SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

DJI Mini 3 PRO / Drobec, ktorý sa nezdá

0

Spoločnosť DJI sa postupom času vypracovala na špičku v dronoch na domáce aj profesionálne použitie. V júnovom čísle nášho magazínu ste mali možnosť prečítať si recenziu špičkového modelu v spotrebiteľskej a poloprofesionálnej kategórii DJI Mavic 3.

Tentoraz tu však máme horúcu novinku z trochu iného súdka. DJI Mini 3 PRO je najmenší a najľahší model v ponuke, ale tak trocha klame telom. Napriek tomu, že jeho názov evokuje dojem, že ide o nástupcu modelu DJI Mini 2, s týmto modelom má v skutočnosti spoločnú iba hmotnosť. Tá je však veľmi dôležitá, pretože Mini 3 PRO tak spadá do kategórie C0, teda dronov s hmotnosťou do 250 g, ktoré v mnohých krajinách nepodliehajú registrácii. Z funkčnej stránky a možnosťami ide viac o nástupcu modelu DJI Mavic Air 2 v menšom vydaní a so zlepšenými funkciami. Tomu zodpovedá nová kamera s čipom s veľkosťou 1/1,3" a s rozlíšením 48 Mpx, nahrávanie videa s rozlíšením 4K 60p a dátovým tokom 150 Mb/s, väčšia batéria a funkcia Focus Track, prevzatá práve z Mavic Air 2. Novinka prichádza s úplne novou konštrukciou gimbalu, ktorý umožňuje natočiť kameru smerom nahor až o 60°, takže môžete po prvý raz natáčať aj z podhľadu a dokonca umožňuje kameru nastaviť aj do polohy portrét a natáčať na výšku. Dron obsahuje senzory, ktoré detegujú prekážky pred, pod a nad zariadením, bočné senzory nemá. Napriek tomu je to v tejto kategórii nadštandard a dron si poradí aj v komplikovaných prostrediach s porastom. Treba iba dávať pozor, aby sa k prekážkam nepribližoval zboku.

Mini 3 PRO sa dodáva v dvoch verziách, ktoré sa líšia použitým diaľkovým ovládačom. Základný variant má v balení klasický ovládač DJI RC-N1, ktorý sa používa s vloženým mobilom a je rovnaký, ako poznáme z DJI Mini 2 alebo DJI Mavic Air 2. Druhá verzia je o 170 eur drahšia a dodáva sa s novým ovládačom DJI RC so vstavaným displejom. Možno však kúpiť aj samotný dron a samotné ovládače. Novinkou oproti ostatným modelom je, že Mini 3 PRO nedostanete v rozšírenom kite Fly More Combo. Ten možno dokúpiť zvlášť za 189 eur a obsahuje okrem praktickej brašny na dron s príslušenstvom aj 4 páry vrtuliek, 2 batérie, kábel USB-C a nabíjací hub na 3 batérie.

Nový ovládač DJI RC je na pohľad podobný Smart Controleru, ktorý sa dodával k starším modelom. Je však o niečo menší a menej robustný. Obsahuje 5,5" full HD displej so svietivosťou až 700 nitov. Je to síce menej ako pri Smart Controleri, ale svietivosť postačuje aj za jasných slnečných dní. Ovládač má vstavaný slot na kartu microSD, ktorá slúži na nahrávanie záznamu obrazovky, ale aj na sťahovanie videí z dronu. Konštrukcia ovládača vyzerá „lacnejšie“ ako pri Smart Controleri, má tenšie páčky, ale dá sa mu to odpustiť. Ovládač samostatne totiž kúpite za necelých 300 eur, čo je o 600 eur menej ako cena Smart Controlera. Vcelku sa s ním pracuje veľmi dobre a veľká výhoda je, že nepotrebujete mobil. Treba si totiž uvedomiť, že na lietanie normálne potrebujete mobil z prémiovej triedy, ktorý má vysokú svietivosť displeja, ináč si za slnečných dní veľmi nepolietate. S ovládačom DJI RC stačí vybaliť dron, zapnúť a lietať. Páčky sú, samozrejme, demontovateľné a aj toto zdržovanie možno vyriešiť dokúpením krytu na páčky, takže ich do brašny nemusíte demontovať. Jediné, čo by som mohol ovládaču vyčítať, je to, že výrobca prehodil tlačidlá spúšte fotoaparátu a kamery, takže filmovanie zapínate vľavo. To je trocha mätúce, hlavne pre pilotov, ktorí lietajú aj s inými dronmi. Dúfam, že sa to časom bude dať aspoň softvérovo prehodiť. Ovládač aj dron podporujú zlepšenú technológiu prenosu videa DJI OcuSync 3+, ktorej teoretický dosah je až 15 km.

No dosť bolo parametrov, pozrime sa, ako sa s novinkou žije. Keďže už dlhší čas využívam dron Mavic Air 2, s ktorým najčastejšie natáčame testy áut, v tejto úlohe sme samozrejme vyskúšali aj nový „Miník“. Zväčša potrebujeme, aby dron automaticky sledoval auto za jazdy, a to z rôznych uhlov, či už spredu, zboku, prípadne aby nás sledoval zozadu. Najnáročnejšia je úloha, keď dron letí vpredu naboku, takže musí sledovať dráhu auta a letieť šikmo dozadu, pričom udržuje vzdialenosť v dvoch osiach. Modely Mavic Air 2 a Air 2S to síce zvládajú, ale pri rozbiehaní auta musíte sledovať, či sa dron chytil. Pri rozjazde najprv sleduje, čo auto robí, a po pár metroch začne sledovanie. V tomto ohľade vidno, že Mini 3 PRO má pravdepodobne výkonnejší hardvér. Tracking sa chytá už po pár centimetroch a prakticky hneď sa drží objektu. Sledovanie prebieha veľmi presne, aj keď auto zatáča. Zaujímavé je, že ak dron sleduje auto zboku a to zmizne napríklad za porastom alebo stromom, systém prediktívne po pôvodnej trase hľadá, kedy sa zase objaví. Hneď ho zachytí a sleduje ďalej. Pri väčších prekážkach síce môže dôjsť k trhnutiu obrazu, ale to možno vystrihnúť. Mavic Air 2 v takýchto situáciách často objekt stratí a už ho nedokáže sám znovu zamerať. Kvalita obrazu je veľmi dobrá a nahrávať môžete aj 10-bitové video v kodeku H.265 rovnako ako 4K HDR video. Tak ako pri Mavic Air 2 aj tu Focus Track funguje iba do záznamu 4K30p. Pri 4K60p a ani pri nahrávaní na výšku ho nemožno použiť. Na režime na výšku poznať, že ide o prvú implementáciu, ktorá má ešte svoje chybičky. Okrem sledovania je to predovšetkým pomerne výrazný rolling shuter, ktorým trpí takéto video.

Pri normálnom nahrávaní najčastejšie využívame režim 4K30p, ktorý funguje bez problémov. Režim 4K60p je výhodný na nahrávanie športov a rýchlej akcie a umožňuje 50 % spomalenie. Veľmi dobre je použiteľný aj pri letoch nad krajinou, keď poskytuje plynulejší obraz. Veľkosť snímača priaznivo vplýva aj na snímky za šera, ale s ubúdajúcim svetlom kvalita videa klesá. Napriek malým rozmerom je dron prekvapivo odolný proti vetru. Obraz je aj v takýchto podmienkach stabilný a rovnako dobre zvláda aj sledovanie. Veľmi dobrá je aj kvalita fotiek, ktoré môžete ukladať v JPEG alebo RAW vo formáte DNG. V tomto prípade sú veľmi dobre použiteľné aj zábery na výšku. Dron navyše umožňuje aj fotenie vo vysokom rozlíšení 48 Mpx. Ak nepracujete v 4K rozlíšení, môže byť zaujímavý aj videozáznam 1080/120p, ktorý umožňuje až štvornásobné spomalenie pri prehrávaní v 1080/30p. Na zvýšenie dynamického rozsahu videa možno vy­užiť aj obrazový režim D-Cinelike. Nový systém prenosu videa DJI O3 umožňuje prenos videa v kvalite 1080/30p s dátovým tokom až 18 Mb/s až na vzdialenosť 12 km. Samozrejme, táto vzdialenosť je uvádzaná skôr na porovnanie, aby bol zdôraznený výkon prenosu. Pravda je, že obraz je veľmi kvalitný a neseká sa. DJI RC však vykazuje mierne slabší dosah signálu ako ovládač DJI RC-N1. Je to dané predovšetkým tým, že antény sú ukryté vnútri ovládača. V súčasnosti je to však ťažké posudzovať, ide o úplne nový model ovládača a je dosť možné, že ďalším ladením softvéru sa podarí signál zlepšiť. V praxi sa mi však stalo iba raz, že prenos zakockoval a zobrazilo sa hlásenie o slabom signáli. Bolo to však v zastavanej oblasti a dron bol zatienený hustou vegetáciou. Ináč sme však so signálom problémy nemali a k jeho strate nedošlo ani raz. Pochopiteľne, okrem spomínaných letových režimov tu nájdete aj predprogramované režimy Master shots, keď dron vykonáva sériu predprogramovaných pohybov. Vzhľadom na možnosť použitia Focus Track však väčšinu týchto scén zvládnete aj sami a často lepšie. Zaujímavý je aj režim Hyperlapse na zaznamenávanie pôsobivých časozberných snímok v pohybe. Medzi fotorežimami zase nechýba viac druhov automaticky vytváraných panorám. Pri sťahovaní súborov do mobilného zariadenia možno vy­užiť funkciu Quick transfer, pomocou ktorej môžete cez priame pripojenie Wi-Fi prenášať dáta rýchlosťou až 25 Mb/s. Batéria podľa výrobcu vydrží 34 minút letu. Nám sa bežne darilo 28 – 30 minút, čo je veľmi dobré. Výrobca na zahraničných trhoch ponúka aj batériu s väčšou kapacitou až na 47 minút letu, na našom trhu sa však nepredáva, najskôr z toho dôvodu, že dron by v tom prípade už spadal do vyššej kategórie C1.

O DJI Mini 3 PRO by sa toho dalo písať ešte veľa. V každom prípade však ide o jeden z najzaujímavejších dronov pre milovníkov videa na trhu. S miniatúrnymi rozmermi ponúka funkcie a kvalitu obrazu, ktoré boli dosiaľ výsadou iba vyšších modelov, a pridáva k tomu ďalšie nové možnosti využitia. Ak ste vlastníkom modelu Mini 2 a využívate ho iba na rekreačné zalietanie, tu nie je veľa dôvodov na výmenu. Väčší zmysel to má pre majiteľov Mavic Air 2, ktorým poskytne viac možností a funkcií s menšími rozmermi a takmer rovnakou kvalitou videa a fotiek v najmenej sledovanej kategórii C0. Ak vám tento model kvalitou a potrebou večerných záberov nebude vyhovovať, možno siahnuť po novom Mavic 3. Za ten si však priplatíte.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborné sledovacie režimy, kvalita videa a fotiek, výdrž, jednoduchá ­obsluha, malé rozmery, ovládač bez potreby mobilu
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Hmotnosť 249 g, kamera 1/1,3" CMOS, efektívnych bodov 48 Mpx, FOV: 82,1°, ekvivalentná ohnisková vzdialenosť 24 mm, svetelnosť f/1,7, elektronický čas uzávierky 2 s – 1/8000 s, záznamové formáty fotky JPG/DNG (RAW), video H.264, H.265, max. rozlíšenie videa 3840 × 2160, max. 60p, Slow motion 1080/120p (záznam sa ukladá priamo ako slow motion so snímkovou frekvenciou podľa nastavenia), max. dátový tok H.264, H.265 150 Mb/s. zoom rozsah: 4K: 2×, 2.7K: 3×, FHD: 4×, rozlíšenie foto 4:3: 8064 × 6048 (48 Mpx), 4032 × 3024 (12 Mpx), 16:9: 4032 × 2268 (12 Mpx), gimbal: 3-osový motorizovaný, batéria Li-po 2453 mAh (18,1 Wh), 80,5 g, čas nabíjania 64 min v drone, 56 min v nabíjacom hube, DJI RC: výdrž batérie 4 hodiny, prenosové frekvencie: 2,400 – 2,4835 GHz, 5,725 – 5,850 GHz

Cena: DJI Mini 3 Pro 829 EUR, DJI Mini 3 Pro s DJI RC 999 EUR, DJI Mini 3 Pro Fly More Kit 189 EUR

Ceny sú uvedené bez servisného programu DJI Care (85 EUR/rok, 139 EUR/2 roky)

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať