SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

DJI Osmo Pocket 3 / Gimbal do vrecka pre profesionála

1

Rad stabilizovaných kamier DJI Osmo Pocket je na trhu unikátom a po dvoch úspešných predchodcoch prichádza teraz tretia generácia, ktorá však úplne mení hru. Niežeby predchodcovia boli bežné modely, ale novinka prináša zlepšenia azda vo všetkých smeroch. Na začiatok treba uviesť, že Osmo Pocket 3 nie je akčná kamera. Ide o profesionálne orientovanú stabilizovanú kameru na natáčanie za jazdy, natáčanie vlogov či produktových predstavení. Vzhľadom na to, že na stabilizáciu sa využíva mechanický trojosový gimbal, nemá žiadnu odolnosť proti vode a prachu a nemala by byť montovaná na exponované miesta s veľkými vibráciami, ako sú riadidlá bicykla či motocykla, alebo priamo na longboard či snowboard. V týchto prípadoch je lepšie umiestniť kameru na hruď alebo na prilbu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Koncepcia kamery vychádza z jej predchodcu. Telo je orientované na výšku, s gimbalom a vstavanou kamerou navrchu. Oproti Pocket 2 je celá kamera vyššia, širšia a hlbšia. Gimbal nesie úplne novú kameru s veľkým 1" snímačom CMOS s rovnakým ohniskom 20 mm a svetelnosťou f/2,0. Výrobca síce rozlíšenie snímača priamo neuvádza, podľa parametrov foto a videa sa však dá predpokladať, že fyzické rozlíšenie je asi 9,4 – 9,8 Mpx. Pri necelých 10 Mpx sú na ploche 1" snímača pixely extrémne veľké, vďaka čomu poskytujú vysokú úroveň signálu. Výsledkom je čistý obraz bez šumu a s dobrým farebným podaním a dynamikou. Snímač navyše umožňuje rýchle odčítanie, vďaka čomu kamera umožňuje natáčanie spomalených videí v rozlíšení 4K s frekvenciou až 120p. Veľmi významná novinka je aj možnosť záznamu v 10-bitovej hĺbke farieb v režime D-Log M. Tento režim záznamu, samozrejme, vyžaduje dodatočné spracovanie záznamu, minimálne aplikovaním tabuľky LUT. Video však vďaka tomu možno upravovať v pomerne veľkom rozsahu bez straty kvality. Môžete dodatočne vyvážiť bielu, upraviť farby, expozíciu, úroveň svetiel a tieňov a veľa ďalšieho. Môžete takisto aplikovať rôzne tabuľky LUT na dodanie rôzneho farebného podania a prispôsobenie obrazu iným kamerám pri viackamerovom zázname.


Samotná kamera obsahuje aj modul Wi-Fi a Bluetooth a vstavanú batériu na 166 minút prevádzky s rýchlym nabíjaním

Profesionálnemu nasadeniu kamery pomáhajú aj pokročilé sledovacie funkcie s technológiou Active Track 6.0 a fázové, celosnímačové automatické zaostrovanie PDAF. V základnom režime, ak je kamera otočená dopredu, stačí dvojitým kliknutím označiť objekt záujmu. Ten automatika zarámuje a bude udržovať v rámci možností gimbalu v strede obrazu, aj keď sa budete pohybovať okolo neho, prípadne on okolo vás. To platí aj pre sledovanie tváre alebo postavy. Ak poloha v strede obrazu nevyhovuje, stačí joystickom posunúť kameru do vhodnejšej polohy a tá bude udržovať objekt v novom umiestnení. Ikonkou vpravo dole alebo trojitým stlačením joysticku otočíte kameru dozadu, na seba. Automaticky sa spustí režim rozpoznania tváre. Kamera vyhľadá vašu tvár a sleduje ju, pričom udržuje správnu kompozíciu. Novinkou je aj režim dynamické sledovanie, vďaka ktorému môžete objekt uzamknúť pomocou pravidiel zlatého rezu a udržiavať tak správnu kompozíciu záberu. Úplne nová inteligentná funkcia je aj režim Product Showcase, ktorý pracuje presne podľa svojho názvu. Slúži na ukazovanie produktov. Keď ho zvolíte, stačí, že je kamera na statíve alebo ju niekto drží a vy rozprávate o produkte. Keď ho chcete ukázať, dáte ho pred seba a kamera sa automaticky preostrí naň, a keď zmizne zo záberu, opäť zaostrí na vás. Je to veľmi užitočná funkcia a pracuje spoľahlivo.

K dispozícii sú aj zaujímavé efekty zlepšenia tváre Glamour Effects 2.0, ktoré sa však už ovládajú z aplikácie DJI Mimo. Najviditeľnejšie a veľmi zásadné zlepšenie oproti predchodcom je nový preklápateľný displej. Oproti malým 1" displejom predchádzajúcich generácií, ktoré boli navyše vo formáte 4:3, takže miniatúrny obraz 16:9 bol orezaný pruhmi, tu teraz máme 2" displej OLED vo formáte 16:9 a so svietivosťou až 700 nitov, takže je bez problémov použiteľný aj za slnečného dňa. Rozmer sa nemusí zdať veľký, ale displej umožňuje kvalitný náhľad videa aj pohodlné dotykové ovládanie. Jeho otočením do vodorovnej polohy kameru zapnete. Pre milovníkov portrétového režimu kamera umožňuje natívny záznam 3K videa na výšku. Oproti dronom série Mini sa tu však kamera neotočí o 90°, ale využíva sa výrez, preto je rozlíšenie „iba“ 3K. Vzhľadom na to, že takéto videá sa používajú iba na sociálnych sieťach a pozerajú prevažne na mobiloch, je toto rozlíšenie viac ako postačujúce. Záznam videa môžete napevno nastaviť na šírku alebo na výšku, prípadne zvoliť možnosť, že sa bude meniť podľa polohy displeja.


Obsah súpravy DJI Osmo Pocket 3 Creator Combo

Ovládanie kamery je podobné ako pri predchádzajúcej generácii, ibaže pod displejom už nie je univerzálny konektor pogo, ale napevno umiestnené tlačidlo spúšte a malý päťsmerový joystick. Novinkou je, že komunikačný modul Wi-Fi a bluetooth je umiestnený priamo v tele kamery, takže tú teraz môžete používať bez doplnkov aj s mobilom a bezdrôtovým mikrofónom.

Kamera sa predáva v dvoch súpravách, v základnej dostanete okrem tvrdého puzdra krátky nadstavec, ktorý predĺži telo kamery a má dve funkcie, kamera sa s ním lepšie drží a naspodku má statívový závit na pripevnenie na akýkoľvek statív či trojnožku. Vzadu je aj priechodný konektor USB-C na nabíjanie, pripojenie k PC alebo k súprave DJI Mic. Okrem toho v tejto súprave je už iba pútko na ruku a kábel USB-C. Na vážnejšiu prácu je však lepšia súprava Creator Combo, v ktorej je navyše dlhší nadstavec s prídavnou batériou na ďalších 106 minút nahrávania (interná batéria asi 116 minút v 4K alebo 166 minút vo full HD) so statívovým závitom aj USB-C (možno nabíjať aj samostatne), malá skladacia trojnožka, širokouhlý objektív s magnetickým úchytom a hlavne bezdrôtový mikrofón s protivetrovou mačičkou a magnetom na pripevnenie pod šaty. Okrem toho dostanete koženkové puzdro, v ktorom môžete všetko prenášať.

Čo sa týka batérie, významnou novinkou je rýchle nabíjanie výkonom až 33 W s podporou PD, vďaka ktorému ju nabijete na 80 % už za 16 minút. Ak používate nadstavec s prídavnou batériou, najprv sa vybíja batéria v ňom a potom interná. Ak je interná vybitá a pripojíte nadstavec, nabije sa interná batéria. Vďaka tomu môžete počas natáčania oddelene nabíjať externú batériu bez potreby prerušiť filmovanie.

Pocket 3 používa vstavaný trojmikrofónový systém, ktorý efektívne redukuje šum vetra a zaznamenáva všesmerový stereo zvuk. V nastaveniach si pritom môžete nastaviť aj smerovú charakteristiku, či chcete zaznamenávať celý priestor, alebo iba vpredu či vzadu. Využívať môžete aj bezdrôtový mikrofón DJI Mic2, ktorý dostanete v súprave Creator Combo. Kamera dokonca umožňuje spolupracovať až s dvoma mikrofónmi, takže môžete jednoducho nahrávať rozhovory. Druhý mikrofón možno dokúpiť samostatne.

 

Medzi hlavnými režimami práce nájdete položky Panorama, Foto, Video, Low Ligh, Slow motion a Motionlapse. Všetky režimy sú nastaviteľné. V menu Motionlapse nájdete okrem režimu Motionlapse pre záznam s programovým pohybom kamery aj Hyperlapse na filmovanie časozberov za pohybu a Timelapse na záznam statických časozberov. Tu si môžete zvoliť z rýchlych volieb Crowds (dav ľudí), Clouds (oblaky), Sunset (západ slnka) a Custom, keď si všetky parametre nastavíte ručne.

Fotky sú zaznamenávané vo veľkosti políčka 4K videa, teda 3840 × 2160 bodov alebo 3072 × 3072 v JPEG a DNG. Kvalita fotiek je veľmi dobrá, s množstvom detailov a bez šumu. Vynikajúca je kvalita videa, hlavne pri využití 10-bitového záznamu. Video 4K 60p je zaznamenané s dátovým tokom 130 Mb/s a s výborným podaním farieb vrátane pleťových, veľmi nízkou hladinou šumu a vysokou ostrosťou. Excelentné výsledky podáva kamera pri filmovaní v noci a v slabých svetelných podmienkach. Systém zaostrovania si bravúrne poradil vo všetkých testovaných situáciách. Pomocou aplikácie DJI Mino možno video v rozlíšení 1080p priamo streamovať na sociálne siete. V súčasnosti kamera nemá na trhu žiadnu porovnateľnú konkurenciu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita výstupov aj v noci, výbava, ovládanie, 10 bit 4K video, Slow motion 4K 120p, výdrž, rýchlosť nabíjania, bezdrôtový mikrofón, vstavané Wi-Fi, bluetooth, displej
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Snímač CMOS 1", 9,4 Mpx, prepočítaní ohnisková vzdialenosť 20 mm, svetelnosť f/2,0, pamäťová karta micro SDXC do 512 GB, podporované formáty foto RAW (DNG), JPEG, video H.264, H.265, kontajner MP4, max. rozlíšenie videa Ultra HD 3840 × 2160 60p, Slow motion 4K 120p, 1080 240p, rozhranie USB-C s podporou PD 33 W, Wi-Fi 802.11 ac, bluetooth 5.2, interná batéria 1300 mAh/7,7 V, externá 950 mAh, nabíjanie na 80 % za 16 min, na 100 % za 32 min, rozmery: 139,7 × 42,2 × 33,5 mm, hmotnosť 179 g

Cena: Osmo Pocket 3 - 539 EUR
Osmo Pocket 3 Creator Combo - 679 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

retardovany kLacko a kHubinsky reakcia na: DJI Osmo Pocket 3 / Gimbal do vrecka pre profesionála

8.1.2024 05:01
retardovany kLacko a kHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať