
Čínski seniori môžu jazdiť v metre zadarmo. Stačí, ak použijú svoju tvár
Za cestovný lístok dnes možno zaplatiť pomocou bezkontaktných kariet, smartfónu alebo smart hodiniek, no v Číne skúšajú ďalší inovatívny spôsob – chcú umožniť ľuďom platiť tvárami. V Šenčene, najdôležitejšom technologickom centre krajiny, nedávno zaviedli nový systém, ktorý umožňuje ľuďom vo veku nad 60 rokov zaregistrovať sa na bezplatné jazdy metrom a použiť tvár ako lístok.
S touto formou rozpoznávania tváre sa experimentuje aj v iných mestách vrátane Ťi-nanu, Šanghaja a Nankingu. Informovali o tom noviny South China Morning Post. Technológia vyvinutá spoločnosťou Tencent vyžaduje, aby sa ľudia nad 60 rokov zaregistrovali do systému, aby mohli otvoriť turnikety. Očakáva sa, že cestujúci sa tak rýchlejšie dostanú na nástupištia a zabráni sa podvodom. Použitie tohto druhu technológie je však kontroverzné.
Technológiu rozpoznávania tváre používanú v Číne už predtým kritizovali obhajcovia súkromia, ako aj používatelia čínskej sociálnej siete Weibo. Čína je známa všadeprítomným monitorovacím systémom, pozostávajúcim z viac ako 170 miliónov kamier CCTV, ktoré využívajú umelú inteligenciu na identifikáciu ľudí, aj keď je ich tvár skrytá. Minulý rok bola zavedená aj technológia „rozpoznávania chôdze“, aby sa ľudia dali jednoducho spoznať podľa spôsobu, ako kráčajú.
Medzi iniciatívy v oblasti dohľadu v krajine patrí aj tzv. program „vtáčích špiónov“. V rámci neho sa využívajú kŕdle robotických vtákov na monitorovanie ľudí z oblohy. Drony podobné holubici sú vybavené kamerou s vysokým rozlíšením, technológiou GPS a systémom riadenia letu, ktorý umožňuje diaľkové ovládanie zo zeme.
Čínska monitorovacia sieť je napojená na kontroverzný systém sociálneho kreditu. Ľudia s nízkym kreditom nemajú prístup k niektorým veciam, napr. vysokorýchlostnému internetu či najlepším hotelom, prípadne sa im zakáže cestovať do zahraničia, ale aj v rámci krajiny.
Zdroj: standard.co.uk, independent.co.uk.
Zobrazit Galériu