dizajn lietadla.  

Ako funguje nové zariadenie? Operátori aktivujú elektrónové lúče, ktoré ionizujú okolité molekuly vzduchu na plazmu pohlcujúcu rádiové vlny, čím ukrývajú kľúčové prvky, ako je kokpit alebo kupola predného kužeľa. Zvyšok lietadla zostáva z hľadiska radaru nezmenený.

Najlepšie na tom je, že systém sa rýchlo zapája a umožňuje pilotom podľa potreby vstúpiť a vystúpiť z plazmového plášťa počas misie. Samozrejme, nie to je úplná neviditeľnosť, dokonca aj plazma trochu ohýba svetlo. No radary vidia len neostré kvapôčky nabitých častíc, v ktorých sa skrýva lietadlo, ničím nepripomínajúce stíhačku. Nie sú potrebné žiadne úpravy na aerodynamický dizajn, ako to vyžaduje štandardná stealth technológia.

Zdroj: techplugged.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať