SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

HP Smart Tank 515 Wireless / Veľa tlače za málo peňazí

0

Tankové tlačiarne sú v poslednom čase medzi používateľmi veľmi obľúbené, pretože poskytujú nízke náklady na tlač, a to tak čiernobielu, ako aj farebnú. Spoločnosť HP má vo svojom portfóliu viacero takýchto modelov, novinka však prichádza s niekoľkými zlepšeniami. Pokiaľ niekto nevie, čo znamená tanková tlačiareň, iba maličké pripomenutie. Ide zväčša o atramentové tlačiarne, ktoré namiesto výmenných náplní obsahujúcich farbu a často aj tlačovú hlavu, využívajú zásobníky atramentu uložené priamo v tele tlačiarne, ktoré sa nemenia, ale dopĺňajú farbou z veľkoobjemových fľaštičiek. Vďaka tomu sa výrazne znižujú náklady na tlač. Novinka od HP prichádza s viacerými zlepšeniami a hlavne kompaktným dizajnom. Zásobníky atramentu sú vstavané priamo v tele tlačiarne v prednej časti, pričom cez priezory môžete sledovať fyzicky stav atramentu. Zásobníky majú navyše po novom snímače, ktoré zabraňujú úplnému spotrebovaniu atramentu, aby nedošlo k zavzdušneniu systému a prípadnému poškodeniu dýz. Výrobca si tentoraz dal záležať aj na dizajne zariadenia a tlačiareň vyzerá naozaj pekne. Podarilo sa optimalizovať aj rozmery tlačiarne, takže je iba o málo väčšia ako bežné atramentové tlačiarne alebo zariadenia all-in-one. Predný ovládací panel je skosený a nájdete na ňom okrem ovládacích tlačidiel aj stavový LCD displej, ktorý vás informuje o základných stavoch tlačiarne. Zariadenie má takisto bohatú konektivitu, takže okrem USB ho môžete pripojiť cez Wi-Fi alebo bluetooth. Pri kúpe tlačiarne zákazník dostane kompletnú súpravu atramentov, ktoré majú vystačiť na 8000 strán farebnej tlače alebo 6000 strán čiernobielej. V čase testu výrobca dodával dokonca dve čierne fľaštičky, z ktorých by ste vytlačili asi 12 000 strán textu. Tlačiareň je navrhovaná na mesačnú záťaž tisíc strán. Je preto na zváženie jej využitie v rámci domácnosti. Pravda, ak máte doma niekoľko školopovinných ratolestí, využitie pre ňu rozhodne nájdete. Príjemné prekvapenie je kvalita tlače, ktorá je naozaj veľmi dobre vyladená, ostrá, bez náznakov artefaktov alebo neostrostí. Tlačiareň však nemá k dispozícii pigmentový čierny atrament, ktorý je potrebný hlavne pri tlači fotografií na špeciálne papiere. Fotografie tak síce vytlačí pekné, plnofarebné s jemnými farebnými prechodmi, ale čierne časti sa líšia polomatnou kresbou. Preto odporúčam tlačiareň využívať skôr na tlač textov, obchodnej grafiky, grafov a podobných vecí. Vďaka aplikácii pre smartfóny možno skenovať aj tlačiť diaľkovo cez bezdrôtové pripojenie. Zariadenie podporuje aj funkciu Wi-Fi Direct, ktorá umožňuje smartfónu pripojiť sa k tlačiarni bez potreby internetovej siete.


Plnenie atramentu je jednoduché, často ho však robiť nebudete

Hoci tento model nie je žiadny rýchlik a tlač hlavne vo vyšších kvalitách je pomerne pomalá, treba povedať, že je veľmi kvalitná a presahuje podobnú konkurenciu. Pochopiteľne, tlačiareň nie je priamo vhodná na tlačenie fotografií. Pri tlači textu s 5 % pokrytím atramentom vytlačila 5 strán A4 za približne 1 minútu a 27 sekúnd, pričom prvá stránka bola vytlačená za 15 sekúnd. Fotografiu vo veľkosti A4 bez okrajov vytlačí približne za 2 minúty a 46 sekúnd.

Optické rozlíšenie skenera je 1200 dpi. Skenovanie obrázka A4 v normálnom režime trvá 17 sekúnd, s vysokým rozlíšením 1200 DPI asi 4 minúty a 37 sekúnd. Kopírovanie stránky A4 trvalo 40 sekúnd.

Vcelku ide o veľmi zaujímavé zariadenie s dobrou funkčnosťou a kvalitnými výstupmi. Jediné, čo sa mi na ňom nepáčilo, je konštrukcia podávača papiera, ktorá je vyriešená naozaj nešťastne a zle sa s ním manipuluje. Navyše je kapacita zásobníka malá, čo nekorešponduje s tým, že tlačiareň umožňuje veľkoobjemovú tlač.

Pred kúpou do domácnosti, ako som uviedol,  je potrebné zvážiť jej reálnu využiteľnosť. Pri školopovinných deťoch, alebo ak prevádzkujete živnosť a potrebujete častejšie tlačiť, to nie je problém. Ak však tlačíte iba príležitostne a tlačiareň bude väčšinu času nevyužitá, nemá jej nákup príliš zmysel. Ekonomika prevádzky sa totiž prejaví až pri častom tlačení veľkého množstva stránok. Navyše ak tlačiareň dlhodobo stojí, môže dôjsť k zaschnutiu tlačových dýz alebo inému poškodeniu a prevádzka sa skôr predraží.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, bezokrajová tlač do A4, Wi-Fi, bluetooth
- Nešikovný podávač papiera

PARAMETRE:

• Rozlíšenie tlače až 4800 × 1200 dpi, technológia tlače: 4 samostatné atramenty – čierny, azúrový, purpurový, žltý, bezokrajová tlač do A4, zadný zásobník na 100 listov, pripojenie USB, Wi-Fi IEEE802.11 b/g/n 2,4 GHz, Wi-Fi Direct, bluetooth LE, skener: 1200 DPI/24 bit, . hmotnosť 5,14 kg, rozmery 447 × 373 × 158 mm


                       

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať