SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Satelity Starlink Elona Muska by mohli erodovať magnetické pole Zeme

Bezpečnosť
3

Satelitný systém Starlink Elona Muska, ktorého cieľom je poskytovať globálne internetové pokrytie, by podľa štúdie bývalej fyzičky NASA Dr. Sierry Solter-Huntovej mohol narušiť magnetosféru Zeme a vystaviť všetok život smrtiacemu kozmickému žiareniu. Štúdia odhaľuje, že satelity spoločnosti SpaceX vytvárajú v zemskej atmosfére vrstvu kovových vodivých častíc, pričom každú hodinu zhorí viac ako 1250 kg úlomkov.

V súčasnosti sa na obežnej dráhe nachádza 5504 satelitov Starlink, pričom sa plánujú ďalšie desaťtisíce. Toto nahromadenie kovového prachu by mohlo narušiť magnetické pole Zeme, čo by viedlo k degradácii atmosféry podobne, ako sa to stalo na Marse a Merkúre. Dr. Solter-Huntová, ktorá strávila tri roky štúdiom elektromagnetického správania sa plazmových plôch na nízkej obežnej dráhe Zeme, varuje, že ak počet satelitov dosiahne 100 000, môže byť neskoro zabrániť potenciálnym škodám. Obáva sa, že kovové úlomky prevážia hmotnosť častíc, ktoré chránia Zem pred kozmickým žiarením. 

Van Allenove pásy, ktoré sú zodpovedné za túto ochranu, majú celkovú hmotnosť len 0,18 gramu, zatiaľ čo kovový odpad je oveľa ťažší. Štúdia vyvoláva obavy z vplyvu vesmírneho odpadu na pozemné observatóriá a celú oblasť astronomického výskumu. Niektorí vedci sa vyjadrili skepticky k najhoršiemu scenáru uvedenému v štúdii a naznačili, že počet budúcich satelitov môže byť prehnaný. Základný predpoklad Dr. Solter-Huntovej však zostáva nespochybnený. Štúdia v súčasnosti prechádza odborným hodnotením.

Dr. Lawler, ktorý bol inšpirátorom tohto výskumu, ho označil za dôležitý prvý krok pri riešení množstva prachu z vesmírnych sond hromadiaceho sa v zemskej atmosfére a zdôraznil potenciálne významné dôsledky satelitného znečistenia. Štúdia podnietila astronómov a konkurentov spoločnosti SpaceX, aby podali sťažnosti na americkú Federálnu komisiu pre komunikácie a vyjadrili obavy z vplyvu na astronomický výskum. Spoločnosť SpaceX sa k štúdii zatiaľ nevyjadrila.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

RE reakcia na: Satelity Starlink Elona Muska by mohli erodovať magnetické pole Zeme

26.4.2024 21:04
Teším sa na deň, keď mocný Elon začne predávať paušál na ochranu pred kozmickým žiarením, ktoré bude dopadať na zem po tom ako zničí magnetosféru zeme.

Velebme nového boha, Elona najčistejšieho!!! Ten bude mocnejší ako globálne otepľovanie!!! A bojme sa súdneho dňa v ktorý zaplatíme za hriechy korporácií ktoré nás vykorisťujú!!!
Reagovať

na reakcia na: Satelity Starlink Elona Muska by mohli erodovať magnetické pole Zeme

23.4.2024 18:04
na keru rit potrebuju tolko satelitov v obeznej drahe. Ja som mu to nepovolil, kua robia si co chcu. Zda sa ze buducnost bude pekne naprd, luto mi je deti...
Reagovať

tiktuklok reakcia na: Satelity Starlink Elona Muska by mohli erodovať magnetické pole Zeme

22.4.2024 20:04
svätý elon eroduj za nás
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať