SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Dávkovanie liekov podľa DNA pacienta znižujú vedľajšie účinky až o tretinu

0

Nová štúdia zistila, že pacienti, ktorí dostávali lieky prispôsobené špeciálne pre ich DNA, mali o 30 percent menej vedľajších účinkov. K tomuto poznatku dospela práca medzinárodného tímu vedeného výskumníkmi z Leiden University Medical Center, ktorý si dal za cieľ ukázať, aké výhody môže mať predpisovanie liekov na základe genetických informácií človeka. Výskumníci tvrdia, že problém je s tým, že pri predpisovaní liekov sa v súčasnosti väčšinou používa univerzálny prístup. Pritom každý pacient je iný a na dosiahnutie požadovaného účinku môže potrebovať inú dávku lieku.

Podávanie rovnakej dávky ľuďom s rôznymi profilmi DNA by mohlo viesť k vedľajším účinkom, pretože u niektorých ľudí môže byť dávka príliš vysoká alebo príliš nízka. Výskumníci preto vyvinuli preukaz na medikáciu podľa DNA, ktorý spája genetický profil pacienta s liekmi, ku ktorým sa pristupuje odlišne v závislosti od DNA. Lekári a lekárnici potom môžu naskenovať preukaz a upraviť dávky pre pacientov na základe ich DNA.

Predplatné NEXTECH 2021

Do štúdie, ktorá zahŕňala množstvo medicínskych špecializácií vrátane onkológie, kardiológie, psychiatrie a všeobecného lekárstva, bolo zapojených približne 7000 pacientov zo siedmich európskych krajín. Štúdia zistila, že pacienti používajúci preukaz zaznamenali o 30 percent menej závažných vedľajších účinkov ako pacienti, ktorí dostali štandardné dávkovanie. Na účely štúdie bol všetkým účastníkom predpísaný jeden z 39 liekov, ktorých spracovanie je ovplyvnené génmi človeka.

Vedci skúmali 12 špecifických génov a našli 50 genetických variantov, ktoré ovplyvnili fungovanie liekov. Dvanásť týždňov po liečbe boli pacienti kontaktovaní, aby sa zistilo, aké vedľajšie účinky mali. Okrem toho, že pacienti s preukazom zaznamenali o 30 percent menej závažných vedľajších účinkov, boli aj zjavne spokojní so systémom preukazu. Mali pocit, že získali väčšiu kontrolu a boli aktívne zapojení do svojej personalizovanej liečby. Štúdia bola publikovaná v časopise Lancet. 

Zdroj: euronews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať