Detský mozog sa vplyvom hudobnej výchovy rozvíja rýchlejšie

2

Dvojročná štúdia vedcov z Inštitútu mozgu a kreativity pri University of Southern California zistila, že pôsobenie hudby a hudobná výchova urýchľujú u malých detí vývoj tých častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za rozvoj jazyka, vnímania zvukovm, reči a schopnosti čítania. Štúdia sa uskutočnila so skupinou 37 detí vo veku 6 – 7 rokov z chudobných oblastí v okolí Los Angeles.

Trinásť z nich bolo zapojených do hudobnej výchovy v rámci programu Youth Orchestra Los Angeles  a každý týždeň cvičilo až 7 hodín. Jedenásť detí bolo zaradených do komunitného futbalového programu a ďalších 13 detí nebolo zapojených do žiadneho vzdelávacieho programu. Výskumníci potom porovnávali tri skupiny sledovaním elektrickej aktivity v mozgu, testovaním ich správania a sledovaním zmien pomocou skenovania mozgu.

Ukázalo sa, že sluchové systémy detí v hudobnom programe sa vyvíjali rýchlejšie ako u ostatných detí. Dr. Assal Habibi, vedúci autor štúdie, vysvetlil, že hudba stimuluje sluchový systém, ktorý je zapojený aj do všeobecného spracovania zvuku a je nevyhnutný aj na rozvoj schopnosti čítania, jazykových zručností a úspešnej komunikácie.

Zdroj: musiceducationworks.wordpress.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
clovek mozog vzdelavanie hudba audio vyskum veda

2 komentáre

7h tyzdenne reakcia na: Detský mozog sa vplyvom hudobnej výchovy rozvíja rýchlejšie

28.6.2019 08:06
keby deti tych 7h venovali studiu cudzieho jazyka tak si zdokonalia schopnosti čítania, jazykových zručností a úspešnej komunikácie a k tomu este aj vedia ten cudzi jazyk :) Pride mi to ako tendencny test. pretoze kebyze sa dieta venuje 7h tyzdenne comukolvek tak sa mu bude zlepsovat cast mozgu ktora to riadi. Tie futbalove deti maju zase lepsiu motoriku, kondiciu, postreh a ine casti mozgu by im svetielkovali lepsie ako hudobnym detom. Comu sa venujes v tom sa zdokonalujes :)
Reagovať

Je to tak reakcia na: Detský mozog sa vplyvom hudobnej výchovy rozvíja rýchlejšie

24.6.2019 16:06
Je to tak Pred spankom som vzdy pocuval hudbu na sluchatka a mal som same jednotky po maturitu na gympli
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať