SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Dell S2421HGF / Elegantný a cenovo dostupný herný monitor

0

„Vytvorte plnohodnotný herný monitor, ale tak, aby jeho cena veľmi neprekročila 200 eur.“ Takéto zadanie pravdepodobne dostali konštruktéri pri začatí vývoja tohto prístroja. Bolo treba prijať nejaké kompromisy, v tomto prípade sú však dokonca v prospech používateľa. Dá sa predpokladať, že fanúšikovia počítačových hier, ktorí zvažujú nákup herného monitora v tejto cenovej kategórii, napríklad študenti, zrejme nebudú mať v počítačoch najnovšie a najvýkonnejšie modely grafických kariet, ktoré by zvládli 4K, ale vo full HD rozlíšení dokážu poskytnúť zážitok z plynulého hrania aj novších hier, náročných na grafický výkon. Druhý kompromis – 24-palcová obrazovka – viac-menej súvisí s rozlíšením, takže monitor je vhodný aj na surfovanie internetom či tvorbu dokumentov bez toho, aby používateľ vnímal pixelovú štruktúru obrazu. Monitor Dell S2421HGF je teda dobrá voľba pre študentov, prípadne ako monitor do domácnosti, pretože je vhodný nielen na hranie, ale aj na bežnú prácu. Azda jedine profesionálni grafici by mali uvažovať o inom modeli, pretože prednosťou zobrazovacieho panela TN je obnovovacia frekvencia, a nie vernosť farieb. Nameral som 97 % pokrytie farebného priestoru sRGB, čo je na herný monitor, hlavne v tejto cenovej kategórii, veľmi dobrá hodnota.

Pre dizajn prednej časti dobrého monitora platí jediné pravidlo – aby čo najväčšiu plochu zaberal zobrazovací panel, preto sa dizajnéri sústredili predovšetkým na zadnú stenu. Dominuje jej lichobežníková, vodorovne ryhovaná plocha v strednej časti, ktorá je od zvyšku plochy oddelená efektným zalisovaným orámovaním. Vzhľadom na predpokladané univerzálne použitie nemá monitor žiadne farebné ani svetelné „jarmočné atrakcie“, takže v tomto ohľade pokojne obstojí aj na pracovnom stole človeka, ktorý občas relaxuje pri hrách. Zaujímavý dizajnový prvok je aj šesťhranný otvor v nohe na prevlečenie káblov. Na ovládanie slúži minijoystick a štyri tlačidlá v pravej dolnej časti zadnej steny. Ak sedíte ďalej od monitora, musíte sa trochu natiahnuť, aby ste na ovládacie prvky dosiahli, ale azda s výnimkou prepínania profilov monitor až tak často nenastavujete. Malé tlačidlo na zapnutie/vypnutie je na spodnej strane. Treba si zvyknúť na to, že minijoystick je veľmi citlivý. Stojan umožňuje monitor naklopiť dopredu alebo dozadu a upraviť výšku. Šesťhranný podstavec je pomerne malý, takže nezaberie na stole veľa miesta. Vstavané reproduktory tak ako napokon pri takmer všetkých monitoroch považujem skôr za doplnkovú možnosť. Pri hraní či pozeraní filmov určite uprednostníte slúchadlá alebo externé reproduktory.

Monitor má maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a je kompatibilný s technológiou AMD Free Sync, čo je v tejto cenovej triede skôr výnimka než pravidlo. Vďaka tejto technológii a rozumne zvolenému rozlíšeniu 1080p vám umožní vychutnať si plynulý obraz v hrách nielen na starších herných počítačoch, ale aj na notebookoch, ktoré nie sú primárne koncipované ako herné, ale majú primerane výkonný dedikovaný grafický čip. Monitor som vyskúšal s herným notebookom Dell G5 15-5500 s grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 2070, hernou konzolou Xbox One a takisto s notebookom podnikovej triedy s grafickým čipom AMD Radeon RX 640. V prvých dvoch prípadoch bola plynulosť zobrazovania excelentná a ani na pracovnom notebooku som pri väčšine bežných hier neklesol pod 60 Hz.

V strede obrazovky je jas 343 nitov, priemer po rozdelení obrazovky na 9 segmentov je 329 nitov. Nastavenie farieb si každý prispôsobí podľa svojich preferencií. Štandardné nastavenie má farby prirodzené, perfektné na bežnú prácu, ale hráči budú chcieť zrejme viac saturované farby, takže sa budú hrať s prepínaním režimov a nastavením sýtosti. No pretože niektoré režimy to s jasom a saturáciou trochu preženú, v hrách odohrávajúcich sa v temnej atmosfére sa možno vrátite k štandardnému režimu. Ja som vždy vyskúšal najskôr režim pre daný typ hry, a ak ma nenadchol, prepol som na RTS a RPG, prípadne na Štandard a začal nastavovať parametre, hlavne kontrast a sýtosť farieb, aby som dosiahol dynamiku obrazu primeranú scenériám hry. Používateľské rozhranie na prispôsobenie obrazu má široké možnosti, takže napokon určite nájdete optimálne nastavenie pre vaše obľúbené hry. Samozrejme, monitor tejto kategórie nemôže konkurovať niekoľkonásobne drahším modelom s podporou HDR a ďalších technológií, no pre hráčov s limitovaným rozpočtom je to vynikajúca voľba. Monitor je aj relatívne energeticky úsporný. Pri rozumne nastavenom jase v štandardnom ­režime je typická spotreba 18 W.

 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchlosť obnovovania obrazu, univerzálnosť použitia, zaujímavý dizajn
- Predkonfigurované režimy treba občas ručne doladiť

• Obrazovka: TN 23,8" (160,5 cm); rozlíšenie: 1920 × 1080 px (16:9), obnovovacia frekvencia 144 Hz; latencia: 1 ms); jas: 350 cd/m2; kontrast natívny: 1000:1; počet farieb: 16,7 milióna; vodorovný pozorovací uhol: 170°, zvislý pozorovací uhol: 160°; konektory: DisplayPort 1.2, 2× HDMI 1.4, spotreba maximálna 45 W, typická 20 W, stand-by 0,3 W; rozmery: 53,8 × 35,2 × 18,9 cm, hmotnosť: 7,4 kg

HODNOTENIE:  8/10


                       

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať