SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Prevratný koncept umožní stavať mrakodrapy o 20 % lacnejšie a až o 50 % rýchlejšie

0

Veža Exchange v Detroite s výškou 63 m je už takmer dokončená. Ide o dôkaz konceptu pokročilej modulárnej stavebnej techniky. Jednotlivé podlažia boli najprv postavené na zemi, potom vyzdvihnuté na centrálnych vežiach a inštalované zhora nadol. Pre projekt bol vybraný trojuholníkový pozemok v blízkosti štvrte Greektown, pretože podľa vývojárov by nebolo možné postaviť vežu takej výšky pomocou tradičných stavebných metód. Vyvýšený dopravný systém People Mover hneď vedľa nej by zabránili použitiu vežových žeriavov.

Konštrukčný systém Liftbuild je hypermodulárna verzia techniky „zdvíhacej dosky“, ktorá má svoje korene už na začiatku 50. rokov minulého storočia. V najnovšej iterácii to však funguje asi takto: Najprv sa pripravia základy a postaví sa niekoľko centrálnych chrbticových veží so schodiskami a výťahmi do celej výšky budovy. Potom sa každé podlažie počnúc strechou stavia na zemi – od oceľovej konštrukcie a betónovej dosky až po fasádu, podlahu, všetky steny, elektroinštaláciu, vodovod, požiarnu ochranu, potrubia a podobne.

V koordinácii s rôznymi dodávateľmi spoločnosť Liftbuild zabezpečuje, aby sa čo najviac prác vykonalo na zemi, čím sa vytvorí montážny priestor továrenského typu, kde sa môžu rýchlo namontovať prefabrikované diely a zdvíhanie je obmedzené na minimum. Všetko, čo treba namontovať pod dosku, sa dá urobiť zdvihnutím celého objektu okolo tŕňov do pracovnej výšky. 

Keď je každé 500-tonové poschodie pripravené, zdvihne sa na vrchol chrbtice na ôsmich výkonných lanových zdvihákoch, pričom zdvihnutie vrchných poschodí trvá asi 10 hodín. Keď je podlažie na mieste, patentovaný skrutkový spoj ho natrvalo zaistí k tŕňom. V prípade budovy Exchange sa nepoužívajú žiadne ďalšie konštrukčné podpery ani väzníky. Každé poschodie má konzolovú konštrukciu, ktorú držia len dva tŕne, takže obyvateľom nebránia vo výhľade z okien žiadne vonkajšie stĺpy.

Predplatné NEXTECH 2021

Okrem dvoch tŕňov nie sú v interiéri žiadne ďalšie kamenné steny ani stĺpy, takže projektanti sa môžu na každom poschodí vyšantiť a rozvrhnúť ho podľa svojich predstáv. Spoločnosť tvrdí, že takáto stavba môže znamenať obrovský skok vpred, pokiaľ ide o bezpečnosť pracovníkov. Po vztýčení tŕňov totiž už nikto nemusí pracovať vo výške ani visieť na lanách na vonkajšej strane.

Navyše Liftbuild hovorí, že je to až o 10 – 20 % lacnejšie a až o 50 % rýchlejšie ako bežná stavba a potrebný je podstatne menší počet pracovníkov. Každopádne si to vyžaduje oveľa menej dvíhania na žeriavoch alebo vynášania po schodoch. Koncom januára boli všetky podlažia zdvihnuté a zaistené na mieste, zostali len dve spodné poschodia, ktoré budú postavené konvenčne. Spoločnosť je presvedčená, že výsledky dosiahnuté v budove Exchange vytvoria predpoklady na širšiu komercializáciu systému Liftbuild. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať