Dva inovatívne zdroje obnoviteľnej energie

1

Portál CleanTechnica poskytuje prehľad dvoch inovatívnych konceptov skladovania obnoviteľnej energie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú futuristicky, ale majú realistický základ. Prvým je podvodný systém skladovania energie StEnSea z Fraunhoferovho inštitútu v Nemecku. Namiesto konvenčných priehradných nádrží využíva duté betónové gule umiestnené na morskom dne v hĺbke stoviek metrov.


Zdroj Foto: Fraunhofer

Keď je v sieti prebytok elektrickej energie (napríklad z veterných alebo solárnych elektrární), čerpadlá vytláčajú vodu z gule pod tlakom. Keď dopyt po elektrickej energii klesne a ceny stúpnu, tlak okolitej vody vytlačí vodu späť do gule, kde poháňa turbínu a vyrába elektrickú energiu. V hĺbke 600 metrov je tlak až 60-krát vyšší ako na povrchu, takže umožňuje uložiť slušné množstvo energie.


Zdroj Foto: Fraunhofer

Fraunhofer odhaduje náklady na 1 kWh kapacity na 177 USD, čo je menej ako 245–405 USD za porovnateľné batériové úložisko. Pilotný projekt v blízkosti Long Beach v Kalifornii sa pripravuje na nasadenie 9-metrovej gule s kapacitou 0,4 MWh (dostatočnou na dva týždne bežnej spotreby domácnosti) a výkonom 0,5 MW.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Druhým nápadom je britská O-Wind Sphere, guľová veterná turbína navrhnutá pre mestské prostredie. Po celom obvode má otvory, ktoré jej umožňujú zachytávať vietor zo všetkých smerov (360°), čím rieši problém chaotického prúdenia vetra medzi budovami, kde konvenčné turbíny často zlyhávajú. Vzduch vstupuje cez veľké vstupné otvory, prechádza vnútri gule a poháňa rotor, aj keď vietor fúka z akéhokoľvek smeru.

V roku 2018 projekt získal cenu Jamesa Dysona za inovatívne využitie geometrie na zachytávanie energie tam, kde sa doteraz nevyužívala. O-Wind je stále v štádiu prototypu a jeho komerčné využitie závisí od ďalších testov; spoločnosť zatiaľ nezverejnila žiadne technologické podrobnosti.


Zdroj Foto: O-Innovations

Oba koncepty majú svoje silné a slabé stránky. Podvodné betónové gule vyžadujú špecifické geografické podmienky (hlboké pobrežie) a vyššie náklady na podmorské káble, ale pilotné projekty ukazujú sľubné výsledky. O-Wind by mohol priniesť decentralizovanú výrobu elektriny do miest, ale musí preukázať svoju dlhodobú spoľahlivosť a efektívnosť vo väčšom meradle.  

Zdroj: cleantechnica.com.

Zdroj Foto: Fraunhofer

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Pobavilo reakcia na: Dva inovatívne zdroje obnoviteľnej energie

21.5.2025 19:05
Nadpis člnku je o zdroji energie, ale obsah člnku je o kinetickej baktérii. Zabávam sa na tom, ako redakčnej AI dochádzajú kredity a v rámci zníženia výpočtových nárokov zjednodušuje jazykový model až tak, že si pletie dojmy s pojmami.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať