Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

CorelDRAW Graphics Suite 2021

0

Corel po roku prichádza s novou verziou svojho balíka profesionálneho softvéru CorelDRAW Graphics Suite 2021. Rovnako ako staršia verzia je k dispozícii pre Windows a Mac. Zatiaľ čo v minulom roku Corel priniesol nástroje založené na strojovom učení a umelej inteligencii, tentoraz sa hlavný dôraz kladie na spoluprácu a prístup k nástrojom novej generácie, ktoré zjednodušujú proces tvorby a kontroly návrhov. Nové kolaboratívne nástroje sú odpoveďou vývojárov na súčasnú situáciu, keď je pohyb osôb obmedzený, a tak nie je možné stretávanie pracovných tímov. So zlepšenými možnosťami na ilustrácie a úpravy fotografií môžu návrhári teraz svoje kreatívne zadania plniť v podstatne kratšom čase.

CANON_052021

Aplikácia CorelDRAW.app je po novom optimalizovaná aj na dotykové ovládanie a dostupná už aj pre iPad, vďaka čomu sa profesionálnym grafikom otvárajú ďalšie možnosti predvedenia svojej práce. Pre tých, ktorí sa so softvérom ešte nestretli, iba pripomíname, že súprava CorelDRAW Graphics Suite 2021 ponúka nástroje na vektorové ilustrácie, úpravy fotografií, sadzbu a typografiu a veľa ďalšieho. Obsahuje dovedna sedem v podstate samostatných aplikácií. Tvorcovia majú navyše bezplatne k dispozícii až 7000 klipartov, 1000 fotografií a viac ako 1000 písem True Type a Open Type.

Webová aplikácia CorelDraw.app umožňuje prácu v teréne a vďaka novým kolaboratívnym nástrojom pripomienkovanie v reálnom čase

Nové efektívne kolaboratívne nástroje umožňujú zostať tvorcom v kontakte, mať projekty pod kontrolou a spolupracovať odkiaľkoľvek a v reálnom čase. Medzi úplné novinky patrí napríklad panel Dashboard v apliká­ciách CorelDRAW 2021 a CorelDRAW.app, ktorý funguje ako centrum spolupráce. Ponúka prístup k všetkým súborom návrhu v cloude a po kliknutí zobrazí náhľad, počet členov tímu, komentárov a stav projektu. Umožňuje zdieľať návrhy priamo z aplikácie CorelDRAW 2021 bez nutnosti otvárania jednotlivých súborov. Novinkou sú aj živé komentáre, pomocou ktorých môžu spolupracovníci pridávať komentáre a poznámky k dokumentu v aplikácii CorelDRAW.app a tie sa zobrazia v pracovnom súbore autora návrhu v aplikácii CorelDRAW 2021, ktorý pracuje v systéme Windows alebo Mac. Zdieľanie poznámok a komentárov sa uskutočňuje v reálnom čase a zrýchľuje proces schvaľovania. Aplikácia CorelDraw.App bola po novom integrovaná aj do aplikácie Microsoft Teams. Po prihlásení k firemnému kontu Microsoft 365 môžu tak spolupracovníci vytvárať nové návrhy a podieľať sa na kontrole návrhov s členmi tímu priamo v rámci kanálov Teams. Úplne nová je flexibilná pracovná plocha, ktorá umožňuje zobrazovať, spravovať a upravovať všetky digitálne prvky projektu v jednom ­zobrazení. Môžete presúvať a kopírovať objekty medzi stránkami, porovnávať návrhy vedľa seba a voľne posúvať a organizovať stránky. Nový ukotviteľný panel – inšpektor stránky – zobrazuje všetky stránky návrhu v mriežke miniatúr, čo uľahčuje správu a radenie stránok. Umožňuje prechádzať projekt, pridávať, odstraňovať a premenovávať stránky a jediným kliknutím prepínať režimy medzi zobrazením jednej stránky a novým zobrazením viacerých stránok. Veľmi zaujímavá novinka je aj možnosť hromadného exportu viacerých stránok alebo objektov, pričom pri každom môžete individuálne zadať výstupný formát, veľkosť aj rozlíšenie. Možno tak exportovať rovnaký prvok návrhu v rôznych veľkostiach, rozlíšeniach a formátoch naraz, čo je ideálne pre návrhy webových a mobilných aplikácií. Alebo ľahko exportovať niekoľko položiek s použitím identického nastavenia.


Pri hromadnom exporte si u každej stránky alebo prvku môžete nezávisle meniť parametre aj formát

Viacero noviniek je aj v oblasti kreatívnych nástrojov. Príkladom môže byť perspektívne kreslenie, ktoré umožňuje kresliť objekty alebo ilustrované scény v perspektíve rýchlejšie a ľahšie. Na výber ponúka viacero druhov perspektívy a umožňuje nakresliť alebo pridať existujúcu skupinu objektov na zdieľanej rovine perspektívy a voľne presúvať a upravovať objekty bez straty perspektívy. Zlepšenia sa dočkali aj vodiace linky, ktoré umožňujú prichytávanie samy k sebe, prepínanie mierky a presné presúvanie a transformáciu.

Novinky neobišli ani fotoeditor Corel PHOTO-PAINT 2021. Ukotviteľný panel inšpektor úprav sprístupňuje najdôležitejšie a často používané filtre. Umožňuje rýchlo izolovať objekty a oblasti v rámci obrázkov pomocou nového režimu lokálnych úprav. Nastavenia možno uložiť na ďalšie použitie. Nástroj Nahradiť farby je teraz k dispozícii na novom ukotviteľom paneli a umožňuje vykonávať cielené a čisté úpravy odtieňa, sýtosti a jasu obrázka. Corel PHOTO-PAINT a CorelDRAW 2021 dostali takisto podporu nového formátu HEIF (High Efficiency Image File), ktorý dnes podporuje viacero nových fotoaparátov aj mobilov.


Novinkou je podpora dotykového ovládania aj zariadení iPad

V rámci lepšej spolupráce ponúka teraz CorelDRAW podporu naprieč platformami pre Windows, Mac, web, iPad a ďalšie mobilné zariadenia. Bola pridaná podpora čipu Apple M1. Ponuky, okná a zobrazenie, polia a popisy, tlačidlá a ďalšie prvky používateľského rozhrania navyše odrážajú to najnovšie v systéme Mac OS Big Sur. Súprava CorelDRAW Graphics Suite 2021 je optimalizovaná tak, aby plne využívala grafický procesor (GPU) systému Windows a ponúkala plynulejšie posúvanie a približovanie.

Pri testovaní aplikácie sme ocenili pozorovateľné zrýchlenie manipulácie aj so zložitými objektmi a scénami a lepšiu plynulosť práce s aplikáciou. Veľmi dobre pracovala aj webová aplikácia, v ktorej sme si mohli vyskúšať aj nový panel Dashboard či zdieľanie poznámok. Veľmi zaujímavá novinka je flexibilná pracovná plocha, ktorá sa dokáže prispôsobovať obsahu. Zaujal nás hlavne hromadný obsah viacerých objektov či stránok. Táto funkcia dokáže veľmi podstatne zrýchliť prácu na projektoch a ocení ju každý grafik aj tvorca webových stránok alebo aplikácií.

Okrem najvyššej súpravy CorelDRAW Graphics Suite 2021 sú k dispozícii aj nové, jednoduchšie súpravy CorelDRAW Essentials 2021 a CorelDRAW Standard 2021, ktoré ponúkajú kreatívnym používateľom a malým firmám výkonné a dostupné riešenia podľa ich potrieb. Funkcie na spoluprácu v aplikácii CorelDRAW.app sú dostupné iba prostredníctvom predplateného balíka CorelDRAW Graphics Suite, licencie s programom Maintenance alebo predplatného CorelDRAW.app Pro pre zákazníkov s trvalou licenciou. Aplikácia CorelDRAW.app pre Microsoft Teams je k dispozícii exkluzívne s aplikáciou CorelDRAW.app Enterprise, ktorá je súčasťou ponuky CorelDRAW Business & Enterprise a vyžaduje konto Microsoft 365.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obrovská ponuka funkcií a nástrojov, užitočné nástroje na spoluprácu, možnosť rýchlych pracovných postupov, multiplatformové riešenie
- Nič podstatné

Cena: CorelDRAW Graphic Suite 349 eur / rok, 719 eur / jednorazovo; CorelDRAW Standard 2021  355 eur / rok; CorelDRAW Essentials 2021 - 130 eur / rok

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať