Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Dexametazón za 6 dolárov by mohol byť prvým liekom na COVID-19, ktorý zachráni životy

0

Podľa novej štúdie Oxfordskej univerzity lacný steroid s názvom dexametazón výrazne znižuje pravdepodobnosť úmrtia vážne chorých pacientov s COVID-19. Konkrétne riziko úmrtia pacientov na ventilátoroch znížil o tretinu. Pri tých, ktorí sú odkázaní na prívod kyslíka, sa znížilo riziko smrti o jednu pätinu.

Do štúdie bolo zaradených 6412 pacientov, z nich 2104 dostávalo 6 miligramov dexametazónu každý deň počas 10 dní buď injekciou, alebo vo forme tabletky. Zvyšných 4321 pacientov dostávalo iba obvyklú starostlivosť. Kým liek výrazne znížil počet úmrtí medzi pacientmi na ventilátoroch a pacientmi, ktorí dostávali kyslík, nepriniesol nijaké výhody tým, ktorí nepotrebovali podporu dýchania.

Zdá sa teda, že dexametazón zastavuje niektoré poškodenia, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď imunitný systém pacienta reaguje príliš silno v snahe prekonať COVID-19, čo je jav známy ako cytokínová búrka. Dokument o výskume ešte nebol zverejnený, platnosť zistení by mali potvrdiť aj ďalšie štúdie. Tento objav však môže zachrániť nespočetné množstvo životov.

Navyše dexametazón je ľahko dostupný a lacný, jedna dávka stojí asi 6 dolárov. Ďalší liek, ktorý vykazuje niektoré sľubné výsledky, je antivírusový remdesivir. No nebolo ešte presvedčivo preukázané, že znižuje úmrtnosť pacientov. Dexametazón je teda prvý a zatiaľ jediný liek, ktorý významne zmenil úmrtnosť pacientov s COVID-19.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid zdravie bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať