
Čip plný malých červov dokáže odhaliť rakovinu pľúc
Háďatká, drobné červy s dĺžkou len 1 mm, priťahuje zápach produkovaný rakovinovými bunkami. To inšpirovalo vedcov na vytvorenie unikátneho typu zariadenia na detekciu rakoviny pľúc: čipu doslova naplneného týmito malými živočíchmi. Podľa tlačovej správy sa ukázalo, že tento koncept bol na 70 % účinný pri detekcii buniek rakoviny pľúc, čo by mohlo viesť ku skoršej detekcii, ako je možná v súčasnosti pomocou biopsií a zobrazovacích technológií.
Vedci nazývajú svoj koncept „červ na čipe“ (worm-on-a-chip) a poznamenávajú, že môžu byť schopní zlepšiť presnosť detekcie rakoviny pomocou háďatiek, ktoré sa už „naučili“ vyčuchať rakovinové bunky. „Červ na čipe“ je pomerne jednoduchý koncept. Ide o zariadenie, ktoré je vyrobené zo silikónového elastoméru a má v strede malú komoru s dvoma kanálmi vedúcimi do dvoch jamiek, po jednej na každom konci čipu.
Háďatká sú umiestnené v centrálnej komore, zatiaľ čo kvapka zdravých pľúcnych buniek je umiestnená v jednej jamke a kvapka buniek rakoviny pľúc sa nachádza v druhej jamke. Červy, o ktorých sa hovorí, že majú silný čuch a preferujú zápach produkovaný rakovinovými bunkami, sa budú pohybovať po oboch kanáloch smerom k vybranej jamke, pričom viac sa ich bude pohybovať smerom ku kvapke kultivovaných buniek rakoviny pľúc.
V správe sa uvádza, že trvalo len približne hodinu, kým sa väčšina červov dostala ku kultúre rakovinových buniek. Výskumníci zistili, že ich zariadenie malo presnosť približne 70 % pri detekcii vzorky rakoviny pľúc. Vedci tvrdia, že test by bolo možné urobiť citlivejším a zlepšiť jeho presnosť použitím červov, ktoré už poznajú pach rakovinových buniek. Tím plánuje ďalšie testy s použitím iných látok od pacientov s rakovinou vrátane vzoriek dychu, moču a slín.
Zdroj: slashgear.com.
Zobrazit Galériu