SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Dve formy života sa spojili v evolučnej udalosti, ktorá nastane raz za miliardu rokov

2

Vedci nedávno pozorovali zriedkavú evolučnú udalosť, známu ako primárna endosymbióza, pri ktorej sa dve formy života spoja do jedného organizmu. Tento jav, ktorý sa v histórii Zeme vyskytol len dvakrát, vedie k rozvoju nových schopností. Prvý prípad primárnej endosymbiózy sa stal približne pred 2,2 miliardami rokov, keď archea pohltila baktériu, čo viedlo k vytvoreniu mitochondrií. Táto organela poskytovala energiu a umožnila vývoj zložitých foriem života.

Druhá udalosť nastala približne pred 1,6 miliardami rokov, keď vyspelé bunky pohltili sinice, čo viedlo k vytvoreniu chloroplastov v rastlinách, ktoré im umožnili získavať energiu zo slnečného svetla. Teraz vedci objavili tretí prípad primárnej endosymbiózy.

Zistili, že druh riasy s názvom Braarudosphaera bigelowii pohltil cyanobaktériu UCYN-A, čo riase umožnilo „fixovať“ dusík priamo zo vzduchu a vytvárať užitočné zlúčeniny. Ide o jedinečnú schopnosť, ktorú rastliny a riasy zvyčajne nemajú. Pôvodne sa predpokladalo, že riasy majú symbiotický vzťah s baktériou UCYN-A, ale ďalšie skúmanie odhalilo užšie spojenie týchto dvoch organizmov.

Štúdie ukázali, že riasy a UCYN-A majú synchronizovaný rast a výmenu živín, podobne ako fungujú organely v bunke. Ďalšia analýza odhalila, že UCYN-A sa spolieha na riasy pri produkcii polovice proteínov, ktoré potrebuje, čo je charakteristické pre organely. Táto organela bola pomenovaná nitroplast a predpokladá sa, že sa vyvinula približne pred 100 miliónmi rokov.

Vedci plánujú pokračovať v štúdiu nitroplastov, aby preskúmali ich prítomnosť v iných bunkách a potenciálne prínosy. Začlenenie schopnosti viazať dusík do plodín prostredníctvom primárnej endosymbiózy by mohlo viesť k zvýšeniu poľnohospodárskej produktivity. Výsledky tohto výskumu boli publikované v časopisoch Cell a Science.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Archaegenius reakcia na: Dve formy života sa spokili v evolučnej udalosti, ktorá nastane raz za miliardu rokov

22.4.2024 16:04
Ked sa nas Jezo stazuje svojmu sefovi Jožovi,zijucemu uz približne dva biliony rokov,ze v telke davaju kopec blbín,Jožo len pokrči plecami,že to je vec archaickej vyssej instancie,o ktorej ani Bohovia nevedia,kedy a ako vznikla. Ani to,ci pred konecnym , ci nekonecnym poctom rokov.
Reagovať

RE: Archaegenius reakcia na: Archaegenius

23.4.2024 18:04
ak to bohovia nevedia tak ich nenazyvaj bohmi. A ktory Jozo? Myslis Joza Procka?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať