
Detský mozog sa vplyvom hudobnej výchovy rozvíja rýchlejšie
Dvojročná štúdia vedcov z Inštitútu mozgu a kreativity pri University of Southern California zistila, že pôsobenie hudby a hudobná výchova urýchľujú u malých detí vývoj tých častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za rozvoj jazyka, vnímania zvukovm, reči a schopnosti čítania. Štúdia sa uskutočnila so skupinou 37 detí vo veku 6 – 7 rokov z chudobných oblastí v okolí Los Angeles.
Trinásť z nich bolo zapojených do hudobnej výchovy v rámci programu Youth Orchestra Los Angeles a každý týždeň cvičilo až 7 hodín. Jedenásť detí bolo zaradených do komunitného futbalového programu a ďalších 13 detí nebolo zapojených do žiadneho vzdelávacieho programu. Výskumníci potom porovnávali tri skupiny sledovaním elektrickej aktivity v mozgu, testovaním ich správania a sledovaním zmien pomocou skenovania mozgu.
Ukázalo sa, že sluchové systémy detí v hudobnom programe sa vyvíjali rýchlejšie ako u ostatných detí. Dr. Assal Habibi, vedúci autor štúdie, vysvetlil, že hudba stimuluje sluchový systém, ktorý je zapojený aj do všeobecného spracovania zvuku a je nevyhnutný aj na rozvoj schopnosti čítania, jazykových zručností a úspešnej komunikácie.
Zdroj: musiceducationworks.wordpress.com.
Zobrazit Galériu