SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Digitálna špionáž: Umelá inteligencia dokáže z fotografie zistiť, kde ste boli

Technológie
0

Študentský projekt Predicting Image Geolocations (skrátene PIGEON) odhalil ďalšiu schopnosť umelej inteligencie – dokáže veľmi dobre určiť geografickú polohu miesta, kde boli fotografie zhotovené. Projekt navrhli traja postgraduálni študenti Stanfordovej univerzity s cieľom identifikovať miesta na Google Street View.  No keď program dostal niekoľko osobných fotografií, ktoré nikdy predtým nevidel, vo väčšine prípadov dokázal presne odhadnúť, kde boli zhotovené.

Tak ako mnohé ďalšie schopnosti umelej inteligencie aj táto nová bude pravdepodobne dvojsečnou zbraňou: môže pomôcť ľuďom identifikovať lokality na starých snímkach od príbuzných alebo umožní biológom v teréne vykonávať rýchle prieskumy celých regiónov na invazívne druhy rastlín. Mohla by sa však použiť aj na odhalenie informácií o jednotlivcoch, ktoré nikdy nemali v úmysle zdieľať. Podobná technológia by sa mohla použiť na vládny dohľad, sledovanie firiem alebo dokonca prenasledovanie. Všetko sa to začalo na hodine v Stanforde.

Traja kamaráti, Michal Skreta, Silas Alberti a Lukas Haas, mali spoločné hobby – boli hráčmi švédskej hry GeoGuessr. Je to online hra na geolokalizáciu fotografií. Hra má viac ako 50 miliónov hráčov, ktorí súťažia na majstrovstvách sveta. Študenti chceli zistiť, či dokážu postaviť AI hráča, ktorý by to zvládal lepšie ako ľudia. Začali s existujúcim systémom na analýzu obrázkov s názvom CLIP. Je to program pre neurónovú sieť, ktorý sa dokáže učiť o vizuálnych obrazoch len čítaním textu o nich, a vytvorila ho spoločnosť OpenAI, tvorca ChatGPT. Študenti trénovali svoju verziu systému pomocou obrázkov z Google Street View.

Vytvorili vlastný súbor údajov s približne 500 000 snímkami zobrazujúcimi ulice. Po dokončení mohol systém PIGEON identifikovať umiestnenie snímky Google Street View kdekoľvek na Zemi. V 95 % prípadov uhádne správnu krajinu a zvyčajne dokáže vybrať polohu vo vzdialenosti približne 40 km od skutočnej lokality. PIGEON vyniká, pretože dokáže zachytiť všetky malé stopy, ktoré ľudia nepostrehnú, napríklad drobné rozdiely v listoch, pôde a počasí. Skupina tvrdí, že táto technológia má veľa druhov potenciálnych aplikácií.

Mohla by identifikovať cesty alebo elektrické vedenia, ktoré treba opraviť, pomôcť monitorovať biodiverzitu alebo sa použiť ako učebný nástroj. Skutočnosť, že ide o študentský projekt, nás núti položiť otázku, čo by mohol dosiahnuť v tejto oblasti napríklad Google. Ten už v skutočnosti má funkciu známu ako „odhad polohy“ (location estimation), ktorá využíva AI na uhádnutie polohy fotografie.

V súčasnosti však používa katalóg iba s približne miliónom orientačných bodov, a nie 220 miliárd obrázkov Street View, ktoré Google zhromaždil. Používatelia môžu túto funkciu deaktivovať. Spoločnosti by čoskoro mohli použiť AI na sledovanie toho, kam ste cestovali, prípadne vlády by mohli skontrolovať vaše fotografie, aby zistili, či ste nenavštívili nežiaducu krajinu. V minulosti ľudia dokázali odstrániť označovanie polohy GPS z fotografií, ktoré uverejňujú online. Dnes to už nemusí stačiť.

Zdroj: npr.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať