SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nová technológia by mohla 10x zvýšiť dojazd elektromobilov

Technológie
0

Výskumníci z Pohang University of Science & Technology (POSTECH) odhalili prelomové riešenie na desaťnásobné zvýšenie kapacity batérie na ukladanie energie, ktorá by mohla zmeniť podobu celého odvetvia elektrických vozidiel. Ich výskum má potenciál výrazne zvýšiť hustotu energie lítiovo-iónových batérií prostredníctvom začlenenia vysokokapacitných anód.

Podstata anód spočíva ukladaní energie počas fázy nabíjania a jej následné vybíjanie, keď sa batéria používa. V súčasnosti sa na anódy väčšiny moderných lítiových batérií používa grafit. Existujú však materiály, ako je napr. kremík, ktoré majú oveľa väčšiu energetickú kapacitu ako grafit, vďaka čomu sú potenciálne vhodnejšie na efektívny dizajn batérií. Problémom však vždy bola stabilizácia batérie, ktorá využíva kremíkovú anódu.

Vnútorné reakcie v batérii totiž spôsobujú expanziu kremíka, čo predstavuje hrozbu pre stabilitu a bezpečnosť batérie. Inovatívny prístup juhokórejských vedcov zahŕňa návrh špeciálneho spojovacieho materiálu, schopného zabrániť expanzii vysokokapacitnej kremíkovej anódy. Výsledkom je lítiová batéria, ktorá sa pýši ohromujúcou desaťnásobnou kapacitou oproti svojim náprotivkom s grafitovou anódou.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať