
Digitálne učebnice za obzorom
Vzdelávacie kurikulum, ktoré sa momentálne zavádza do škôl, odráža potreby súčasnej doby aj čo sa týka vyučovacích materiálov. Množstvo aktívnych učiteľov už niekoľko rokov (nedávna pandémia a s ňou spojené lockdowny pôsobili ako katalyzátor) pripravujú bezplatné(!) vzdelávacie materiály pre rodičov, učiteľov i žiakov, najmä z matematiky a slovenčiny. Nakoniec, aj redakcia Nextech pripravuje už dlhé mesiace takéto vzdelávacie materiály v rubrike AKO NA TO . Potom sú aj prepracované súkromné platené platformy, ktoré dopĺňajú školské učivo alebo ho predstavujú v modernej forme, pomáhajú ho precvičovať.
Momentálne existujú úspešné slovenské pôvodné pracovné zošity, ktoré vedia žiaka preskúšať učivo konkrétneho predmetu. A keď niečo nevie, vytrvalo sa ho to snažia doučiť, inak ho systém nepustí ďalej. Obsahujú učebné materiály kompatibilné s rôznymi vzdelávacími programami pre základné školy, pričom pokrývajú predmety ako matematika, slovenský jazyk, prírodné vedy a cudzie jazyky. No na scénu prichádza aj štátny projekt moderných digitálnych multifunkčných interaktívnych učebníc, zahŕňajúcich aj funkcie AI.
Čo je vlastne digitálna učebnica?
Ide o modernú alternatívu k tradičným tlačeným učebniciam s interaktívnymi prvkami, multimediálnym obsahom a možnosťou prispôsobenia výučby. Na Slovensku existuje viacero iniciatív na ich zavedenie, pričom Ministerstvo školstva poskytuje digitálne verzie učebníc prostredníctvom portálu eAktovka. Digitálne učebnice z tohto projektu od roku 2011 boli skôr statické elektronické verzie tlačených učebníc, často vo formáte PDF, bez výraznej interaktivity. Ich hlavnou výhodou bolo jednoduché digitálne sprístupnenie obsahu, ale neponúkali veľa možností na aktívne zapojenie žiakov. Prežívajú doteraz, nemožno ich zavrhnúť, pretože stále sú pre deti veľmi užitočné.
Súčasné digitálne učebnice, ktoré už existujú zatiaľ vo forme prvých lastovičiek, sú oveľa interaktívnejšie a prispôsobené moderným technológiám. Obsahujú multimediálne prvky, ako sú videá, animácie a simulácie, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť učivo. Mnohé z nich umožňujú prispôsobenie výučby podľa individuálnych potrieb žiakov, obsahujú automatické testy, spätnú väzbu a gamifikáciu na zvýšenie motivácie. Navyše, vďaka umelej inteligencii dokážu analyzovať pokrok študentov a odporúčať ďalšie kroky vo vzdelávaní. Sú súkromnými iniciatívami na rôznych portáloch, vytvárajú ich učitelia a metodici, nadšenci.
Takže uvidíme, čo sa v septembri vykľuje z pripravovaného implementačného plánu so snahou zaradiť AI do slovenského vzdelávacieho systému.
Zobrazit Galériu