S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Čistá a zdravá voda pre domácnosť

0

Voda je jedna zo základných zložiek potrebných pre život, preto je nevyhnutné, aby voda určená na konzumáciu, teda nielen na pitie, ale aj na varenie, bola čo najkvalitnejšia. Kvalitu vody môžete zlepšiť filtráciou.

S_Fold6_10 titulka Advertisement  

Kvalita vody

V prvom rade potrebujete vedieť, aká je kvalita vody z vodovodu vo vašej domácnosti. Môžete to zistiť na stránkach lokálnej vodárenskej spoločnosti alebo pomocou súpravy testov na domáce použitie. Každá vodárenská spoločnosť v pravidelných intervaloch robí rozbor kvality vody. Výsledkom rozboru sú hodnoty obsahu vápnika a horčíka, dusičnanov, dusitanov, mangánu, voľného chlóru, železa a hodnota pH. Výsledky sa zverejňujú pre jednotlivé vetvy vodovodnej siete, pretože na kvalitu vody vplýva aj potrubie. Jedna vetva spravidla zahŕňa niekoľko ulíc, prípadne sídlisko alebo jeho časť, čiže výsledky nezahŕňajú vplyv niekoľkých posledných stoviek metrov potrubí až po vodovodnú prípojku vo vašom byte. Inak povedané, voda vo vašom byte nebude lepšia, než ukazujú výsledky rozboru vodárenskej spoločnosti, ale vplyvom prívodného potrubia a vodovodných potrubí v dome môže byť horšia, dokonca aj podstatne horšia. Preto je dôležité otestovať vodu priamo v byte. V ponuke sú rôzne súpravy testov na analýzu tvrdosti a pH vody a na zisťovanie obsahu chlóru, železa, dusičnanov, dusitanov, medi, olova, fluoridov, prípadne ďalších prvkov.

Pitná voda je prirodzeným zdrojom vápnika a horčíka. Ich obsah rozpustený vo vode predstavuje tvrdosť vody. Vápnik je nevyhnutný pre nervovo-svalovú činnosť, jeho nedostatok v tele spôsobuje rednutie a mäknutie kostí, zvyšuje riziko predčasného pôrodu a narodenie dieťaťa s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou. Odporúčaná denná dávka je 800 mg/os/deň. Horčík je dôležitý aktivátor enzymatických reakcií v tele a jeho nedostatok zvyšuje u človeka riziko srdcovej arytmie, akútneho infarktu myokardu, cievnej spazmy, rednutia kostí. Odporúčaná denná dávka je 350-400 mg/os/deň. Zo zdravotného hľadiska je vhodné na pitné účely uprednostňovať tvrdšiu vodu, tá však z hľadiska zanášania vodovodných potrubí aj životnosti spotrebičov v domácnostiach spôsobuje tvorbu vodného kameňa.

Tvrdosť vody sa udáva v takzvaných nemeckých stupňoch (1 oN = 0,1786 mmol/l), pričom

Tvrdosť vody

Stupeň tvrdosti  oN

Veľmi mäkká

0 až 4

Mäkká

4 až 8

Stredne tvrdá

8 až 12

Dosť tvrdá

12 až 18

Tvrdá

18 až 30

Veľmi tvrdá

>30

Odporúčaná hodnota v zmysle vyhlášky MZ SR č. 91/2023 Z. z. je 1,1 – 5,0 mmol/l, čo v prepočte na nemecké stupne predstavuje 6,16 – 28,04 oN. Keďže ide len o odporúčanú hodnotu, nie je záväzná.

Dusičnany (NO3) sú v malom množstve prirodzenou súčasťou vôd. Prekročenie ich limitu v pitnej vode (50 mg/l) spolu s dusitanmi (NO2) signalizuje, že v okolí zdrojov a rozvodných sietí sa nadmerne používajú hnojivá alebo dochádza k únikom odpadových vôd zo žúmp a septikov. V tráviacom systéme môžu spôsobiť zníženie schopnosti prenášať kyslík v tele. Reakcia dusitanov s niektorými druhmi baktérií v tráviacom trakte môže mať karcinogénne účinky a nepriaznivý vplyv na reprodukčné funkcie.

Železo a mangán sa môžu vyskytovať vo vode a môžu byť príčinou jej zákalu. Prítomnosť železa a mangánu vo vode nemá na naše zdravie negatívny vplyv, ovplyvňuje skôr senzorické vlastnosti vody (chuť, farbu, pach) a môže spôsobovať hygienické a technologické prekážky vodovodných potrubí.

Hodnota pH indikuje, či je voda neutrálna (pH 7), kyslá (menej ako 7) alebo zásaditá (viac ako 7). Rozmedzie pH v pitnej vode je 6,5 – 9,5.

Vodárenské spoločnosti používajú na úpravu pitnej vody malé množstvo chlóru, ktorý vo vode ničí vírusy a baktérie.

Kanvice a integrované filtre

Filtračné kanvice využívajú filtre na báze uhlíka, ktoré môžu odstrániť niektoré nečistoty, ako je chlór a niektoré ťažké kovy. Majú však obmedzenú kapacitu a ich účinnosť môže byť nižšia v oblastiach s tvrdou vodou alebo s vysokou koncentráciou nečistôt. Preto ich považujeme skôr za dočasné riešenie, prípadne sú vhodné na použitie na chate, a keďže sú kompaktné, môžete si ich zobrať so na dovolenku či výlet. V kvalitnejších zariadeniach, ktoré „spracovávajú“ pitnú vodu, najčastejšie v kávovaroch či kombinovaných chladničkách s výrobníkom ľadu, sú spravidla integrované aj vložky na filtrovanie vody. V prípade chladničiek je teleso filtra integrovanou súčasťou systému, v prípade kávovarov je filter súčasťou balenia a je na vás, či ho do nádobky na vodu vložíte a budete používať. V obidvoch prípadoch dôrazne odporúčame filtračné vložky v stanovených intervaloch vymieňať.    

Komplexné systémy na filtrovanie vody

Filtračné systémy sú oveľa efektívnejšie než jednoduché riešenia typu filtračnej kanvice, pretože obsahujú viac druhov filtrov vrátane uhlíkových, sedimentových a filtrov na princípe reverznej osmózy. Dokážu odstrániť väčšie množstvo kontaminantov vrátane ťažkých kovov, pesticídov a niektorých mikroorganizmov. Vyžadujú si však odbornú montáž. Systémy reverznej osmózy dokážu odstrániť až 99 % rozličných kontaminantov vrátane solí, ťažkých kovov a organických zlúčenín. Je to jedna z najefektívnejších metód filtrácie, ale systémy na báze reverznej osmózy môžu byť drahé a vyžadujú pravidelnú údržbu.

Filtračné systémy rozdeľujeme podľa toho, kam sa montujú. Môžete ich namontovať pri vstupe vody do domu, na vetvu vodovodného potrubia pre kuchyňu alebo na prívode k vodovodnému kohútiku v kuchyni. Vtedy sú spravidla umiestnené pod drezom, prípadne pri kohútiku pod omietkou. Ak je filtračný systém na prívode vody do domu, treba počítať s tým, že ním bude pretekať všetka voda, teda aj voda na sprchovanie či splachovanie toaliet. Keďže vložky jednotlivých filtrov majú stanovený objem vody, ktorý dokážu vyčistiť, filtrovať vodu na splachovanie je nehospodárne. Treba si uvedomiť, že na pitie a varenie sa využijú približne 2 – 3 percentá spotrebovanej vody. Preto sa filtre odstraňujúce prímesi z pitnej vody umiestňujú tam, kde pitnú vodu odoberáme, napríklad v kuchyni pod drezom. Výstup z filtra je vyvedený na samostatný vývod, takzvaný tretí kohútik. Aj keď montáž filtračného zariadenia do kuchynskej linky pod drez zvládne aj šikovný domáci majster, odporúčame skúseného remeselníka, pretože pravdepodobne bude treba upraviť aj priestor pod drezom.

Filtračné systémy majú niekoľko filtrov:

Filter na mechanické nečistoty odstraňuje piesok, hrdzu, čiastočky vodného kameňa zachytené a následne odlúpnuté zvnútra potrubia, prípadne častice niektorých chemikálií. Čím je filter jemnejší, tým menšie častice dokáže zachytiť.

Uhlíkový filter obsahuje patrónu s aktívnym uhlím, ktoré dokáže odstrániť chlór a pomerne veľa druhov organických aj anorganických nečistôt. Zároveň odstraňuje nepríjemný zápach, zákal a zlepšuje chuť vody. Výhoda filtrov s aktívnym uhlím je v tom, že minerálne látky vo vode zostávajú.

Filtre na báze reverznej osmózy sú veľmi účinné, ale ich nevýhodou je, že okrem škodlivých prímesí odstraňujú z vody aj minerálne látky, takže voda priamo z filtra je síce čistá, ale chuťou a zložením je ekvivalentom destilovanej či demineralizovanej vody, akú kupujeme do ostrekovačov či chladičov áut, inak povedané, nie je vhodná na pitie. Preto sa tieto filtre používajú na úpravu vody s vysokým obsahom minerálov a voda na výstupe z filtra musí byť obohatená o potrebné minerály.

Zmäkčovače vody sa používajú na úpravu vody, ktorá obsahuje veľa vápnika, horčíka a ďalších minerálov a zlúčenín, ktoré sa vo forme takzvaného vodného kameňa usadzujú v potrubiach a niektorých spotrebičoch, napríklad na vyhrievacích špirálach práčok, kávovarov či domácich bojlerov. Vodný kameň má zlú tepelnú vodivosť, takže sa zvyšuje spotreba energie týchto spotrebičov. Tvrdá voda nie je zdraviu škodlivá, práve naopak, je prospešná, preto sa zmäkčovače vody inštalujú na prívode vody k spotrebičom, pri ktorých chceme zabrániť usadzovaniu vodného kameňa. Niektoré zmäkčovače pracujú na báze soli, ktorú treba dopĺňať, a tento princíp si vyžaduje napájanie z elektrickej siete. Takéto zmäkčovače sú často súčasťou prívodných potrubí umývačiek riadu. Energeticky efektívnejšie sú zmäkčovače využívajúce povrchové napätie vody.

Filtrovanie vody zo studne

Nie každá nehnuteľnosť je pripojená na verejnú vodovodnú sieť, takže v chatách alebo v rodinných domoch v niektorých odľahlých lokalitách sa ako zdroj pitnej a úžitkovej vody používa studňa. Po rozbore kvality vody zo studne je potrebné vybrať vhodný systém filtrovania. Z vody zo studne niekedy treba odstrániť aj mechanické nečistoty, napríklad piesok, ako aj nežiaduce anorganické a organické prímesi.  

Resumé

Pri rozhodovaní treba určiť objem pitnej vody, ktorý potrebujete vyčistiť. Filtračné kanvice sa hodia na občasné či provizórne používanie. Pre domácnosti odporúčame filtračné systémy a systémy reverznej osmózy, hlavne ak máte doma malé deti alebo chorých. Pri výbere filtračného systému nezabúdajte na náklady na údržbu a prevádzku. Tieto systémy vyžadujú pravidelnú výmenu filtrov alebo čistenie, čo môže ovplyvniť celkové náklady. Niektoré filtračné systémy môžu vyžadovať odbornú inštaláciu, zatiaľ čo iné sú jednoduché na montáž a používanie. Vyberte si systém, ktorý vyhovuje vašim technickým zručnostiam a preferenciám.

FOTO zdroj: depositphotos.com

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať