PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Recenzia: Dell XPS 13 / Malý, ale výkonný ultrabook

1

Dell aj tento rok prináša novú verziu svojho 13" ultrabooku. Tento rad je podľa označenia XPS (Xtreme Performance System) charakteristický vysokým výkonom. Pri prvom kontakte s notebookom si poviete, že ide o malý jednoduchý notebook, určený skôr pre vrcholových manažérov. Tento dojem podčiarkuje aj elegantný kovový dizajn a nízka hmotnosť. No po otvorení vás príjemne prekvapí takmer bezrámový displej s pomerom strán 16:10 a rozlíšením full HD.

V tenkom vrchnom okraji obrazovky sa nachádza šikovne umiestnená kamera, ktorú na prvý pohľad ani nezbadáte. O niečo slabšie je to s jej kvalitou, ktorá je len 720p. Pri tomto modeli Dell predstavil aj vyšší rad s plne otočným displejom a dotykovou obrazovkou chránenou sklom Gorilla Glass 6. Dvojica mikrofónov je umiestnená do hornej hrany obrazovky. Klávesnica pôsobí plastovým až lacným dojmom, ale má klasickú veľkosť klávesov, ktoré sú vhodné aj na dlhšie písanie.

Samozrejmosť je aj podsvietenie s nastaviteľnou intenzitou. Príjemne prekvapí prihlasovanie pomocou otlačkov prstov, ktoré je zabudované v tlačidle zapnutia. Práca s touchpadom je komfortná, tento model ponúka širší touchpad ako klasické notebooky a podporuje všetky gestá Windows. Okolie klávesnice je pokryté uhlíkovým vláknom, ktoré je na dotyk veľmi zaujímavá alternatíva ku klasickému plastovému krytu.

Pri testovaní ma veľmi príjemne prekvapili reproduktory a nadpriemerná kvalita zvuku. Pri 50 % hlasitosti poskytovali dostatočný výkon, porovnateľný s maximálnou hlasitosťou pri väčšine notebookov. Umiestnením výrezov na reproduktory na spodnú stranu notebooku výrobca docielil lepšie šírenie zvuku, a tak tento model poskytuje skutočne kvalitnú zvukovú nádielku.

Konektorovú výbavu tvoria dva porty USB-C Thunderbolt 3. Pomocou nich dokážete pripojiť až dva 4K monitory, nabíjať notebook alebo prenášať dáta. Certifikácia Thunderbolt 3 prináša oveľa väčšie rýchlosti ako klasický konektor USB-C. Pri prenášaní údajov na notebook teda potešil krátky čas potrebný na prenos. V balení je aj redukcia z USB-C na USB-A, takže nie je problém pripojiť aj klasické externé zariadenia. Na pravej strane je šikovne umiestnený audio jack na pripojenie slúchadiel. K dispozícii je aj slot na pamäťové karty microSD z vášho fotoaparátu alebo smartfónu.

Výpočtovú silu zabezpečuje procesor Intel i7 10. generácie a 16 GB pamäť RAM DDR4, ktorá však nie je rozšíriteľná. Úložná kapacita disku SSD je 1 TB. Integrovaná grafická karta Intel Iris Plus zvládne aj hry, ale hráčsky notebook to nie je. Pri dlhšom hraní sa objavili problémy s prehrievaním v oblasti klávesnice, čo znižovalo komfort. Spoločníka na cesty vám bude nový Dell robiť aj v prípade, ak si zabudnete adaptér. Postará sa o to 52 Wh batéria s výdržou okolo 12 hodín, Wi-Fi 6. generácie, ako aj jeho prijateľná hmotnosť. Nová generácia modelu XPS si získa priaznivcov nadčasovým dizajnom a slušným výkonom.

Parametre:

• Displej: 13,3" IPS, 59 Hz, FHD, procesor: Intel Core i7 G7, 10. generácia, RAM: 16 GB DDR4, grafika: Intel Iris, disk: 1 TB SSD, wireless: Intel Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.0, konektivita: 2× USB-C Thunderbolt 3, 1× 3,5 mm jack, microSD adaptér, batéria: 4-článková (52 Wh), rozmery: 296 × 199 × 14,8 mm, hmotnosť: 1,27 kg

• Cena: 1900 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Port Thunderbolt 3, dlhá výdrž batérie, displej, touchpad, hmotnosť
- Pri vyššom zaťažení sa trochu prehrieva

HODNOTENIE:

Výkon: 85 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články
notebook

1 komentár

Za tu cenu reakcia na: Dell XPS 13 / Malý, ale výkonný ultrabook

18.8.2020 16:08
Sa to neoplatí zastarane vsetko co neni 4koled je dnes uz blbost kupovat toto je uplny rubbish .nechapem do kedy chcu vyrovcovia brzdiť vyvoj a nove technologie je mi z nich na grc . Ale ocenujem pracu z recenziou
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať